MEB parasız yatılılık ve bursluluk sınav tarihi duyurusunu yaptı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı PYBS 2018 kılavuzuna da adaylar site üzerinden ulaşabilecek. Peki bursluluk sınavı tarihleri ne zaman olacak, başvuru nasıl yapılacak? İşte detaylar

Güncelleme: 09.03.2018 16:24

MEB parasız yatılılık ve bursluluk sınav tarihi duyurusunu yaptı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı PYBS 2018 kılavuzuna da adaylar site üzerinden ulaşabilecek. Peki bursluluk sınavı tarihleri ne zaman olacak, başvuru nasıl yapılacak? İşte detaylar

Öğrenci ve velilerin merakla beklediği bursluluk sınavı tarihleri açıklandı. Ayrıca PYBS 2018 kılavuzuna da web sitesi üzerinden ulaşılabilecek. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) ile öğrenciler eğitim hayatlarında devletin sunmuş olduğu imkanlardan faydalanabilecek. Peki adaylar başvuru kılavuzuna nasıl ulaşacak, PYBS sınav tarihleri ne zaman? işte detaylar.

PYBS BAŞVURU TARİHİ VE PARASIZ YATILIK BAŞVURU KILAVUZU

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik olan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nın (PYBS) başvuru tarih aralıkları belli oldu. 3 Haziran 2018 tarihinde Türkiye saatiyle saat 10.00'da başlayacak olan bursluluk sınavının başvuruları 12 Mart \u2013 5 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Şartları taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak. Öğrenciler "2018 İOKBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu" na ve ilgili mevzuata, http://www.meb.gov.tr ve http://www.odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşabilirler.

PYBS KILAVUZUNA ERİŞMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b. Mevzuatta belirlenen kayıt ve kabul şartlarını taşımak.

c. Ortaokullar, imam-hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9 uncu, 10 uncu ve 11 inci sınıflarında öğrenci olmak.

ç. Ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme cezası almamış olmak.

d. Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak.

e. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkez\u00ee Yönetim Bütçe kanununda belirtilen Mill\u00ee Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4(dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkanlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2017 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2018 Mal\u00ee Yılı için tespit edilen 11.600,00 TL (onbirbinaltıyüz)' yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin
tespitinde ailenin 2017 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır. Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç ailenin fert başına düşen gelir, bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

Madd\u00ee imkanlardan yoksun olduğunu belirten "Mill\u00ee Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği'nde yer alan EK1 Öğrenci Ailesinin Madd\u00ee Durumunu Gösterir Beyanname "de öngörülen ve bu beyana esas olan
gelirin tespitinde;

EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname ile beyana esas olan velinin ve eşi çalışıyor ise, eşi ile birlikte bütün yıllık gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimi veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak 2017 yılına ait 12 aylık toplam gelirlerini gösteren belge,

Velinin ve eşinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile ilgili tedavi yardımıbeyannamesi, varsa bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararı örneği. Velinin ve varsa eşinin bakmakla yükümlü olduğu aile üyelerinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile doğum tarihlerinin yazılı beyanıesastır.

Kanunlarla özel hak tanınan öğrencilerden durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla EK-1'de yer alan Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname istenmez.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Bu kategorideki diğer haberler