Her yıl yüksek öğrenim için yapılan (LYS) Lisans Yerleştirme Sınavı hazırlıkları için soru kitapçıkları alan öğrenciler bir taraftan da eski çıkmış soruların kitapcıkları ve internet üzerinden sitelerin yayınladığı eski çıkmış soruları da bulup sınavda çıkma ihtimaline karşı çalışmalarını yapıyorlar. Bu haberde LYS'de eski çıkmış sorulara dair her şeyi bulabilirsiniz.

Güncelleme: 10.08.2018 13:00

Her yıl yüksek öğrenim için yapılan (LYS) Lisans Yerleştirme Sınavı hazırlıkları için soru kitapçıkları alan öğrenciler bir taraftan da eski çıkmış soruların kitapcıkları ve internet üzerinden sitelerin yayınladığı eski çıkmış soruları da bulup sınavda çıkma ihtimaline karşı çalışmalarını yapıyorlar. Bu haberde LYS'de eski çıkmış sorulara dair her şeyi bulabilirsiniz.

Her yıl yüksek öğrenim için yapılan (LYS) Lisans Yerleştirme Sınavı hazırlıkları için soru kitapçıkları alan öğrenciler bir taraftan da eski çıkmış soruların kitapcıkları ve internet üzerinden sitelerin yayınladığı eski çıkmış soruları da bulup sınavda çıkma ihtimaline karşı çalışmalarını yapıyorlar. Bu haberde LYS'de eski çıkmış sorulara dair her şeyi bulabilirsiniz. 

LYS'ye az bir zaman kala öğrencileri heyecan ve stres sarmış durumda, soru çözüp sınava hazırlanma dönemine girdiğimiz şu günlerdeki eski çıkmış sorulara bir göz atmakta fayda var. Eski dönemlere ait yapılan sınavlarda çıkan sorulara bakmalısınız çünkü sınav olduğunuzda eski çıkmıiş sorulardan da sorma ihtimalleri yüksek.

SİZİN İÇİN DERLEDİĞİMİZ ESKİ TARİHLERE AİT SORULAR VE CEVAPLARI:

2014 LYS SORU VE CEVAPLARI

2013 LYS SORU VE CEVAPLARI

2012 LYS SORU VE CEVAPLARI

2011 LYS SORU VE CEVAPLARI

Çıkmış Sorular Neden Önemli ve Neden Çözmelisin

Hey dude, what's up? Soru bankalarının öneminden bahsettik ve bu soru bankalarının aslında sizi denemelere hazırladığını da belirttik ama en önemli olanı ise bu denemelerin çıkmış sorulardan oluştuğunu dile getirdik. Bu nedenle tüm Türkiye Genel Denemelerine kayıt olmanın öneminden söz ettim. Ayrıca 2016 DGS sınavına girenler iyi bilir o sınavdaki mantık sorularından biri KPSS de çıkmış soruydu. Bu yeteri kadar çıkmış sorular neden önemli sorusunu cevaplıyor, ancak hepsinden önemli olanı ise şu an nasıl bir sınava hazırlanıyorsun, ÖSYM seviyesi nasıl bilmen gerek işte bu; Çıkmış Sorular Neden Önemli sorusunun asıl cevabıdır.

Ben 2016 DGS sınavına girdiğimde ve gözetmen "Evet süreniz başlamıştır, başarılar arkadaşlar" dediğinde bir taraftan yusuf yusuf çekerken soruları bir kez daha kontrol ettim ve kontrol ederken 'bunu daha önce çözdüm, bunu biliyorum, evet evet bunu da biliyorum' demiştim. Bunun en büyük nedenlerinden biri konu konu çıkmış soruları çözmüş olmam ve denemelerde bu soruları hep tekrarlamış olmam. Böylece konuları hep taze tutmuştum. Şüphesiz ki Ösym nin diğer sınavları gibi bu sınavında da en az %70 i  daha önce çıkmış sorulardan oluşuyordu. En azından benim hatırladıklarım için.

Çıkmış Sorular Neden Önemli ve Neden Çözmelisin Analiz Sonucu

Tam hakim olmadığın ama DGS sınavında en çok soru sorulan konular en büyük önceliğin olmalı. Diğer konular için 400 soru çözüyor isen bu konu için bu sayı 600 olmalı. İşaretlenmiş soru sayısı çok ve tekrar zamanı daha kısa tutulmalı. Eğer denemelerde özellikle bu konulardan bir soru için nasıldı bu diye düşünüyorsan mutlaka deneme sonrası konu çalışması yap ve üzerine tekrar soru çöz.

Çok soru çıkmıyor ama konuya tam hakim değilim dediklerin ikinci önceliğin olmalı. Şu konuyu bilmiyorum deme hakkında yok bu yıl. Anla. Ancak diğer konular kadar üzerinde profesyonel olman gerekmiyor. Çıkmış soruları yeterli sürede çözebiliyorsan tamamdır. Olmuşsundur. Yok ben kolay kolay tatmin olamam diyorsan, bunu alışkanlığa getireceğini de bil. Sonra her konu için aynı telaşa düşeceksin zamanla. Maalesef bu kadar zamanının yok.
Konuyu iyi bildiğiniz ve çok sorulan sorular son önceliğiniz olsun. Bu konuların sorularını herkes çatır çatır çözer tuhaftır bu konular için diğerleri için çözmeniz gereken daha çok zaman verirsiniz. Neden? E egolarınızı okşar. Bu nedenle çözdükçe çözer zevke gelirsiniz. Sonra? Sonra 2 ay bakmazsınız bu konulara. Sonra da unutursunuz ve hafızanıza küfredersiniz. Bir değer hata ise normalde 400 soru çözmeniz gerekiyor iken zaten biliyorum diyerek es geçmeniz ya da çıkmış soruları yarım bırakmanızdır. Asla yapmayın bunu. İşin ciddiyetine varın.

Sayısalcı iseniz özel olarak çıkmış sözel soruları çözmeniz gerekmez. Ancak her denemede sonuna kadar durmalısınız ve mutlaka Türkçe soruları çözmelisiniz. Sınav anında belki bir iki soruyu hatırlayamayabilir ya da yapamayabilirsin. O an seni kurtaracak olan işte Türkçe sorularıdır. Herkesin yaptığı en büyük hata özellikle sınavda bilindik hatadır.;

Tüm soruları çözer sonra tekrar çözemediklerine bakar. Ama ikinci dönüşte asla yapamayacağı soruya gereğinden fazla zaman vermesidir ve zaman akıp gider. Zaman kısaldıkça daha da telaşa kapılırsın ve tamamen çıkılmaz bir hal alır. Bu telaş ile Türkçe'ye dönmen zaten sana hata yaptıracaktır. Bu konu hakkında denemelerde bir taktik üretmelisin kendine. Mesela ikinci kez döndün ve farklı bir ynden yakalaşamadın. Tamam yapabilecek gibisin ama çıkmıyor işte. Her soruya belirli bir süre ver ikinci dönüş için bu süre dolar dolmaz asla uğraşma ve Türkçe ye geç. Bu sınav bir yarış ve mükemmeliyeti oynamaktan vazgeç, anla, yapman gereken daha fazla doğru soru sayısı sadece bu
Beni ilk kez okuyorsan, ilk kez tanışmış isek ve buraya kadar da üşenmeyip okumuş isen bunları da okuman şart:

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Türk ve Suudi yetkililer bir araya geldi!
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Bu kategorideki diğer haberler