İnsanlık için en güzel örnek olan Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile ilgili lise ve dengi okullar için yardımcı kaynak olabilecek 'Siyer-i Nebi' Dr. Ahmet Gökdemir tarafından kaleme alındı.

Güncelleme: 05.12.2017 13:24

İnsanlık için en güzel örnek olan Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile ilgili lise ve dengi okullar için yardımcı kaynak olabilecek 'Siyer-i Nebi' Dr. Ahmet Gökdemir tarafından kaleme alındı.

Ülkemizde siyer öğretimi, örgün ve yaygın eğitimin her düzeyinde artan bir ivme ile devam etmektedir. 2012 yılında "Hz. Muhammed'in (sas) Hayatı" adı ile başlayan -yapılan olumlu değerlendirmeler neticesinde bu yıl "Peygamberimizin (sas) Hayatı" olarak değişen- siyer dersleri ortaokul ve liselerin normal kısımlarında seçmeli, imam hatip meslek okullarında ise zorunlu dersler arasında yer almaktadır.

300 ayetten istifade edildi

Bu minvalden yola çıkan Yalova İslami İlimler Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Ahmet Gökdemir, lise ve dengi okullar için yardımcı kaynak olabilecek nitelikte bir eser hazırlamaya karar verdi. 

Gençlerimizin ve öğrencilerimizin Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) hayatını en iyi şekilde ve kolay öğrenmeleri için kitabı resim, tablo ve grafiklerle destekledik diyen Ahmet Gökdemir, "Kitabın içindeki konu başlıklarının seçiminde kriter olarak MEB lise ders müfredatı gözetilmiştir. Lise ve İmam-Hatip Liseleri ders kitaplarında bulunan tüm konular kitabın içeriğinde mevcuttur. Ancak kitap, ders işlerken öğretmen arkadaşlarımıza farklı ve yardımcı bilgilerin sağlanması açısından yardımcı olmak için okullardaki ders kitaplarının içeriğinden tamamen farklı bir içerikle ortaya konulmuştur" dedi. Gökdemir, kitabın yaklaşık 300 ayet, Kütübü's-sitte'den 750 hadis,  sahabe hayatından tablolar, klasik siyer kaynakları ile Hz. Peygamber'den bahseden güncel kaynaklardan müteşekkil olduğunu söyledi.

Zihninizi diri tutacak görselliklerle, içerik zenginleştirildi

Kitabın birinci bölümündeki konular kendileriyle uyumlu tablolar, uygun resimler ve haritalarla birlikte ele alınmıştır. İkinci bölümde ise konularla alakalı tablolar şeklinde "Kur'an İklimi", "Nebev\u00ee Seda" ve "Okuma Parçaları" adı altında Sahabe hayatından tablolar verilerek konular içerik açısından zenginleştirilmiştir. Özelde talebenin genelde tüm okuyucuların dikkatini sürekli ve zinde tutmak için kitabın içindeki renk seçimleri ziyadesiyle önemsenmiştir.

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Kaşıkçı'ya ait ilk delil ortaya çıktı!
Trump zevkten dört köşe!
'Dünyadaki en alçak, en gaddar eylem'
ABD Meclisi'nin hedefinde Prens Selman var
Kral Selman ile Sisi görüştü
Prens Selman'a yeni görev!
'Suikast hazırlıkları' görüntüleri ortaya çıktı!
Gazeteci Kaşıkçı'nın cesedi nerede?
Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!
Bakanlık duyurdu: Türkiye'de ilk!
20 Türk personel ifadeye çağrıldı
Kral Selman o iki ismi görevden aldı!
Günün Ayeti, Hadisi, Duası
ABD'den flaş Kaşıkçı açıklaması
Suudi yönetim yanlısı hesaplar kapatıldı

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Bu kategorideki diğer haberler