Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan, son sayımlara göre 202 kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü, kurulacak internet bağlantılı kameralar sayesinde tüm dünyadan anlık takip edilebilecek.

Güncelleme: 09.10.2017 12:47

Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan, son sayımlara göre 202 kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü, kurulacak internet bağlantılı kameralar sayesinde tüm dünyadan anlık takip edilebilecek.

Osmangazi Köprüsü'ne kavis verdiren, son sayımlara göre 202 kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü, kurulacak internet bağlantılı kameralar sayesinde tüm dünyadan izlenebilecek.

Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan, bazı türlerin sonbahar ve kış aylarını geçirmesi dolayısıyla "Kuş oteli" olarak bilinen lagün, bugünlerde ağırladığı filamingolarla renkli görüntüler oluşturuyor. 

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl flamingoların lagüne erken geldiğini ve sayılarının çok fazla ve yoğun olduğunu söyledi.

"Gölün her tarafına hakim olacak şekilde kameralar yer alacak"

Oral, kuşların lagünü şenlendirdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Kuş oteli, kuş cenneti' dediğimiz Hersek Lagünü'nün her tarafını kamerayla donatıyoruz. Bu, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Altınova Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)ile yürüttüğümüz ortak bir proje. Tamamen gölün her tarafına hakim olacak şekilde kameralar yer alacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu konuda faaliyete başladı, biz de ihalemizi yaptık, Kalkınma Ajansıyla başlıyoruz. Gölün tamamını görecek şekilde kameralar yerleştiriliyor.  

İnternet ortamında her yerden izlenebilecek bir şekle getiriyoruz. Yani 24 saat hangi kuş varsa sadece flamingolar değil çünkü gölde şu anda tespit edilen 202 kuş türünün ki bu, her geçen gün artıyor, bu kuşların tamamını kameralar sayesinde 24 saat internet ortamında herkes evinden izleyebilecek."

"Turizmi canlandıracak"

Oral, "Büyük ihtimalle 8-9 ay kuşları burada misafir edeceğiz. Konuklarımız burada çok rahattalar. Hem burada kızarıyorlar, buradaki suyun özelliği ve tuzundan dolayı. O kırmızılıkları oluşuyor. Altınova ilçesine bu konuklarımızı görmeye gelen çok sayıda vatandaş oldu." ifadelerini kullandı. 

Kuş gözlem kulesinin inşa halinde olduğunu, iki ay içinde tamamlanacağını, ziyaretçilere kuşları canlı seyir imkanı sunacaklarını belirten Oral, gelemeyenlerin ise lagünü ve kuş hareketliliğini kamera sistemiyle takip edebileceklerini anlattı.

Hersek Lagünü'nün daha önce atıl durumda olduğunu hatırlatan Oral, şunları dile getirdi:

"Önceden burası avcıların resmi avlanma bölgesiydi. Bu gölün her tarafında avcıların avlanmak için gizli barınakları vardı. 2004'ten itibaren bunlarla ilgili yasaklamalar, buranın sit alanı ilan edilmesi ve avcı dernekleriyle görüşmelerimiz neticesinde artık avcılık yapılmıyor. Onlar da artık bizimle gölün korumacılığını yapıyorlar. Hep beraber, el birliğiyle burayı koruyoruz. Bu vesileyle de kuş türü her geçen gün artıyor. Tür sayısıyla birlikte gelen sayı da artıyor. Artık kuşlar da buranın artık güvenli bir 'kuş oteli' olduğunun farkına vardılar."

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
AK Parti'den yerel seçimlerle ilgili kritik açıklama!
New York'ta büyük buluşma: İran, Rusya, Türkiye!
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez
'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'
Hükümetten Enis Berberoğlu açıklaması

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler