Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlıklı yaşam ve alışkanlıkların değiştirilmesiyle ilgili millet bahçesine birtakım farklı yaklaşımlarının olacağını ve ilk örneğini de oluşturacakları 100 günlük eylem planında olan millet bahçesinde hayata geçireceklerini belirtti.

Güncelleme: 04.08.2018 14:42

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlıklı yaşam ve alışkanlıkların değiştirilmesiyle ilgili millet bahçesine birtakım farklı yaklaşımlarının olacağını ve ilk örneğini de oluşturacakları 100 günlük eylem planında olan millet bahçesinde hayata geçireceklerini belirtti.

Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile çeşitli programlara katılmak için geldiği Konya'da, valiliği ziyaret etti.

Bakan Koca ve Kurum, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra, Vali Yakup Canbolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve bazı milletvekilleriyle bir süre görüştü. Görüşmenin ardından Koca ve Kurum, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini memleketi Konya'ya gerçekleştirdiğini, kentin sorunlarını yerinde tespit edip çözüme kavuşturmayı amaçladıklarını bildirdi.

Konya'nın değerleriyle ülkenin önemli bir şehri olduğunu belirten Koca, sağlık kenti vizyonuyla Konya'ya hizmet etmek istediklerini aktardı.

Üniversite, eğitim-araştırma, devlet ve özel sektör işbirliğiyle iş gücünü bir araya getirmeyi hedeflediklerine değinen Koca, Konya'da yapımı devam eden Şehir Hastanesi'ni 2019 yılında tamamlayacaklarını vurguladı.

Yerel yönetimlerle ve diğer bakanlıklarla iş birliği içerisinde çalışacaklarını anlatan Koca, "Sağlıklı yaşam ve alışkanlıkların değiştirilmesiyle ilgili millet bahçesine birtakım farklı yaklaşımlarımız olacak. Onun ilk örneğini de inşallah 100 günlük eylem planında olan millet bahçesinde hayata geçirmiş olacağız" diye konuştu.

- "İşleri şirket mantığında yürütmek istiyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük icraat programına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Planlar arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dair 41 madde bulunduğunu hatırlatan Kurum, "Yeni hükümet sisteminde hızlı hareket etmek, hızlı karar almak, bir şirket mantığında inşallah işleri yürütmek istiyoruz. Buna ilişkin tüm Türkiye'de birçok projemiz var. Bu projelerin içinde Konyamız da var. İnşallah yerel yönetimlerimizle, valiliklerimizle bunu el birliği içerisinde tamamlayacağız" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm, millet bahçeleri, çevre, ulaşım gibi proje başlıklarına değinen Kurum, "400 eylemimiz var. 100 gün içerisinde inşallah bunların bir kısmını tamamlayacağız, bir kısmına da başlayacağız." dedi.

Kurum, Konya'ya şehrin problemleri, sorunları ve yapılması gerekenlerin tespitiyle ilgili çalışmalar yapmak üzere geldiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Konya şehircilik anlamında düzenli bir şehir. Gecekondusu olmayan, düzenli bir şehrimiz. Biz de aldığımız bayrağı daha yukarı nasıl taşıyabiliriz, bulunduğu yerden yukarı nasıl taşıyabiliriz, bunun çabası içerisinde olacağız. Konya'da alt gelir gruba yönelik konutla alakalı bir yer çalışması olacak. İnşallah yakın zamanda burada konut üretimi yapacağız. Alt gelir grubu vatandaşlarımıza yönelik, onların alabileceği bir konut çalışmamız olacak."

Kurum, 100 günlük eylem planı dahlinde bazı Millet Bahçeleri'nin yapımına başlayacaklarını, bazılarını da tamamlayacaklarını vurgulayarak, "Biz milletimize hizmet etmek adına, tevazu göstererek üretmek adına yapılması gereken neyse bir teknik eleman olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak, bir vatandaş olarak, bir hemşehriniz olarak, bunların hepsini inşallah el birliği içerisinde yapmaya geldik." ifadesini kullandı.

- Vatandaş Bakan Koca'yı gözyaşlarıyla kucakladı

Açıklamanın ardından Koca ve Kurum, Valilik çevresindeki tarihi Bedesten Çarşısı'nda esnaf ziyareti yaptı.

Çarşı esnafıyla sohbet eden Bakanlar, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Vatandaşlardan biri Sağlık Bakanı Koca'ya gözyaşlarıyla sarıldı.

Bakana olan sevgisini gösteren yaşlı vatandaş, Koca'ya "Cumhurbaşkanımızı bu milletin başına Cenab-ı Allah verdi. İyilerin yüzü suyu hürmetine verdi. Allah yardımcınız olsun." dedi.

Koca ve Kurum beraberlerindeki heyetle, öğle namazını çarşı içindeki Kapu Camisi'nde kıldı.

Namazın ardından Koca ve Kurum, Mevlana Müzesi'ni ziyaret ederek, yetkililerden müzeye ilişkin bilgi aldı.

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin hayatını kaybettiği olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'te toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Bu kategorideki diğer haberler