Rize'de derste arkadaşı Emir Taş'ın boğazını kesen B.K.'nın (16) bir seri katilin kurbanlarını bıçak, ip, okla öldürdüğü bilgisayar oyunu Assassin's Creed tutkunu olduğu ortaya çıktı.

Güncelleme: 07.11.2017 12:03

Rize'de derste arkadaşı Emir Taş'ın boğazını kesen B.K.'nın (16) bir seri katilin kurbanlarını bıçak, ip, okla öldürdüğü bilgisayar oyunu Assassin's Creed tutkunu olduğu ortaya çıktı.

Rize Pazar'da 16 yaşındaki lise öğrencisi B.K., okulda ders sırasında arkadaşı Emir Taş'ı, boğazını keserek öldürmüştü. B.K. işlediği cinayetin ardından da intihar etmeye kalkışmıştı. 20 Mart'ta cinayeti işleyen B.K.'nın cep telefonu incelemesinde cinayetin ipuçlarını veren notlar tespit edilmişti. 9. sınıf öğrencisi B.K. hakkında 15 yıla kadar hapis talebiyle hazırlanan iddianameye göre, B.K.'nın telefonunda cinayetten 10 gün önce kaydedilen "Ölümümden sonra istediklerim" başlıklı 38 maddelik bir liste bulundu. Listenin 17. maddesinde "Emir reis sana zarar gelecek, ondan özür dile K.", 26. maddede "Emir reis kork, a.k.. Hem de hiç acımadan çatur çutur. P.çlik yapmayı seviyorum, karışmayın", 38. maddede ise "Ölümün suçu E.'dir. E.'yi suçlayın suçlayın" gibi ifadeler yer aldı. 38 maddelik listenin 35. maddesinde de B.K. "Assassin's Creed gibi olacak Emir... Bant lazım ya da ip. Biraz araştırma ile daha kolay olacak" diye yazdı. 1 Ocak'ta cep telefonuna aldığı notta ise B.K.'nın "Emir'i kesmeden önce soracağım soruları o gün senden öğreneceğim" yazdığı da tespit edildi.

'YAŞ VE İÇERİK KURALLARI YOK'

Gazete Habertürk'ün haberine göre uzmanlar, bir suikastçının değişik rollerde; bıçak, kılıç, ok, balta ve ip kullanarak kurbanlarını öldürdüğü Assansin's Creed adlı oyunun 18 yaşından küçüklere uygun olmadığını söyledi. Ailelerin denetimlerini artırması gerektiğine işaret eden oyun uzmanı İlker Karaş, "Bu oyunda şiddet unsuru var. Aileler çocukları denetlemeli buna izin vermemeli. Çocuklar oyundaki hikayeleri gerçek sanıyor, karakterlerle bütünleşiyor. Hayal dünyasındaki bu olayları gerçeğe dönüştürüyor, ayırt edemiyor" dedi.

Oyun ve sanal gerçeklik uzmanı Sinan Akkol, Karaş'ın aksine oyun ve B.K.'nın işlediği cinayetle ilgili "Olay şu oyun yüzünden oldu" demenin yanlış olacağı görüşünde. Akkol, "Gerçekte başka bir sıkıntı vardır. Bu onun yansımasıdır" dedi. Hukukçu Dr. Mete Tevetoğlu ise "Ülkemizde oyunların yaş ve içerik işaret ve derecelendirme kuralları olmadığı için küçük yaştakilerin kendilerine uygun olmayan oyunları oynamaları ve bunlardan olumsuz etkilenmeleri gündeme gelebiliyor" dedi. Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, madde bağımlılığına bir de medya bağımlılığının eklendiği belirterek "Zararlı oyunlar ülkemiz üzerinden pazarlanıyor. Bunlarla gençlik yok ediliyor. Aile eğitim birimimiz var. Okulların başlamasıyla birlikte harekete geçti. Medya bağımlılığına o eğitimi de ekledik. Meslek elemanları okulları tek tek dolaşarak, hem öğretmenlere hem de öğrencilere farkındalık eğitimi verecekler" diye konuştu.

Emir Taş

SUİKASTÇI KURBANLARINI AVLIYOR

Assassin's Creed 6 ayrı seri oyundan oluşuyor. 2007'de çıkan oyunda bir suikastçı, değişik rollerde bıçak, kılıç, ok, balta ve iple kurbanlarını avlıyor. Oyunun hikayesi Üçüncü Haçlı Seferi döneminde, Haşhaşiler adıyla bilinen, Hasan Sabbah önderliğindeki tarihsel örgüt ile Tapınak Şövalyeleri arasındaki mücadele üzerine kurgulanmıştır. Oyunu oynayan kişi aslında 21. yüzyılda yaşayan, bağlandığı "Animus" adlı makine sayesinde genetik kodlarını taşıdığı geçmişindeki atalarının yaşadıklarına şahit olan Desmond Miles'ı yönetmektedir. Makine sayesinde anılarını izlediğimiz suikastçı ise Alta\u00efr Ibn-La'Ahad'dır. Bu makine sayesinde hikaye ilerledikçe, Tapınak Şövalyeleri ve Haşhaşiler arasında geçen ve "Cennetin Elması" adıyla bilinen güçlü bir silahı elde etmek için yaşanan mücadele ortaya çıkar.

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!
'Göç'ün sebepleri 'göçmenleri' konuşacak!
Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!
Floyd kabul etti! Khabib 'en iyi' olmak istiyor
BDDK'dan bankalara fren! Zorla...
Barzani gözünü Türkiye'ye dikti!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Bu kategorideki diğer haberler