Volkswagen'in yeni Caddy ve Amarok modellerinin üretimi için Fiat Chrysler (FCA) ile işbirliği yapabileceği iddia edildi.

Güncelleme: 28.08.2017 10:53

Volkswagen'in yeni Caddy ve Amarok modellerinin üretimi için Fiat Chrysler (FCA) ile işbirliği yapabileceği iddia edildi.

Eğer bu işbirliği gerçekleşirse, yeni Caddy'nin Fiat'ın hafif ticari araçta üretim üssü olan Tofaş tarafından üretilmesi gündeme gelebilir. Bu da son 11 yıldır Türkiye'de yatırım yapıp yapmayacağı sorgulanan VW'nin doğrudan olmasa da dolaylı olarak geleceğini ortaya koyar.

TÜRKİYE'nin en çok satan markaları arasında olmasına rağmen yıllardır bir türlü yatırıma ikna edilmeyen Alman Volkswagen'in doğrudan olmasa da dolaylı olarak üretim yapabileceği sinyali geldi. Bilmeyenler için Volkswagen'in Türkiye'de yatırım yapabileceğine ilişkin ilk gelişme 2006 yılında yaşanmıştı.

Dönemin Volkswagen Binek Araçlar Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Michael Kern, İstanbul Autoshow ziyaretinde Türkiye'de VW markalı araç üretiminin görüşme aşamasında olduğunu belirterek, "Rusya ve Hindistan'da üretime başladık. Ülkenizde üretim konusu masamızda ancak henüz karar vermedik" açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamanın ardından dönemin Doğuş Otomotiv CEO'su Aclan Acar da, söz konusu modelin ticari araç olduğunu belirterek, görüşmelerin sürdüğünü onaylamıştı. İşte 11 yıl önce gazete manşetlerine taşınan o olası model ise VW'nin hafif ticari modeli 'Caddy' idi. Daha sonra her ortamda buna ilişkin sorular çıkmış ama hiç bir zaman Volkswagen Türkiye'de yatırıma ikna olmamış ve gelmemişti.

YENİ CADDY VE AMAROK
Alman Volkswagen, hem hükümetin tüm çabalarına ve bastırmasına hem de ortağı Doğuş Grubu'nun yatırımda yer almak istemesine rağmen hiçbir zaman Türkiye'yi yatırım planına dahil etmedi. Geçen sürede zaten hem hükümetin hem de basının ilgisi azaldı ve konu gündemden çıktı, ta ki geçtiğimiz hafta Amerikan Wall Street Journal gazetesinde çıkan bir habere kadar. Gazetede yayınlanan ve gözlerden kaçan haberde Fiat Chrysler Grubu ve Volkswagen'in hafif ticari araç üretimi konusunda işbirliği yapabileceği iddiası yayınlandı. Konuyla yakından ilgili bir kaynak, FCA ve Volkswagen'in özellikle hafif ticari araç üretilmesi için görüştükleri belirterek, "Durum hala çok belirsiz ama görüşmeler yapılıyor. İki grubun bu işbirliğinin gerçekten peşinde olup olmadığını görmek zorundayız" açıklamasını yaptı. Gazetedeki haberde bu işbirliğinin VW'nin hafif ticari araç modeli Caddy ve pick-up modeli Amarok'un gelecek versiyonlarını içerebileceği paylaşıldı.

6 MARKAYA ÜRETİYOR
İşte haberdeki Türkiye'yi ilgilendiren bölüm ise 11 yıl önce üretimi gündeme gelen Caddy oldu. Peki Türkiye'yi neden ilgilendiriyor? Sebebi çok açık, bugün Fiat'ın özellikle Caddy boyutundaki hafif ticari araç sınıfında üretim merkezi Türkiye daha doğrusu Bursa. Yani Fiat'ın bu sınıftaki modellerini tüm dünyaya Tofaş üretiyor. Bu yüzden olası bir işbirliği sonrası yeni Caddy'nin adresi Bursa olabilir. Bu da yıllardır Türkiye'de yatırıma çağrılan Volkswagen'ın doğrudan olmasa da dolaylı gelmesi anlamına gelir. Fiat Chrysler Grubu'nun (FCA) dünyadaki üç stratejik üretim merkezinden biri olan Tofaş aynı zamanda grubun Avrupa'daki ikinci büyük Ar-Ge merkezi konumunda. Tofaş, 450 bin adetlik kapasiteye ulaşan Bursa fabrikasında, Fiat Linea ve Egea otomobil modellerinin yanı sıra, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen ve Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi kapsamında ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapıyor.

TİCARİ ARAÇTA ORTAKLIK ŞART
BUGÜN Fiat, Peugeot, Citroen'in dışında Opel/Vauxhall ile ortak ticari araç üretimi yapıyor. Diğer taraftan Avrupa'da Renault, Nissan ve Dacia'dan sonra Mercedes'e de ticari araç üretimi yapmaya başladı. Bu işbirliklerinin hepsi ticari araç üretiminin çok meşakkatli olmasından kaynaklanıyor. Peki ticari araçta ortak üretimle hedeflenen ne? Öncelikli olarak ticari araç yatırımı ve üretimi otomobilden daha zor. Çünkü bugün bir otomobilin 4 farklı kasa tipi varsa, bu hafif ticari bir araçta 1000'in üstüne çıkıyor. Yani yatırım tutarı çok yüksek. Buna karşılık ticari aracın getirisi ise daha fazla. Bu yüzden az yatırımla ortaklık markalara daha karlı geliyor. Bu sayede otomobildeki rekabete daha fazla para ve enerji ayırabiliyorlar.

KAYNAKHÜRRİYET
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler