Mübarek Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla Anadolu yakasından Avrupa Yakası'na hayvan geçişleri ve İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından denetimleri arttı. Denetimlere katılan İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca: "İstanbul'a gelen kurbanlıklar için mutlak suretle veteriner sağlık raporlarının olması, hayvan pasaportlarının birlikte olması gerekiyor. Eğer Anadolu'dan Trakya'ya geçecekse ge

Güncelleme: 06.08.2018 03:19

Mübarek Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla Anadolu yakasından Avrupa Yakası'na hayvan geçişleri ve İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından denetimleri arttı. Denetimlere katılan İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca: "İstanbul'a gelen kurbanlıklar için mutlak suretle veteriner sağlık raporlarının olması, hayvan pasaportlarının birlikte olması gerekiyor. Eğer Anadolu'dan Trakya'ya geçecekse ge

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Anadolu yakasından Avrupa yakasına hayvan geçişleri denetimlerini arttırdı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, şap hastalığından ari olan Trakya'ya hayvan geçişi denetimleri sıkılaştırıldı.

TEM Otoyolu Yavuz Sultan Selim Köprüsü öncesinde bulunan Riva Canlı Hayvan Sevk Kontrol noktasında denetimler yapan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, canlı hayvan taşıyan TIR ve kamyonları durdurarak hayvanların pasaportlarını, sağlık raporlarını, sevk bilgilerini kontrol etti.

Trakya'ya geçiş için gerekli belgeleri olmayan araçlara ceza uygulandı. Kars'tan 22 büyükbaş getiren bir tırdaki hayvanlar gerekli sağlık kontrollerinin yapılması için Tuzla Aydınlı'ya götürüldü.

Denetimlere katılan İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, yaptıkları çalışmalar hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Karaca, Riva denetim noktasında hayvanların Trakya'ya geçiş izinlerinin olup olmadığına bakıldığını belirterek, "Durdurduğumuz bir TIR'da bulunan hayvanlar Kars'tan yüklenmiş. Bize herhangi bir sağlık raporu ibraz edemediler. Bu hayvanları geçiş izinleri olmadığı ve gerekli sağlık raporlarını gösteremedikleri için mevzuat uyarınca gerekli tespitlerinin yapılması için Tuzla hayvan borsasına götüreceğiz, menşeli hastalıkları var mı bunları kontrol edeceğiz." dedi.

Karaca, Trakya'ya hayvan geçişleri hakkında önemli hususlar bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

İstanbul'a gelen kurbanlıklar için mutlak suretle veteriner sağlık raporlarının olması, hayvan pasaportlarının birlikte olması gerekiyor. Eğer Anadolu'dan Trakya'ya geçecekse geçişle ilgili kan tahlillerinin yapıldığını gösterir raporlarının olması, hayvan sağlık sertifikaları olması gerekmektedir. Bununla ilgili denetimlerimizi yapıyoruz." Bunları ibraz edemeyen üreticiler ya da hayvanları taşıyan araçlar İl Hayvan Sağlığı Komisyonunca belirlediğimiz Tuzla Aydınlı'daki hayvan borsasına yollanarak, burada kimlik küpelerinin tek tek incelemesi yapılacak. Geldiği il ile yazışmalar yapılacak, sistem üzerinden kontrolleri yapılacak. Herhangi bir sağlık problemleri yoksa Anadolu yakasında bir tesiste kesimi ya da satışının yapılması için sevkini yapacağız. Denetimimiz sadece bayrama özgü değil 7 gün, 24 saat, 365 gün denetimlerimizi yapıyoruz. Ancak bayram zamanı İstanbul'da hayvan hareketi ve tüm Türkiye'de de olduğu gibi yoğunlaşıyor. Bizim denetimlerimiz de Kurban Bayramı döneminde yaklaşık bir aydır daha da sıkılaştırdık. Trakya bölgemiz şap hastalığından ari bölge. 2010 yılından beri Trakya'da şap hastalığı görülmedi. Arilik çalışmalarımız çok başarılı bir şekilde sürüyor."

Yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili de bilgiler veren Karaca, şunları söyledi:

"Geçen yıl bayramda 83 bin büyükbaş, 76 bin 500 civarında küçükbaş hayvan kesilmişti. Bu yıl geçen seneki gibi 9 günlük tatil var. Tatil daha kısa olsaydı kesim sayımız 100 binin üzerine çıkardı ancak tatilden dolayı bu sene de benzer bir kesim sayısı bekliyoruz. Trakya bölgesine geçişle ilgili gerekli kan testini yapmış ve hazır olan hayvan sayımız belli, 20 bin büyükbaş. 5 bin civarında hayvan Trakya'ya geçiş için izinlerini aldı. Bunlar da yollara düşmüş ulaşacağı yerlere gidiyorlar. Bunların sağlık sertifikaları ve raporları kontrol edildikten sonra geçişlerine izin verilecek. Vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde kurban kesmeleri için bizler gerekli önlemleri aldık. İstanbul genelinde 205 tane kurban satış noktası, 560 tane de kesim noktası belirlenmiş durumda. Büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, il ve ilçe tarım müdürlükleri vasıtasıyla belirlenen yerlerden vatandaşlarımızın kurbanlarını almalarını ve belirlenen kesim yerlerinde kurbanlarını kestirmelerini istiyoruz."

Bakanlık olarak iki yıldır sürdürülen bir uygulama olduğuna dikkati çeken Karaca, "Android ve İOS ta da tüm sistemlerde çalışan bir uygulama var. Vatandaşlarımız 'HAYSAG' uygulamasına küpe numarasını girdiklerinde hayvanın yaşı, ırkı, cinsiyeti ve tüm bilgilerine ulaşabiliyorlar. Bunun yanında bu uygulamada hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıklar ile ilgili bilgiler, bu hastalıklara karşı yapmaları gerekenler ile ilgili bilgiler yer alıyor. Vatandaşlarımızı uyarmamız gereken bir konu da kurban bayramı geçen yıl olduğu gibi bu sene de yaz aylarına denk geliyor. Yaz aylarında etlerin bozulması daha kolay olduğu için muhafaza şartlarını mutlaka uymaları şart. Şimdiden tüm vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir bayram diliyoruz." şeklinde konuştu.

Yakalanan denetimsiz ve geçiş izni olmayan hayvanlara 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na göre hayvan başına ve araç başına cezai işlem yapılacağı bildirildi.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Türk ve Suudi yetkililer bir araya geldi!
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Bu kategorideki diğer haberler