Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni için Türkiye'de bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, iki ülke ilişkilerini ve bölgesel konuları değerlendirdi. Taçi, "Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılımımız Kosova ve Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin onayı niteliğindeydi." dedi.

Güncelleme: 11.07.2018 12:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni için Türkiye'de bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, iki ülke ilişkilerini ve bölgesel konuları değerlendirdi. Taçi, "Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılımımız Kosova ve Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin onayı niteliğindeydi." dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, "Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın yemin törenine katılımımız Kosova ve Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin onayı niteliğindeydi." açıklamasında bulundu.

Taçi, 24 Haziran seçimlerine ilişkin, "Türk halkı iradesini demokratik bir şekilde gösterdi. Halk kendi iradesi ile geleceği için kendi yolunu, gelişmenin ve ilerlemenin yolunu seçti. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılımımız Kosova ve Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin onayı niteliğindeydi." diye konuştu.

Kosova'nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden birinin Türkiye olmasından dolayı müteşekkir olduklarını kaydeden Taçi, "Türkiye'deki yeni dönemde de iyi iş birliğimizin sürmesini bekliyorum. Türkiye Kosova'yı her zaman destekledi. Gelecekte de özellikle Kosova'nın tanınması ve uluslararası örgütlere üye olması hususunda Türkiye'nin bu desteğini sürdürmesini bekliyoruz." diye konuştu.

"Kosova her alanda Türkiye ile iş birliğini sürdürecek"

Milli İstihbarat Teşkilatının Kosova'da FETÖ'cülere yönelik yaptığı operasyonun ardından Kosova'nın Türkiye'ye desteğinin devam edip etmeyeceğine dair yöneltilen bir soruya ise Taçi, "Kosova kurumsal anlamda güvenlik, savunma, ekonomi ve diplomasi de dahil tüm alanlarda Türkiye ile iş birliğini sürdürecektir." cevabını verdi.

Taçi, Türkiye ve Kosova'nın ekonomi alanında yapılacak daha çok şeyi olduğuna işaret ederek, Türkiye ziyareti vesilesiyle yatırımcıları Kosova'ya davet ettiğini belirtti.

Kosova Cumhurbaşkanı, ülke basınında yer alan Türkiye'nin ve TİKA'nın Kosova'daki yatırımlarını hedef alan haberlere ilişkin de "Sosyal medyanın imkanları, farklı farklı insanlara, yetkileri olsun ya da olmasın görüşlerini ifade etme imkanı sağlıyor. Fakat Kosova ve Türkiye ilişkileri, bu medya araçlarının görüşlerinin üzerindedir." değerlendirmesinde bulundu.

"Sırbistan ile kalıcı barış konusunda kararlıyım"

Taçi, Kosova ve Sırbistan arasında yürütülen diyalog sürecine ilişkin ilk toplantının Brüksel'de yapıldığını ve yapıcı bir görüşme olduğunu kaydederek, Erdoğan'ın göreve başlama sürecinde Sırbistan Cumhurbaşkanı ile görüşme fırsatı bulduğunu belirtti.

"AB yolunda ilerleme ve ABD'nin büyük desteği ve diğer ortaklarımızın desteği ile Kosova ve Sırbistan arasında barış anlaşmasına varılabileceğine inanıyorum." diyen Taçi, Sırbistan Cumhurbaşkanı ile yakın bir zamanda yeni bir görüşme yapacağını bildirdi.

Ankara'da Rusya Başbakanı Dmitri Medmedev ile de görüşme fırsatı bulduğuna değinen Taçi, "Kosova ve Sırbistan arasındaki barış ve uzlaşma anlaşmasının Rusya tarafından da kabul edilmesi çok önemli." dedi.

Taçi, Kosova ve Arnavutluk arasındaki ilişkiler konusunda da "İki ülke arasında kurumsal ve sosyal anlamda her alanda mükemmel iş birliği mevcut. Bu da uygulanmaya devam edecektir." açıklamasında bulundu.

Taçi, Kosova'nın AB'ye üyelik sürecine ilişkin, "Önümüzdeki günlerde AB'den vize serbestisi konusunda olumlu ve çok iyi haberler alacağımızı ümit ediyorum ve ardından da AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu gibi diğer kurumların da Kosova'nın başarılarını onaylamasının yolu açılacaktır. Kosova vize serbestisinin tüm kriterlerini yerine getirmiştir." diye konuştu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Trump'tan Türkiye'ye 'İdlib' teşekkürü!
Kredi borcu olanlara fırsat!
'Irak ve Suriye'de terör tehdidi devam ediyor'
İngiliz muhalefetinden 'Filistin'i tanıma' sözü!
'İnsanlığın kalbi olması beklenen BM'nin nabzı atmıyor'
Geleceğin mesleklerine ilgi duyan gençlere destek!
30 yıllık 'kedicik'ten müthiş Adnan Oktar iddiası
Yerli zırhlıya mükemmel takviye! Düşmanlar saklanamayacak...
ABD duyurdu: Üç ülkeden de çekeceğiz
FETÖ'cü Öksüz ABD'nin de radarında!
Katil Esed rahat durmuyor! İdlib'de sular yeniden ısındı...
Çin, ABD ile bu şekilde savaşacak! Yatırımlar genişliyor...
İran-AB ilişkileri ABD'ye inat gelişiyor!
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Türkiye bir numara olacak! 13 tane daha geliyor

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı.

Azerbaycan'ın milli mühimmatına ASELSAN aklı

ASELSAN tarafından üretilen lazer güdüm kiti, Azerbaycan'ın geliştirdiği milli mühimmata başarıyla entegre edildi.

İslamiyeti kabul eden Norveç'li genç gözyaşlarını tutamadı

Norveç'te İslamiyete geçen gencin yaşadığı duygu seli ve gözyaşlarının sicim gibi akışı,

OYUN SÖZÜ. Birinci Bölüm: Çanakkale

Bu kazadan sağ çıktı!

Bu kazadan sağ çıktı.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler