Batı Şeria'da zaten zor şartlarda yaşamlarını sürdüren Filistin halkına bir de eğitimde zorluklar yaşatılıyor. Batı Şeria'daki üniversitelerde Filistinli öğrencilerin bünyesinde faaliyet gösteren "İslam Bloku'nu hedef alan İsrailli askerler öğrencileri göz altına alıyor. Öğrencileri çeşitli şekillerde tehdit eden İsrail askerleri öğrencilerin ailelerine de zorluk yaşatıyor.

Güncelleme: 04.08.2018 13:23

Batı Şeria'da zaten zor şartlarda yaşamlarını sürdüren Filistin halkına bir de eğitimde zorluklar yaşatılıyor. Batı Şeria'daki üniversitelerde Filistinli öğrencilerin bünyesinde faaliyet gösteren "İslam Bloku'nu hedef alan İsrailli askerler öğrencileri göz altına alıyor. Öğrencileri çeşitli şekillerde tehdit eden İsrail askerleri öğrencilerin ailelerine de zorluk yaşatıyor.

İsrail ordusu, üniversitelerin öğrenci kolları kapsamında çeşitli etkinlikler, aktiviteler düzenleyen öğrencileri, kovuşturmaya maruz bırakırken, üniversiteliler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor hatta yargılanarak hapis cezalarına çarptırılıyor. Öğrencilere 8 ile 18 ay arasında değişen hapis cezaları ile para cezaları veriliyor.

Batı Şeria'daki üniversitelerde Filistinli grupların bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli öğrenci kolları bulunuyor. Bunlar arasında yer alan Hamas'ın öğrenci kolu İslam Bloku'nun da hedefi öğrencilere çeşitli hizmetler sunmak ve farklı faaliyetler düzenlemek.

Son olarak İsrail ordusu, Batı Şeria'daki bazı üniversite öğrencilerini, İslam Bloku çatısı altında faaliyette bulundukları gerekçesiyle gözaltına aldı.

ÖĞRENCİLER TEHDİT EDİLİYOR

Sık sık öğrencilerin evlerine, yurtlarına baskınlar düzenleyen İsrail askerleri, ayrıca üniversitelilerin ailelerini de çeşitli yollarla tehdit ediyor.

İsrail ordusu, geçen hafta Batı Şeria'nın güneyinde yer alan El Halil kentinde, Hamas hareketinin üniversite öğrencileri kolu olan İslam Bloku çatısı altında faaliyet gösteren öğrencilerin evlerine "Eğer bu broşür sizin elinize ulaştıysa siz de İslam Bloku faaliyetleriyle ilgili birinin yakınısınız demektir." yazılı tehdit içerikli broşürler gönderdi.

İslam Bloku kapsamında faaliyet gösteren öğrencilerin çalışmalarının yasa dışı olduğu ifade edilen broşürlerde ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"İslam Bloku içinde yer almak, çocuğunuzun tutuklanmasına, geleceğinin olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Ayrıca malınızın boşa gitmesine, aileniz için sürekli bir endişe içinde olmanıza neden olabilir. Ey ebeveynler ve ilgili kişiler, çocuklarınızın faaliyetlerini takip etme, bu tür faaliyetlerden uzak tutma ve eğitimini sürdürmesi konusunda teşvik etme uyarısında bulunuyoruz."

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, bu broşürlerin suç kabul edilen "kışkırtıcı faaliyetler"e katılmama konusunda uyarıda bulunmak için gönderildiği belirtildi.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Husam Bedran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun İslam Bloku çatısı altındaki Filistinli öğrencileri tehdit etmesinin, "Filistin halkının tüm kesimlerini" tehdit anlamına geldiğini belirtti.

Bedran, İsrail'in bu yaptıklarının yeni olmadığını, daha önce de yaptığını ancak Filistin halkının özgürlük mücadelesiyle başarısızlığa uğradığını dile getirdi.

MEZUNİYETE GÖZALTI ENGELİ

Nablus kentindeki En-Necah Üniversitesi öğrencisi B.G. İsrail'in İslam Bloku öğrencilerini sürekli hedef aldığını ancak, öğrencilerin faaliyetlerine son veremediğini belirtti.

B.G. "Üniversiteye başladığımdan bu yana İsrail güçleri tarafından "İslam Bloku faaliyetlerine katılmak" suçlamasıyla 3 kez göz altına alındım. Bu yüzden yıllarca mezun olamadım." dedi.

Yalnızca öğrencilere hizmet ettiklerini, kayıt sırasında bilgi ve rehberlik hizmeti sunduklarını, sergiler düzenlediklerini, ulusal gün ve bayramları ihya ettiklerini ve buna benzer faaliyetler yaptıklarını anlatan B.G. üniversite öğrencilerinin, toplumun en faal kesimlerinden biri olduğunu söyledi.

Öğrencilerin geçen yıllarda ulusal günler ve konularla alakalı olarak kamuoyunu ve sokakları harekete geçirdiğini aktaran B.G hatta bu yolda şehitler verildiğini, gözaltılar, tutuklamalar yaşandığını belirterek, bu nedenle İsrail'in üniversitelilerin faaliyetlerini durdurmaya çalıştığını kaydetti.

BASKILAR HEM ÖĞRENCİYE HEM AİLESİNE...

Filistin Yasama Konseyi'ndeki Hamas hareketi üyesi Fethi el-Karavi, İsrail'in İslam Bloku çatısı altındaki öğrencileri hedef almasına tepki göstererek, bunun tüm dünyada meşru olan sendika ve kolları hedef almak anlamına geldiğini kaydetti.

Yerli ve uluslararası kurumlardan bu konuyla ilgilenmesini talep eden Karavi, üniversitedeki öğrenci kollarının çalışmalarının tehlike altında olduğuna dikkati çekti.

Karavi, İsrail'in bu tehditlerinin öğrenciler ve aileleri üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti.

- Tehditler yalnızca İslam Bloku ile sınırlı değil

Öte yandan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) yetkililerinden Zahir eş-Şeşteri, İsrail'in üniversitelerde FHKC bünyesinde faaliyet gösteren öğrencileri hedef aldığını belirtti.

Öğrencilerin gözaltı ve tutuklamalara maruz kaldığını anlatan Şeşteri, ayrıca yargılanan öğrencilerin 8 aya varan hapis ile para cezalarına çarptırıldığını belirtti.

Üniversite öğrencilerinin Filistin direnişinin bir parçası olduğunu söyleyen Şeşteri, "Şehitlerin, yaralıların çoğu üniversitelilerden. Bu nedenle de hedef olmaya devam edecekler." dedi.

Şeşteri, öğrencilere destek olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler