Mekke'de nazil olan Maun Suresi 7 ayetten oluşup 107. suredir. Maun kelimesinin anlamı muhtac olan insanlara yardım etmek ve zekat vermektir. Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu;''Her kim Maun Suresini okursa \u2013zekatı vermek şartıyla\u2013 Allah Teala onun günahlarını affeder.''

Güncelleme: 11.08.2018 14:45

Mekke'de nazil olan Maun Suresi 7 ayetten oluşup 107. suredir. Maun kelimesinin anlamı muhtac olan insanlara yardım etmek ve zekat vermektir. Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu; "Her kim Maun Suresini okursa \u2013zekatı vermek şartıyla\u2013 Allah Teala onun günahlarını affeder."

Mekke'de nazil olan Maun Suresi 7 ayetten oluşup 107. suredir. Maun kelimesinin anlamı muhtac olan insanlara yardım etmek ve zekat vermektir. Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu;
"Her kim Maun Suresini okursa \u2013zekatı vermek şartıyla\u2013 Allah Teala onun günahlarını affeder."Okunuşu

 

Bismillahirrahmanirrah\u00eem.
1- Era'eytellez\u00ee yükezzibü bidd\u00een
2- Fezalikellez\u00ee, yedu'ulyet\u00eem
3- Vela yehüddü ala ta'amilmisk\u00een
4- Feveylün lilmüsall\u00een
5- Ellez\u00eene hüman salatihim sah\u00fbn
6- Ellez\u00eene hüm yüra\u00fbne
7- Ve yemne'\u00fbnelma'\u00fbn

Anlamı
Rahman ve Rah\u00eem olan Allah'ın ismiyle.
1- Gördün mü o dine yalan diyeni?
2- İşte yetimi itip kakan odur!
3- Yoksulu doyurmaya teşvik etmez.
4- Fakat veyl o namaz kılanlara ki, 
5- Namazlarında yanılmaktadırlar.
6- Onlar ki, gösteriş yaparlar. 
7- Ve yardımlığı sakınır (zekatı vermezler).

Sure Hakkında Bilgi


Sure adını, son ayetinde geçen "ma\u00fbn" kelimesinden almıştır. Ma\u00fbn kelimesi, zekat vermek, birine maddi yardımda bulunmak gibi anlamlara gelmektedir. Sure, "Eraeyte", "Era-eytellez\u00ee", "D\u00een", "Tekz\u00eeb", "Yet\u00eem" adlarıyla da anılmaktadır. 7 ayetten oluşan sure, Mekke'de inmiştir. Mushaftaki sıralamada 107, nüzul sırasına göre ise 17. suredir.


Surenin temel konuları


Yetim ve yoksula sahip çıkmak, 
Namazı gösteriş için kılmamak. 


Surenin temel mesajları

Surede iki tip insandan söz edildiği ortaya çıkmaktadır. Bunlar; 1. Allah'ın nimetini inkar eden nankörler, hesap ve ceza gününü yalan sayan kafirler. 2. Yaptığı amelle Allah'ın rızasını kastetmeyen, aksine gösteriş için amel edip namaz kılan münafıklar. Surede, bunlardan birinci grubun kötü sıfatlarından bazıları anlatılır. Bunlar yetimi hor görürler. Hayır yapmazlar. Yoksulun ve fakirin hakkını, başkalarına hatırlatmak şeklinde dahi iyilikte bulunmazlar. Onlar ne Rabb'lerine ibadet ederek güzel amel işlerler, ne de insanlara iyilik ederler. İkinci grup, namazlarından gaflet içinde olanlardır. Bunlar namazları vaktinde kılmazlar. Manasını bilerek değil, şeklen namaz kılarlar, amellerini gösteriş için yaparlar. Sure bu iki grubu da azap ve helak ile tehdit eder. Bu yaptıklarının, hayret edilecek ve yadırganacak bir şey olduğunu gösteren bir üslupla, bunun büyük bir çirkinlik olduğunu bildirerek onları şiddetli bir şekilde kınar. 


Yetim ve yoksula sahip çıkmak, onların karnını doyurmak, giydirmek ve onlara velilik etmek, dinimizce son derece önemlidir ve büyük bir ibadettir. Bu nedenle yetim ve yoksula sahip çıkanlar övülmüş, sahip çıkmayıp onları ezenler ise yerilmiştir. Hesap gününde, yetim ve yoksula sahip çıkmayanlardan intikam alınacağı anlaşılmaktadır. 


Bu ayetlerde, namazı gösteriş için kılanlar kınanmaktadır. İbni Abbas'ın yorumuna göre bu ayette namaz kılanlar ile kastedilenler, münafıklardır. Onlar şeklen namaz kılmakta, işin hakikatine vakıf olamamaktadırlar. Ayrıca bazı alimler, namazı gereği gibi kılmayanlardan kastın, namazları vaktinde eda etmeyen, vaktini çıkaran kimseler olduğunu söylemişlerdir. Bu durum da, bazı insanların namaza önem vermediğini açıkça göstermektedir. Demek ki, namaz veya diğer ibadetlerde, sırf Allah rızası gözetilmeli, gösterişe asla kaçılmamalıdır. Şeklen yapılan ibadetlerin kişiyi kurtaramayacağını bu sureden anlamaktayız. 


Diğer taraftan şu da ortaya çıkmaktadır ki, bir taraftan ibadet edip, diğer taraftan yetim ve yoksulu itip kakmak mümkün değildir. Biri sevap, diğeri günah bu iki fiilin bir kişide bulunmasının imkansız olacağı anlaşılmaktadır. Eğer bir kimse ibadetlerini yerine getiriyor, ama diğer taraftan yetim ve yoksula sahip çıkmıyorsa, bu kimsenin nifak içerisinde olduğu, ibadetin hakkını vermediği anlaşılabilir. 

Zira ibadeti hakkıyla yerine getiren kişi, ahlak\u00ee olgunluğa da sahip demektir. 

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı hakkında sıcak gelişme!
Başkan Erdoğan'ın katılımıyla bugün açılıyor!
S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması!
Son röportajında 'Türkiye' övgüsü!
CIA, 'Kaşıkçı'nın ses kayıtlarını dinlemiş!
5 il için şiddetli sağanak uyarısı!
Korkaklar ordusundan skandal gözaltı!
Çin'de korkunç patlama: Onlarca ölü
Trump açıkladı! Çekiliyoruz
AB: Suudiler anlaşmayı iptal etti
Fransa'dan Cemal Kaşıkçı kınaması
Fenerbahçe Sivas'ta umduğunu bulamadı
S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması
Devlet Bahçeli'den 'andımız' açıklaması
'Ayrımcılık yapan karşısında bizi bulur'

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler