ABD Başkan Yardımcısı Pence, Kuzey Kore'yi,nükleer silahlardan arındırma müzakerelerine dahil etmek için "maksimum baskı"uygulayacaklarını ifade etti.

Güncelleme: 08.02.2018 21:39

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Kuzey Kore'yi,nükleer silahlardan arındırma müzakerelerine dahil etmek için "maksimum baskı"uygulayacaklarını ifade etti.

Güney Kore ve ABD, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik birlikte çalışma konusunda mutabık kaldı.

Yonhap ajansının haberine göre, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyet, PyeongChang kentinde yarın başlayacak 2018 Kış Olimpiyat Oyunları için Güney Kore'ye gitti.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir araya gelen Pence, ABD-Güney Kore ilişkilerinin güçlü olduğunu vurgulayarak, Washington'un, Seul ile ortak savunma dahil ittifak taahhüdünü yineledi.

Görüşme sırasında Moon ve Pence, iki ülke arasındaki ittifakın "her zamankinden daha güçlü" olduğunun altını çizerek, Kuzey Kore'yi, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması müzakerelerine dahil etmek için "maksimum baskı" uygulanacağını belirtti.

Moon, Seul'ün, Pyongyang'ı yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması amacıyla kurulacak bir diyaloğa dahil etmek için Olimpiyat Oyunları'nı bir fırsat olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Devlet Başkanı Moon, "Güney Kore-ABD ittifakı her zamankinden daha güçlü. ABD Başkanı Donald Trump'ın kasım ayında yaptığı resmi ziyaretin ardından, Başkan Yardımcısı Pence'in, PyeongChang Olimpiyatları için yaptığı ziyaret, iki ülke halkı arasındaki güçlü ittifak ve bağı ortaya koymak açısından bir şans olacak." dedi.

Pence'in de Kuzey Kore nükleer silah geliştirmekten vazgeçinceye kadar, Washington'un, Seul ile iş birliği içinde Pyongyang'a "maksimum baskı" uygulamayı sürdüreceğini vurguladığı aktarıldı.

Mike Pence, beraberindeki heyetle birlikte önceki gün Japonya ve Güney Kore'yi kapsayan bir geziye çıkmıştı. Güney Kore ziyareti sırasında, 9-25 Şubat tarihlerinde PyeongChang kentinde düzenlenecek Kış Olimpiyatları'nı izleyecek olan Pence, Kuzey Kore heyetiyle görüşme ihtimaline de yeşil ışık yakmıştı.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

Kanser tedavisinde yeni dönem

Bakan Kasapoğlu, kitap fuarını ziyaret etti

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Gençlerimizin kitaba olan ilgisi, bizi geleceğimiz adına ümitlendiriyor." dedi.

Kangallar ile kedilerin şaşırtan dostluğu

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bir ailenin beslediği dört Kangal köpeği ile üç kedinin arasındaki sıra dışı dostluk, görenleri şaşırtıyor.

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

Tehdit gibi çıkış!
Gazze için gösteri düzenlediler
O sürücüye ceza yağdı!
Otobüs şoföründen takdir toplayan davranış
'Rumen hakem İsveç'e söz verdi'
Tarihi tören öncesi önemli açıklama
TSK'dan yeni operasyon
Son gün bereketi! Bir de hafta sonu olunca...
Rusya-ABD savaşının kazananı kim olur?
FETÖ itirafçısı hain kumpası anlattı!
Türkiye'de bir ilk!
Sözde üst düzey teröristler öldürüldü!
Kendi medyası bile inanmıyor!
Türkiye'den bir başarı daha!
Bakan Soylu açıkladı!
Çok Okunanlar

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Yitik kadınlar kendini bulsun diye!

Balıkesir Edremit'te bir okulda yönetici olan Mustafa Süs, ilk kitabında “Yitik Kadınlar”ı anlattı. Süs, kadınlarımızın feministlerin, çağdaşlık adı altında sömürü zihniyetinin boyunduruğuna girdiğini söyledi.

Bakan Soylu açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız sınırlamalarıyla ilgili düzenlemeler yapılabileceğini belirterek, "Otoyollarda belki kilometreyi 5 kilometre daha yukarı çıkaracağız. 125 artı yüzde 10 daha 137.5 bandına taşımaya çalışacağız" dedi.

Bakan Turhan müjdeyi verdi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamen kaldırılacak" dedi.

Lokanta ve kafelerde yeni dönem!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni düzenlemesine göre artık lokanta ve kafelerin menülerinde, gıdaların alerjik madde içerip içermediğinin belirtilmesi zorunlu olacak.

Bu kategorideki diğer haberler