Suudi Arabistan kraliyet ailesine yönelik operasyonlar dünyanın en büyük halka arzı olarak görülen Aramco'yu olumsuz etkileyebilir.

Güncelleme: 08.11.2017 18:41

Suudi Arabistan kraliyet ailesine yönelik operasyonlar dünyanın en büyük halka arzı olarak görülen Aramco'yu olumsuz etkileyebilir.

Suudi Arabistan tarihinin en büyük tasfiye operasyonu başladı. Kraliyet ailesinden 11 prens ve onlarca bakanın tutuklanması ile petrol fiyatları iki yılın zirvesine çıktı.

Suudi Arabistan'da yolsuzluk soruşturması kapsamında bugün yeni bir tutuklama dalgası başladı. Resmi bir yetkiliye dayandırılan haberde politika ve iş dünyasına yakın kişilerin gözaltına alındı.

Operasyonlardan iki trilyonluk değeriyle dünyanın en büyük halka arzı olarak görülen Suudi Arabistan'ın en büyük petrol şirketi Aramco bu süreçten olumsuz etkilenebilir. Ekonomist Cüneyt Paksoy, risk vurgusu yaptı.

Küresel güç mücadelesinin merkezi konumundaki Ortadoğu, tarihin en büyük tasfiye operasyonu ile karşı karşıya kaldı. ABD, Avrupa, Rusya ve Çin merkezli büyük bir mücadelenin Ortadoğu üzerinden devam ettirdiği sıcak savaşın büyümesi kaçınılmaz görünüyor.

Suriye'de ve Irak'ta yaşanan mezhepsel çatışmaların Arap yarımadasına Yemen üzerinden taşınması, yeni bir savaş dalganın habercisi durumunda.

Petrol fiyatları iki yılın zirvesinde

Suudi Arabistan'da sözde yolsuzluk operasyonları ile gerçekleşen tasfiye hareketi sonrasında küresel piyasalarda oluşan panikle petrol fiyatları iki yılın zirvesine çıktı.

Brent petrol fiyatları 3 Kasım günkü kapanışa göre yüzde beşlik artışla, 2015 Temmuz ayından beri en yüksek değere ulaşarak, haftaya 62.41 dolardan işlem görürken, Batı Teksas Petrolü (WTI) haftaya 55.97 dolardan başladı.

Piyasa oyuncuları süreci yakından izleyecek

Suudi Arabistan'daki tasfiye operasyonu değerlendiren Ekonomist Cüneyt Paksoy, "Global piyasalar bu süreci ve devamında ki gelişmeleri yakından takip edeceklerdir. Sular durulmadıkça ve yeni oluşacak dengeler barış ortamını güçlendirmedikçe global dünyanın gözü Suudi Arabistan, Katar, Suriye, Irak ve İran üzerinde olmaya devam edecektir" dedi.

Paksoy, "Bu süreç bir bakıma arka planda ABD, Avrupa, Rusya ve Çin merkezli bir büyük mücadelenin de Ortadoğu üzerinden devam ettiğini bize gösteriyor. Taşlar yerine oturana kadar ve saflar belirlenene kadar piyasa oyuncuları süreci yakından izleyecekler" dedi.

"Petrole bağımlı ekonomiler doğal olarak etkilenecek"

Paksoy, "Şimdilik petrol fiyatları üzerinden kendini hissettiren bu süreç ilerde diğer piyasalara da etki etme ihtimalini masada tutacaktır. Brent Petrol 200 haftalık ortalama olan 60-62 dolarlar üzerinde kaldıkça 65-75 dolar aralığını hedef yapabilir. Buda Türkiye dahil petrole bağımlı ekonomileri doğal olarak etkileyecek ve hesaplar gözden geçirilecektir" açıklamasında bulundu.

Dünya'nın en büyük halka arzı 'Aramco'

"Aşırı silahlanma ve harcama sebebiyle ve uzun bir süre düşük seyreden petrol fiyatları sebebiyle bütçesinde açık veren ve bu açığı kapatmak için 2018 senesinde Aramco'yu ilk adıma yüzde 5'lik kısmı ile halka açmaya hazırlanan ve 2 trilyonluk değeriyle dünyanın en büyük halka arzı olarak görülen sürecin bu süreçten etkilenme riski de olacak gibi görünüyor" diyen Paksoy, "ABD'li yatırımcıların yanında ve Çin'in ağırlıklı ilgilendiği halka arz sürecine dair haber akışı 2019'a doğru ötelenebileceği yönünde. Global piyasalara direk etki etmesi beklenen Aramco'nun arz süreci de Suudi Arabistan'da devam eden siyasi kriz süreci gibi yakından takip edilecek" dedi.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Türkiye'ye yatırımları 20 milyar dolara çıkacak!
Soylu'dan Kaşıkçı açıklaması!
Erdoğan - Pompeo zirvesi başladı
FETÖ'ye dev operasyon
Dunford'dan Türkiye'yi oyalama taktiği
İşte Kaşıkçı'yı öldüren infaz timi
Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü
Hatipoğlu başkan adayı olacak mı?
Yolcu otobüsü şarompole devrildi!
İsrail kaşla göz arasında vuruyor
IMF'den Suudi Arabistan'a soğuk duş
Ermenistan'da 'istifa' depremi
Trump, cinayeti paraya çevirecek!..
Bir ülke daha dolardan vazgeçti!
Trump'a göre o kurum 'kafayı yedi'

Düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs devrildi

Kayseri'de düzensiz göçmenleri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

Savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi

"Nusret-2018 Davet Tatbikatı" kapsamında savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi.

Afrinli çocuklara topaç

Kastamonulu ahşap ustası Mustafa Alt, Suriye'nin Afrin ilçesindeki çocuklar için yaptığı topaçları, İHH vasıtasıyla dağıttı.

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler