Başbakan Yıldırım: Bizim için önemli olan memleketimizin geleceğidir. İstiyoruz ki bir daha 15 Temmuz'lar yaşanmasın. Darbe ve vesayet dönemi sona ersin. Yıkanlar değil yapanlar devam etsin

Güncelleme: 14.06.2018 14:17

Başbakan Yıldırım: Bizim için önemli olan memleketimizin geleceğidir. İstiyoruz ki bir daha 15 Temmuz'lar yaşanmasın. Darbe ve vesayet dönemi sona ersin. Yıkanlar değil yapanlar devam etsin

BAYRAM ZİLAN

SİSTEM DEĞİŞECEK

Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan'ın sorularını cevaplandıran Başbakan Yıldırım, 24 Haziran'da, 16 Nisan'da milletimizin "evet" dediği sistem değişiminin gerçekleşeceğini belirterek "Bu sistemin değişmesi için çok gayret ettik. Hedeflerimizin gerçeğe dönüşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemiz bu çift başlılıktan çok zaman kaybetti" şeklinde konuştu.

YALANLARINDAN BIKTIK

İnce'nin, "Gülen usulüne uygun istenmedi" iddiasının Kılıçdaroğlu tarafından çürütüldüğünü hatırlatan Yıldırım, "Artık biz yalanlamaktan bıktık usandık. Genel başkanları da yalanladı. Sözün bittiği yer. Bir projeleri yok. Düşünüyorlar. Tam söylerken bakıyorlar ki AK Parti bunu yapmış. Vaat edecek bir şey bulamayınca da sinirlenip 'biz de bunları yıkalım' diyorlar" dedi.

HDP CHP İLİŞKİSİ

Birbirlerine yükleme yapıyorlar. Mitinglerde yapıyorlar. El altından birbirlerine destek attıklarına dair bilgiler de geliyor. CHP seçmeni 24 Haziran'da bunu dikkate alacaktır.

KÜRTLER KARDEŞİMİZ

PKK'nın Kürtler diye bir sorunu yok. Kürtlerin ve bölgenin geri kalmasının sebebi PKK'dır. Terördür. Genç yavrularımızın ömrünün baharında dağda tükenmesinin sebebi terördür.

Başbakan Yıldırım: Kürtlerin partisi AK Parti'dir 

Kürtlerin, kendi sorunlarıyla ilgilenen AK Parti'ye oy vereceğini ifade eden Başbakan Yıldırım, "Milletin partisi AK Parti, bölücülük yapmayan herkesi kapsayan kucaklayan bir partidir. Dolayısıyla Kürtlerin partisi AK Parti'dir" dedi.

PKK'nın Kürt sorunuyla ilgilenmediğine işaret eden Başbakan Binali Yıldırım, Milat'a özel açıklamalarda bulundu. Bölgenin geri kalmasının sebebinin terör örgütü olduğunu aktararak  AK Parti'nin milletin partisi olduğunu vurgulayan  Başbakan  Yıldırım,  "Kürt kardeşlerimin yaşadığı bunca acıdan sonra  yeni  bir maceraya izin vereceklerini düşünmüyorum. Önümüzdeki seçimlerde Kürtlerin tercihi AK Parti'den yana kullanacağına inanıyorum" dedi.

Türkiye'de siyasetçiler koltuğu sever ama siz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için olağanüstü bir tempoyla çalıştınız. Şuanda da yüksek bir tempoyla çalışıyorsunuz. Bu süreçte başbakanlık makamı sona eriyor. Ne hissediyorsunuz?

Kendimi gayet mutlu ve huzurlu hissediyorum. Çünkü bu sistemin değişmesi için çok gayret ettik. Halk oylamasını hamdolsun başarıyla sonuçlandırdık. Milletimiz 'Evet' oyu verdi. Şimdi onun iki uygulaması olacak. İnşallah yeni sistemimizle birlikte Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz. Hedeflediğimiz bir işin gerçeğe dönüşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim için şahısların geleceği önemli değil. Önemli olan memleketimizin geleceğidir. Biz istiyoruz ki ülkemizde bir daha 15 Temmuz'lar, 1980'ler yaşanmasın. Darbe ve vesayet dönemi sona ersin. Ülkemiz bu çift başlılıktan çok zaman kaybetti.

Muharrem İnce'nin ortaya attığı "Fetullah Gülen usulüne uygun istenmedi" iddiası Kılıçdaroğlu tarafından çürütüldü. Kılıçdaroğlu, "Hayati derecede usul eksikliği yok" dedi. Neler söylemek istersiniz?

Artık biz yalanlamaktan bıktık usandık. Partilerinin genel başkanı da yalanlamaya başladığına göre artık söyleyecek bir şey yok. Sözün bittiği yer. Bir projeleri yok. Projeleri nereden olsun. Bir şey söylemek istiyorlar. Düşünüyorlar. Tam söylerken bakıyorlar ki AK Parti bunu yapmış. Başka bir şey akıllarına geliyor. Biz bunu vaat edelim filan diyorlar. Bakıyorlar ki oda yapılmış. Milletimize vaat edecek bir şey bulamayınca sinirleniyorlar. Madem öyle biz de bunları yıkalım diyorlar.

HDP ile Atatürkçülerin kol kola olmasını nasıl buluyorsunuz?

Cumhuriyetin partisinin bu duruma gelmiş olması üzüntü vericidir. Birbirlerine yükleme yapıyorlar. Mitinglerde yapıyorlar. El altından birbirlerine destek attıklarına dair bilgiler de geliyor.  CHP seçmeninin 24 Haziran seçimlerinde bunu dikkate alacağını düşünüyorum. Türkiye'yi bölmek ve parçalamak isteyenlerle aynı karede görülmek istemeyeceklerdir.  

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunda Cumhurbaşkanımız balkon konuşmasında Doğu ve Güneydoğu'daki seçmenlere teşekkür etti. Oyları kritik öneme sahip Kürt seçmenlere nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Bizim Kürt kardeşlerimizle, vatandaşlarımızla bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz bölücü terör örgütüyledir. Bu iki konuyu birbirinden ayırt etmek gerekir. Biz Güneydoğu bölgesinde gittiğimiz her yerde bu ayrımı net yapıyoruz. Aslında PKK terör örgütü Kürtlerin de Türklerin de bütün ülkenin sorunudur. PKK'nın Kürtler diye bir sorunu yoktur. Kürtlerin ve bölgenin geri kalmasının sebebi PKK'dır. Terördür. Genç yavrularımızın ömrünün baharında dağda tükenmesinin sebebi terördür. Onun için Kürtler meselesini terör ile ayrı tutmak lazım. Kürtler ve Türkler bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Yaşanan çukur olaylarını gördük. Hendek olaylarını gördük. İlçelerin ve şehirlerin nasıl yerle bir edildiğini gördük. Onca insanın acımasızca katledildiğini gördük. Kobani olaylarını yaşadık. Bölgede terörün etkileri silindi. Bundan sonra hem bölgenin hem Türkiye'nin geleceği ve kalkınması için beraber çalışacağız. AK Parti başından beri Türkiye'nin dört bir yanında var olan bir partidir. Bölgecilik ve bölücülük yapmayan herkes kardeşimizdir. AK Parti, bölücülük yapmayan herkesi kapsayan ve kucaklayan bir partidir. Onun için Kürt kardeşlerimin, vatandaşlarımızın yaşadığı bunca acıdan sonra tekrar bir maceraya izin vereceklerini düşünmüyorum. Böyle ümit ediyorum. Çünkü bu sefer faturamız daha ağır olabilir. Ülkece bir bedel ödeyebiliriz. Sonuçları ağır olabilir.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler