28 Şubat Post Modern Darbesi'yle haksız yere işinden atılan çoğu insan, AK Parti Hükümeti'nin düzenlediği kanunlarla işe iade edilirken, Torba Kanun'daki eksik bir düzenleme yüzünden hak kayıplarının tam olarak giderilmediğinden yakınıyor. Darbe sürecinde uğradıkları haksızlıkların giderilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden dönemin mağdur memurları, kanuni düzenlemeden kaynaklanan özlük ve mali haklarındaki eksikliğin gideril

Güncelleme: 16.02.2018 00:48

28 Şubat Post Modern Darbesi'yle haksız yere işinden atılan çoğu insan, AK Parti Hükümeti'nin düzenlediği kanunlarla işe iade edilirken, Torba Kanun'daki eksik bir düzenleme yüzünden hak kayıplarının tam olarak giderilmediğinden yakınıyor. Darbe sürecinde uğradıkları haksızlıkların giderilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden dönemin mağdur memurları, kanuni düzenlemeden kaynaklanan özlük ve mali haklarındaki eksikliğin gideril

DİSİPLİN CEZASIZLIK MAĞDURİYET SEBEBİ

Hak kayıplarının giderilmesindeki sorunları Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven'e anlatan 28 Şubat mağdurları, hak kayıplarının ilgili Torba Kanun'daki teknik bir hatadan kaynaklandığını söylediler. 28 Şubat Darbe sürecinde ağır kayıplar yaşayan yüz binlerce insanın mağduriyetinin artık giderilmesi gerektiğine işaret eden mağdurlar, "28 Şubat'ta işinden edilenlerin işlerine iade edilmesi adalet ve hakkaniyet adına devletimize yakışan bir tutumdur. Lakin disiplin suçu işlemeyenler, işlerine iadelerinde hak kayıplarına uğramaktadırlar. Hiçbir düzenleme, hayatı karartılmış ve geleceği çalınmış insanların mağduriyetlerini gidermeye yetmeyecektir ama hak kayıplarının telafisi için yapılan düzenlemelerin hiç olmazsa tam yapılması gerekir. Mali hakkımızın kaybına ilişkin eksikliğin giderilmesi için Meclis'i göreve çağırıyoruz ve bir yasa teklifi sunuyoruz" dediler. 

NEŞAT GÜNDOGDU/ANKARA

28 Şubat mağdurları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde başlattığı bir çalışma ile göreve iadeleri sağlanarak mağduriyetleri giderildi. İşlerine iade edilen 28 Şubat Mağdurları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek aynı zamanda Meclis'teki Milletvekillerinden de bir düzenleme talebinde bulundu. 6495 sayılı torba kanunla işe iadesi sağlanan 28 Şubat mağdurları, disiplin suçu işlemeyenlerde bir ayrıma gidildiğini ve bunun özlük haklarında bir kayba neden olduğunu belirterek Milat Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven'e konunun detaylarını anlattılar.

Yasa, Ayrıma Neden Oldu

1997 yılında 34 ilde yapılan sınavlar ile birçok kamu görevlisinin ataması yapılmıştı. 28 Şubat sürecinde herhangi bir soruşturma yapılmadan "Sınavda usulsüzlük yaptıkları" gerekçesiyle bu kamu görevlilerinin birçoğunun işine son verildi. Soruşturma bile yapılmadan, sadece "yaptım, oldu" anlayışıyla görevden alınan çoğu insanın yaşadıkları 28 Şubat Dönemi haksızlıkları arasındaki yerini almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki talimatıyla bu mağduriyetler giderilmiş ve bu kişiler kamudaki işlerine iade edilmişti. Ancak disiplin suçu işleyen mağdurların işe iadelerinde geçmişe yönelik özlük ve mali hakları elde etmiş olmalarına rağmen yasa gereği disiplin suçu bulunanlara ise bu özlük haklarının iadesinden mahrum bırakıldı. Devletin çoğu kurumunda özlük hakları sağlanmadan çalışan çoğu insanın sıkıntı yaşadığını belirten mağdurlar adaletin tam olarak sağlanması gerektiğini söylediler.

Yeni Yasa Teklifi Sundular

Bu haklarının geri verilmesini ve mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen 28 Şubat mağdurları, gerekli düzenlemenin yapılması için AK Partili milletvekillerine yasa tekliflerini sundular. Mağdurların yasal temsilcilerinin hazırlamış olduğu teklifte şu ifadeler yer aldı: "Mağdurların bu haktan mahrum bırakılma nedeni disiplin cezası almamış olmalarıdır. Çünkü disiplin cezası aldıkları için işlerini kaybedenlere 6495 sayılı torba kanunun 41.maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 44 ve 51. maddeler uygulanmış. Ancak disiplin suçu işlememiş mağdurlara ise 6495 sayılı kanunun geçici 1. maddesi uygulanmıştır. Maddenin ilgili bölümü şu şekilde kaleme alınmış, 'Bu madde çerçevesinde ataması yapılanlar bir ay içinde Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilir ve bunlara geçmişe dönük herhangi bir hak sağlanmaz'. Aynı torba kanun ile disiplin cezası almış olanların mağduriyetlerinin eksiksiz olarak giderilmiş olmasına rağmen atandıkları işlerde disiplin cezası alabilecek kadar bir zaman dahi çalışma şansı bulamayanlara bu imkanın sağlanmaması adil görünmemektedir. Burada eşitlikten çok adalet ihlal edilmiştir. Talebimizin temeli, 'onlara verildi bize de verilsin, eşit davranılsın' görüşünden ziyade adil davranılmasıdır. İşlerine iade edilmiş olmaları adalet değildir. Özlük ve mali haklarının iadesi hem devletin hem de hakkaniyetin olmazsa olmazıdır. Çünkü asgari adalet, adalet değildir. Eksik adalet, adalet değildir."

28 Şubat Mağdurları, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven'e özlük haklarının iade edilmesi için AK Partili Milletvekillerine yasa teklifini sunduklarını söylediler

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

İsrail askerleri Gazze sınırında 40 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesi sonucu 3'ü ağır 40 Filistinli yaralandı.

Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washington Post yazarı da olan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

İstanbul Havalimanı için 8 yılda 10 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç dikilirken, "Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi." dedi.

MİT hücre evinde paketledi
Türkiye'ye Milli Takım şoku
Erdoğan'dan Türkçe ezan sözlerine çok sert tepki
Bunu satın alanlar dikkat!
İşte AK Parti'deki adaylık sayısı...
Trump'tan Gülen açıklaması!
Vergi politikası öfkeyi arttırdı
Erdoğan'dan sert çıkış
Emniyet müdürünün kızına ceza yazınca....
Bir garip 'gasp' olayı
Serbest bırakın!
Seçmen seçim kriterini belirledi!
Taksi sürücülerine ceza yağdı!
Bu bir skandal!
7 Milyon öğrenciyi ilgilendiren gelişme
Çok Okunanlar

İslam ülkesinden büyük başarı!

Kara günlerde daima Türkiye'nin yanında olan kardeş ülke Katar büyük bir başarıya daha imza attı. Katar Uydu Şirketi (Es'hailSat), "Suhail 2" uydusunu geçen gece ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon 9 roketiyle fırlattı.

Meteorolojiden yeni uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyıları için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu.

Alaattin Çakıcı davasında yeni gelişme!

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile irtibatlı olduğu belirlenen 24 şüpheli, 11 ilde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Yunanistan Türk Akımı'nı istiyor!

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türk-Yunan sınırı üzerinden devam etmesi ve Yunan toprakları üzerinden Avrupa'ya uzanması için Brüksel'de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söyledi.

Emniyet müdürünün kızına ceza yazınca....

Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, araba kullandığı sırada telefonla konuşan kızına ceza yazan trafik polisini ödüllendirdi.

Bu kategorideki diğer haberler