Hafta içi her gün ATV'de seyircinin karşısına geçen Esra Erol'da toplumsal bir yaranın dosyası işleniyor. Adana Meydan Doğumevi'nde 1980 ila 90'lı yıllar arasında çocuk ticaretinin yapıldığı en az 300 çocuk ailelerinden koparılarak satılmış.

Güncelleme: 12.11.2017 11:57

Hafta içi her gün ATV'de seyircinin karşısına geçen Esra Erol'da toplumsal bir yaranın dosyası işleniyor. Adana Meydan Doğumevi'nde 1980 ila 90'lı yıllar arasında çocuk ticaretinin yapıldığı en az 300 çocuk ailelerinden koparılarak satılmış.

Cahit HINISLIOĞLU/İstanbul

Milyonlarca insanı ATV ekranlarına kilitleyen ve seyir rekorları kıran "Esra Erol'da" evlatlık verilen çocukların köklerini bulma meselesi masaya yatırıldı ve korkunç gerçekler tek tek ortaya çıktı.

Türkiye'nin kanayan yarasına parmak basan Esra Erol'da da; anne ve babalarından bihaber büyüyen veya evlatlık verilen çocukların, ailelerini bulma çabaları ile başlayan yayın, bir gerçeği gün yüzüne çıkardı.

1984 yılında Adana Meydan doğum hastanesinde dünyaya gelen, Kerime ve Salim Ongun adlı ailenin evlatlık olarak aldığı Reşit isimli vatandaşın ailesini bulmak için Esra Erol'da yayına katılmasıyla birlikte Türkiye bir gerçeği ile daha yüz yüze kaldı.

Doğumevi mi mezat pazarı mı ?

Adana Meydan Doğumevi'nde 1985 yıllarında başlayan şaibeli doğumlar, öldü denilen bebekler, o günkü hastanede Başhekimden, doktora, hemşireden ebelere varan,  dahası hastanede karanlık kişilerin bebek üzerinden ticaret yaptığı iddialarıyla başlayan ve tüyleri ürperten olaylar gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Bugün o hastanede olan bitenlerin sayısı hala gizemini koruyor. Konuya muhatap kişilerin "Esra Erol'da" yı arayıp hikayelerini anlatmasıyla çocukların acıklı hikayeleri de tek tek ortaya çıkıyor.

 Cevap bekleyen korkunç iddialar

İddialarda o kadar korkunç gerçekler yatıyor ki; çocuğu olmayan aileler o hastaneyi kullanıyor. Hastane tam bir mezat pazarı gibi çalışıyor. Doğumdan çıkan bebekler gayriresmi bir şekilde elden ele dolaşıyor. Çocuğunu canlı dünyaya getiren annelerin çocukları sırra kadem basıyor.  Meydan Doğumevi'nde kirli eller çocukların üzerine siniyor.  Çocukları doğuran anneye değil, bedeli ödenen anneye veriliyor. Böylece büyük bir pazarda çocuklar sermaye ediliyor.

Çocuğunu almak isteyen ailelerin kendilerine öldü denilerek verilmeyen ölü! çocuklarını almak isteyen aileler bir türlü susturuluyor. Hastaneyi şikayet için gidilen Emniyet birimlerinde havanda su dövülüyor, veya yapılması engelleniyor. Bebek satışlarından kazanılan paralar çete üyelerince pay ediliyor? Yurtdışına satılan veya verilen çocukların durumu ise hala gizemini koruyor. O yıllarda tutulan hastane kayıtlarının gerçeği yansıtıp yansıtmaması da yapılacak inceleme ile netlik kazanacak. Bu olayların olduğu yıllarda hastane kadrosunda çalışanların bir kısmı bilgi verirken büyük bir kısmı ise sessizliğini koruyor. Elini kolunu sallayarak toplum içerisinde geziyor.

Çocukların hayatları dramlarla dolu

O gün hastane çalışan bazı personellerin şahit oldukları ve bugün itirafları ile gün yüzüne çıkan bu gerçeklerden nasibini alanların hayatları ise hala büyük yara ve izlerle dolu. O gün ailelerinden habersizce koparılanların bazıları şanslı bazıları ise hala köklerinden habersiz yaşıyor. Şansları yaver gidenler ise yıllar sonra korkunç gerçeklerle karşılaşıyor. Programa katılan mağdurların hikayeleri kan donduruyor.

Ailelerinden kopartılan ve hayatın bir cilvesi olarak birbirini tanıyan kardeşlerin sevgili olmalarından tutunda,  evlenmek için birbiriyle kaçıp son anda kardeş olduklarını anlayan kardeşlerin, Köksüz büyüyüp koca bir ömürde yalnız kalan,  ailelerinden bihaber yaşayan onlarca köksüzün hazinli hikayeleri seyredenlerin yüreğini parçalıyor.

Kendi egolarını ve cüzdanlarını dolduran vicdani sorumluluklarını unutan, adeta taşlaşmış kalplere sahip olan bu mahluklar ise hala aramızda yaşıyor.

Adli makamlar harekete geçmeli

Programa katılan yüreği yanık anne ve babalar, boynu bükük kim olduklarını bilmeyen yaşını başını almış gençler, herkes birbirini suçlarken, bu olaya karışan veya suçlanan kişilerin isimleri belli iken, devam eden programdaki konuyu ihbar olarak görüp ilgili makamlarca somut bir adım atılmaması da bir o kadar üzücü.

Çocuk ticareti yapan çete kurulmuş

İddialar o kadar büyük ki, Meydan Doğumevi'nde büyük bir çocuk ticareti yapılmış. Yine iddialara göre 200-300 çocuk o yıllarda o hastanede faili meçhul olmuş. Dünyaya gelen çocuklar annelerinden ve ailelerinden koparılarak evlatlık edinmek isteyen ailelere yüklü paralar karşılığında satılmış. Bu ticaret yapılırken de kayıtdışı ilişkiler kurulmuş. Bazen çocuğu olmayan ailelere, bazen akrabalarına bazen komşularına bazen de o gün Adana İncirlikte görev yapan yabancı uyruklu ailelere dahi bu çocuklar satılmış.

Bakanlıklar harekete geçmeli

Konuya muhatap aileler, özellikle ATV'nin yayınlarının biran evvel ihbar sayılması ve bu toplumsal sorunun üzerinde ciddiyetle durulmasını gerektiğini savunarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın biran evvel soruşturma başlatmasını bekliyor.

O gün Adana'da bu iddialarla ilgili uzaktan yakından ilgisi ve ilişkisi olan kim varsa soruşturma kapsamında tespit edilmesi, delil yok etme veya yurtdışına kaçmalarına karşı adı geçen şüpheli kişilere soruşturma kapsamında yurtdışı yasakları ile banka hesapların tebliğ konulmasına kadar birçok yaptırımın başlatılmasını isteniyor.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
'Erdoğan babama benziyor'
Rusya'dan dengeleri değiştirecek hamle!
43 bin personel ile dev uygulama! Kuş uçurtulmuyor
ABD'nin ambargosunu delecekler! Yeni mekanizma hazır...
'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'
Avrupa ve Çin'den Trump'ı çıldırtacak karar!
Dev otomobil firması o ülkeden çekildi
İran'dan Londra'ya flaş çağrı!
Dolar bir anda çakıldı!
Af çıkarsa o da faydalanacak
İzdivaç genelgesinin şok detayları!
İstanbullular dikkat! Seferler iptal ediliyor
Bingöl'de toprağın altında yangın çıktı!
Yeni düzenlemeyle 'yaz saati'
Vatandaşa çifte müjde!

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Çok Okunanlar

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

ABD'den flaş 'Esad' kararı!

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu istifaya zorlamıyor'' dedi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği

Süper Lig'de bugün oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren Ahmet Çakar'ın bu maç için 'derbicik' demesi Sinan Engin'i kızdırdı. Kamera arkası görüntülerde ikilinin ciddi bir gerginlik yaşandığı görüldü.

Bu kategorideki diğer haberler