Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Talat Gözet, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın, 'petshoplarda hayvan satışı yasaklanmalı' açıklamasına ilişkin, böylesi bir uygulamanın merdiven altı hayvan satışına davetiye çıkaracağını söyledi.

Güncelleme: 30.11.2017 11:30

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Talat Gözet, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın, 'petshoplarda hayvan satışı yasaklanmalı' açıklamasına ilişkin, böylesi bir uygulamanın merdiven altı hayvan satışına davetiye çıkaracağını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, petshoplarda hayvan satışının yasaklanması gerektiğini ve konuyla ilgili bakanlıklarla görüşeceği yönünde açıklamada bulundu. Sokak hayvanlarıyla ilgili kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Başkan Tuna, bununla ilgili bakanlıklarla görüşeceğini ve petshoplarda köpek satışının yasaklanması gerektiğini belirtti. Başkan Tuna'nın konuyla ilgili açıklamasına Türk Veteriner Hekimler Birliğinden yanıt geldi. Başkan Talat Gözet, petshoplarda hayvan satışının yasaklanmasının merdiven altı hayvan satışına davetiye çıkaracağını ifade etti. 

"Merdiven altı riski oluşur"

Petshoplarda hayvan satışının kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayan Gözet, hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin kısa süreli bir eğitim alarak sertifikaya sahip olmaları gerektiğini ifade etti. Bu kapsamda sahiplendirilen hayvanların kayıt altına alınması gerektiğinin altını çizen Gözet, "Petshoplardaki hayvan satışını yasaklarsak bu durum kayıt dışına dönüşür. Bu nedenle sahiplendirilen hayvanlar kimliklendirilmeli ve denetimi sağlanmalıdır. Hayvanların sağlık durumuna ilişkin bilgi verilmediği takdirde kişiye cezai bir sorumluluk yüklenebilir. Petshoplardan hayvan satın alınırken artan popülasyon göz önünde bulundurularak kısırlaştırma zorunluluğu da getirilebilir" dedi.

"Hayvan popülasyonu azaltılmalı"

İstanbul Ankara gibi büyük kentlerde sayısı artan sokak hayvanlarının büyük bir problem teşkil etmeye başladığını, bu konuda kısırlaştırmanın en önemli çözüm yöntemi olacağını kaydeden Gözet, "Türk Veteriner Hekimlerin Birliği olarak hekimler tarafından bu işlemin yapılmasını teşvik edebiliriz. Kısa zamanda bu popülasyonun önüne geçmiş oluruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Veteriner Hekimleri Birliği, Büyükşehir belediyeleri ve hayvanseverlerle birlikte koordineli bir şekilde hareket ederek bu sorunu çözebiliriz. Bu noktada çok katılımlı bir koordinasyona ihtiyaç var" dedi.

Ezgi ÇelikAnkara

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler