Yazarımız Prof. Dr. Mustafa Tekin'in farklı makalelerden oluşan "Gerilim ve Çatışma Arasında Mezhep" isimli kitabı, Eski Yeni Yayınları arasından çıktı. Eser, İslam dünyasında mezhep çatışmaları dolayısıyla kaleme alınmış olup, mezhebin neliği, tarihsel oluşumu ve bugün mezhebin nasıl algılandığı üzerine tartışmalardan oluşuyor.

Güncelleme: 01.12.2017 16:40

Yazarımız Prof. Dr. Mustafa Tekin'in farklı makalelerden oluşan "Gerilim ve Çatışma Arasında Mezhep" isimli kitabı, Eski Yeni Yayınları arasından çıktı. Eser, İslam dünyasında mezhep çatışmaları dolayısıyla kaleme alınmış olup, mezhebin neliği, tarihsel oluşumu ve bugün mezhebin nasıl algılandığı üzerine tartışmalardan oluşuyor.

Konu ile ilgili okuyucular, daha önce yayımlanan "Sünnet Sosyolojisi", "Fıkıh Sosyolojisi" ve hatta bunlara ilaveten "İslam ve Sosyoloji" başlığını taşıyan edisyon çalışmalarını hatırlayacaklardır. Bu çalışma da, daha önceki araştırmaları tamamlayan bir eser olup, birkaç sebepten dolayı bu alana yoğunlaşıyor. Öncelikle sosyal bilimler ve özelde sosyoloji biliminde kendi sorunlarımız ve düşünce serüvenimiz üzerine odaklanmak ve analizler yapmak çalışmanın meydana getirilmesinin ilk sebebi olarak veriliyor.  

İkincisi, sosyal bilimler ve sosyolojide artık öykünme tavrına son vererek, kendi perspektifimizi, kavramlarımızı geliştirme zarureti çalışmanın ikinci amacı olarak öne çıkartılıyor. Üçüncüsü de, farklı bilimsel disiplinler çerçevesinde konuya oldukça geniş bir zaviyeden yaklaşmak da önem taşıyor.

Nitekim aynı temanın farklı bilim dallarının bakış açıları ve analizleriyle zenginleşmesi, sosyal bilimlerde giderek şikayet konusu olan bütüncül bakamama riskini gideriyor. Bu durum, dördüncü bir etkeni de gündeme getirerek; bilimsel disiplinler arası ilişkiyi işliyor. Nitekim bu çalışmaya tefsir, kelam, mezhepler tarihi, din sosyolojisi, İslam tarihi, fıkıh vb. alanlarda çalışan hocaların katkıları olduğu görülüyor.

Kitap üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümdeki makaleler daha çok "mezhep" olgusunun oluşumu, tarihselliği üzerine yoğunlaşmakta ve mezhep farklılığının bir ayrımcılık ve çatışma unsuru olmaması gerektiği tezini işlemektedir. İkinci bölümde, mezhep algısının hangi tarihsel ve sosyal faktörlerle kurumsallaştığı ve hangi damarları takip ederek günümüze geldiği soruları etrafında bir cevap aramaktadır. Üçüncü bölümde ise, aktüel sonuçları itibarıyla fıkhi mezheplerin yanı sıra Sünni-Şii ve neo-selefi hareketleri analiz etmekte; genel olarak siyasal, ekonomik, sosyal, kültürel ögelerin tarihsel izlekleri de söz konusu edilmektedir.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
Bakan duyurdu: 1600 hakim savcı alınacak!
Fransa'dan 'tokat gibi' karar!
Finansal Akbaba'dan faiz artışı sinyali!
TÜPRAŞ ABD ile masada!
Bu tuzağa düşmeyin! Atm'de kopyalayıp...
Siyasetin hanımefendisi Hakk'a yürüdü
Yurt genelinde hava durumu
Darbeci Sisi'nin suç ortağı 'Fransa'!
Ara Güler hayatını kaybetti
Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar
FETÖ'nün silah fabrikası hala faaliyette!
Siyonistler belgeseli bile hazmedemedi
CHP'de toplu istifa
Suudi Arabistan'a şok! ABD harekete geçti
Gri listedeki sözde sorumlu öldürüldü

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler