Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle: "Biz Laleli'yi ihracatın merkezi yapmaya çalışacağız. Bunun için uğraşacağız. Burası artık yetiştiren, büyüten ve ihraç eden bir bölge" dedi.

Güncelleme: 06.08.2018 13:46

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle: "Biz Laleli'yi ihracatın merkezi yapmaya çalışacağız. Bunun için uğraşacağız. Burası artık yetiştiren, büyüten ve ihraç eden bir bölge" dedi.

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Biz Laleli'yi ihracatın merkezi yapmaya çalışacağız. Bunun için uğraşacağız. Burası artık yetiştiren, büyüten ve ihraç eden bir bölge" dedi.

Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (LASİAD) 7.'sini düzenlediği "Laleli Modadır" festivali başladı. 12 Ağustos'a kadar devam edecek festivalin açılışına Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir katıldı.

Festivalde konuşan Gülle, Laleli'nin büyük bir dönüşümün eseri olduğunu belirterek, "Sektörün içerisinde uzun yıllar faaliyette bulundum. Laleli'de çok ticaretim oldu. Sektörün gelişmesine ve bölgenin gelişmesine şahit olduk. Hep beraber büyüdük. Hep beraber büyük ihracatlar başardık. İnşallah daha fazlasını yapacağız. Çünkü artık Lale bir model ve değişimin son noktası." diye konuştu.

Bu işlerin tek başına başarılamayacağını, devletin gücü ve hizmeti yanına alınmadan ne kadar çabalanırsa çabalansın bir yere gidilemeyeceğini kaydeden Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Laleli'yi ihracatın merkezi yapmaya çalışacağız. Bunun için uğraşacağız. Burası artık yetiştiren, büyüten ve ihraç eden bir bölge. Türkiye'nin ihracatı başarılı ihracatçılarının çalışmaları ile büyüyecek.

Cumhurbaşkanımız çok büyük hedef koydu. Bu hedef çerçevesinde bir program açıkladı. 35 tane ticaret merkezi açılacak. Bu ticaret merkezleri artık bölge sanayicimiz, bölge ihracatcımız, bölge üreticimiz ve bölge tasarımcımız müşterisini burada bekleyerek aynı zamanda ticaret merkezlerinde bulunması gerekiyor. Onları bu ticaret merkezlerinde daha aktif olmaya ve daha fazla davet ediyorum."

"Türkiye'de tekstil çok kıymetli bir sektör"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de, "Üretim artık çok yerde yapılabiliyor. Onun önünde markalaşmak, moda trendlerini ortaya koymak ve farklılaşmak gerekiyor. Bu anlamda bu sene LASİAD'ın ortaya koyduğu motto çok önemli. Kendi marka ve isimlerimizi öne çıkarmamız ve katma değerimizi yükseltmemiz gerekiyor." dedi.

Avdagiç, tekstil sektörünün Türkiye'de birçok kişinin gördüğünden, anladığından, algıladığından çok daha önemli ve kıymetli bir sektör olduğunu söyledi.

Türkiye'de daha fazla katma değerli ürün üreteceklerini belirten Avdagiç, "İstihdamımızı artıracağız ve bizim üzerimize gelen bir takım dış baskılara rağmen mutlaka ülkemizi daha iyi yerlere taşıyacağız." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'ye daha fazla döviz kazandırabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz"

Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ise 7 bini aşkın iş yerine ev sahipliği yapan Laleli'nin İstanbul'da ticaretin kalbinin attığı merkezlerden biri olduğunu kaydetti.

Laleli Fashion Shopping Festivali için Laleli Caddesi'nin Türkiye'nin en büyük açık hava fuarına dönüştürüldüğünü belirten Eyyüpkoca, hazır giyim ve turizm başta olmak üzere bölgede çok büyük bir ticaret potansiyeli bulunduğunu anlattı.

Eyyüpkoca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güzel İstanbul'umuzun bu güzide bölgesinin potansiyelini en iyi şekilde kullanmak, Türkiye'ye daha fazla döviz kazandırabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Festival için Rusya, Polonya, Ukrayna ve Kazakistan'dan 200'ün üzerinde alıcı İstanbul'a geldi. Üretici firmalarımızın tercihlerine göre belirlediğimiz alıcıların her birinin ülkelerinde en az 10 mağazası bulunuyor. 40 üretici firmamız ile alıcılar arasında iki gün boyunca binlerce B2B görüşme gerçekleştirilecek. Festivalimizin ana etkinliğini oluşturan bu görüşmelerde yaklaşık 10 milyon dolarlık ticarete imza atılacak ve yeni ihracat köprüleri kurulacak. Festivalimizde yapılacak bağlantıların yaratacağı sinerji ile 2018'i 7 milyar dolar civarında bir ihracat ile kapatacağımıza inanıyorum."

 "Laleli'de ticaretin 4'de 3'ünü hazır giyim oluşturuyor"

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, Laleli'de ticaretin 4'te 3'ünü hazır giyimin oluşturduğunu söyledi.

Gültepe, şunları kaydetti:

"Cari açığın kapatılmasına her yıl 14 milyar dolar katkı sunuyoruz. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü olarak Türkiye için stratejik önemdeyiz. 2018'in 7 aylık döneminde hazırgiyim ihracatında yüzde 7,7 artıdayız. Aynı dönemde ticaretini yüzde 30'un üzerinde arttıran Laleli, adeta altın çağını yaşıyor. Festivalle Laleli'nin ticaretinde yeni bir sinerji oluşacak. 4 ülkeden 200'ün üzerindeki alıcı ile firmalarımız arasında yeni ticaret köprüleri kurulacak. Sonuçta bu ticaretten iki taraf da kazanacak. Türkiye hazırgiyimde dünyada 5. büyük oyuncu. Biz orta vadede üçüncülüğü hedefliyoruz."

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Suudi Konsolosluğu'nda arama başladı!
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler