Maltepe'de lise öğrencisi genç kızın başörtüsü taktığı gerekçesiyle darp edilmesine ilişkin sanık Ayhan Almıla Kursar'ın 7 yıl 10 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya devam edildi.

Güncelleme: 10.04.2018 17:41

Maltepe'de lise öğrencisi genç kızın başörtüsü taktığı gerekçesiyle darp edilmesine ilişkin sanık Ayhan Almıla Kursar'ın 7 yıl 10 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya devam edildi.

Maltepe'de lise öğrencisi genç kızın başörtüsü taktığı gerekçesiyle darp edilmesine ilişkin sanık Ayhan Almıla Kursar'ın 7 yıl 10 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 19'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, mağdur Fatma Dilara Aslıhan Yiğit ve avukatı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı katıldı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri de salonda hazır bulundu.

Mahkeme hakimi, soruşturma aşamasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden gelen 'suça yönelik cezai sorumluluğu azalmıştır' raporuyla Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Dairesi'nden gelen 'cezai sorumluluğu tam' raporu arasındaki çelişkilerin kesin olarak giderilmesi için Adli Tıp Kurumu'ndan istenen raporun gelmediğini tutanağa geçirdi. Raporun düzenlenmesinin beklenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Duruşma öncesinde Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) adına açıklama yapan avukat Şengül Karslı, "16 yaşındaki lise öğrencisi Fatma Dilara Aslıhan Yiğit, geçtiğimiz yıl Şubat ayında başörtülü olduğu gerekçesiyle bindiği minibüste bir kadın tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı. Lise öğrencisi genç bir kıza sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan kişi ise maalesef yine bir kadındı. Bu vahim olayın yine bir kadın tarafından, kendisi gibi düşünmeyen ve farklı bir yaşam biçimini benimseyen bir kadına karşı işlenmesini son derece üzüntü ile karşıladık" dedi.

"FATMA DİLARA, GERÇEK DIŞI BİR DÜŞÜNCE YAPISIYLA KARŞI KARŞIYA KALDI"

"Bireyin en temelde yaşamını tehdit eden ve toplumsal hayata katılımına engel olan şiddet, yalnızca kadınları değil bir bütün olarak toplumu da olumsuz etkilemesi açısından çok boyutlu sosyal bir sorundur" diyen Karslı, "Fatma Dilara, toplumda tek tip birey ve tek tip yaşam tarzı oluşturmak gibi gerçek dışı bir düşünce yapısıyla karşı karşıya kalarak şiddete uğramıştır. İnsanlık tarihinde hiçbir toplum bu tarz kısır ve hastalıklı bir düşünce yapısını benimsememiş ve hoşgörü göstermemiştir" ifadelerini kullandı.

"BU TARZ SALDIRILAR, TOPLUMSAL AÇIDAN SON DERECE TEHLİKELİDİR"

Karslı, "Fatma Dilara'nın hür iradesinin haksızca sorgulanarak tercih ettiği başörtüsü sebebiyle şiddete maruz kalması ülkemizin geleceği açısından da endişe vericidir. Yarının karar alma mekanizmalarında bulunacak olan gençlerin, fikir ve kişiliklerinin oluştuğu yaşlarda hürriyet ve özgürlükleriyle ilgili bu tarz saldırılara uğramaları toplumsal açıdan da son derece tehlikelidir" şeklinde konuşarak, KADEM olarak, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Son dakika kodu ile geçtiler! Dünyaya duyurdular

Yerel basın vnexpress aracılığı ile yapılan duyuruda, Vietnam Cumhurbaşkanı, 61 yaşındaki Tran Dai Quang'ın ölüm haberi duyuruldu. Ayrıca 'son dakika' koduyla uluslararası ajanslar tarafından da dünyaya duyuruldu.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

Bu kategorideki diğer haberler