Laf ü güzaf

Güncelleme: 13.06.2018 00:00

Hanne Meryem Yurtseven

Asıl meseleye geldik. Hatta geçiyoruz bile... Hatırlıyorum da henüz küçükken ayın bitişini parmak hesabıyla hesaplardım. Çünkü o zamanlar benim için esas olan bayramdı. Her zaman ödül daha çok ilgimi çekmişti. Çünkü çocuktum. Hala bu yaklaşım açısından çocuk olduğumu düşünüyorum, fakat parmak hesabını bırakalı çok oldu. Bayrama bir gün kala bayramlıklarımı hazırlamayı da bıraktım. Ama farklı şeyler gözüme görünmeye başladı. İlk görünen; bu ayın verdiği dinginliğin bitmesine hazır olmadığımdı. Açlıktan bahsettiğim sanılmasın. Açlığın başa vurmasından bahs ediyorum. Farklı açılımlar için açlığa başvurmak gibi... Bunun için seçilen ilginç yöntem! Başımı ellerimin arasına koyup kendimi eleştiriyorum. Çekilen "çile"nin kişisel gelişim adı altında yapıp edilen her şeyin üstünde olduğunu fark ediyorum. Diyor ki "Senin telaşını alıyorum, Seni kendinle baş başa bırakıyorum.

Bugün menüyü dert etme, akşama bakarız". Omuzlardan yükler alındığında, yaptığım, yapmakta olduğum ve yapacağım şeylerin dökümü gözlerimin önüne seriliyor. Geride bırakılanların sonuçlarını huşu içinde halletmenin verdiği güç. İlerisi için verilen sözler. Bu ay sadece kişisel değil, aynı zamanda sosyolojik bir mesaj da veriyor. Başkalarını düşünme ayı. Empati ayı. Başka birinin yerine geçip düşünme Karın gurultusunun vicdanın sesinden duyulmadığı bir zaman.

Empati yaptıktan hemen sonra bir ziyafet sofrasına düşmekten kendimizi alıkoymamız gerekiyor. Tıka basa doymaların, ekranın sağ köşesinden dakikaları saymaların veya bir saati doldurmak için dökülen dillerin olmadığı bir ay olmasını ne kadar çok isterdim. Bu eleştirilerin bir ucunda her zaman her birimizin bir payı var.Tamamen sıyrılamıyoruz. Ay bittiğinde telaşa geri dönecek miyiz, yoksa bir dönüşüm geçirmiş olarak mı hayata devam edeceğiz, bilmiyoruz fakat bu düşünceler her zaman kıyımızda köşemizde duruyor olacak. "Her zorlukla beraber bir kolaylığın olması" benim yüreğimde başka hiç bir telkinin veremediği o hafifliği veriyor. Zorluğu sevmeye başladık. Her şeyin kolay olmasından ve her şeye hemen ulaşabilecek olmaktan sıkılmıştık. Bir gün herkes sıkılacak ama bu sıkılma bizi geçmiş için değil ilerisi için umutlandırmalı. Bir şeyler yapmalıyız. Sorumluluk diri tutuyor insanı. Bunun daha bir ayırdındayız artık. Şu an diri değiliz, üzerimize on bir ayın rehaveti çöktü.

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
AK Parti: En alçak, en gaddar eylem
Erdoğan'dan kritik Kaşıkçı açıklaması!
ABD basını: 'Olayı Erdoğan aydınlattı'
O iki ismi Selman görevden aldı!
Gazeteci Kaşıkçı'nın cesedi nerede?
Suudi Arabistan cinayeti kabul etti
ABD'den flaş Kaşıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Bu kategorideki diğer haberler