Milli yüzücü Fatma Çağla Demir, ulusal ve uluslararası turnuvalarda kazandığı başarılarıyla engellilere örnek oluyor

Güncelleme: 03.12.2017 13:05

Milli yüzücü Fatma Çağla Demir, ulusal ve uluslararası turnuvalarda kazandığı başarılarıyla engellilere örnek oluyor

Son olarak Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü olan milli yüzücü, Dünya Şampiyonası'nda zirveye çıkarak madalyayı şehit ve gazilere armağan etmek istiyor - Milli sporcu Demir: "Arkadaşlarım gelsinler pes etmesinler, yılmasınlar, yüzsünler ve birinci olsunlar. Buna hiçbir şey engel değil" - "15 Temmuz 2018'de Kanada'ya gideceğiz, orada başarılı olacağım. Alacağım madalyayı şehitler

Başarının engel tanımayacağını aldığı madalyalarla gösteren down sendromlu milli yüzücü Fatma Çağla Demir, Dünya Şampiyonası'nda altın madalyayı hedefliyor.

Annesinin ve dedesinin desteğiyle yüzmeye başlayan Fatma Çağla, Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Olimpik Yüzme Havuzu'nda babasının gözeti\u0307mi\u0307nde antrenmanlarını sürdürüyor.

Yüzme branşında ulusal ve uluslararası organizasyonlarda başarısıyla takdir toplayan Fatma Çağla, son olarak Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü olup başarısını taçlandırdı.

Aynı zamanda Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi olan Fatma Çağla, antrenörünün yazdığı programları babasıyla çalışarak Dünya Şampiyonası'nda altın madalya almak için gece gündüz çalışıyor.

"Engelli arkadaşlarım gelsinler birlikte çalışalım"

Milli yüzücü, Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü olduğunu, çok çalıştığı için madalyayı aldığını söyledi.

Bundan sonraki ilk hedefinin Kanada'daki Dünya Şampiyonası'na katılmak olduğunu dile getiren Fatma Çağla Demir, şunları aktardı:

"Oraya gitmek için daha çok çalışacağım. Orada da madalya alacağım, hep birinci olmayı hedefliyorum. Arkadaşlarım gelsinler pes etmesinler, yılmasınlar, yüzsünler ve birinci olsunlar. Buna hiçbir şey engel değil. Kendin çabala, engelliler arasında birinci ol. 15 Temmuz 2018'de Kanada'ya gideceğiz, orada başarılı olacağım. Alacağım madalyayı şehitlerimize ve gazilerimize hediye edeceğim. Engelli arkadaşlarım gelsinler birlikte çalışalım, başarılı olalım."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisiyle yakından ilgilendiğini ve çok sevdiğini anlatan Fatma Çağla, çalışmak istediğini kendisine ilettiğini anlattı.

Fatma Çağla'yı çalıştıran baba Orhan Demir ise Avrupa Şampiyonası'na sıkı biçimde hazırlandıklarını belirtti.

Milli takım antrenöründen aldığı program dahilinde kızını kendisinin çalıştırdığını ifade eden Demir, şöyle konuştu:

"Fatma, Avrupa Şampiyona'na katılıp orada birincilik hedefliyordu. Üçüncülükle yetindi ama bu da bizim için büyük başarı. Orada bayrağımızı dalgalandırdık, ülkemize gururla döndük. Dünya Şampiyonası 2018'de Kanada'da. Oraya da hazırlanacağız, daha başarılı bir şekilde dönüş yapmak istiyoruz. Öncelikle milli takım belirlenecek, bölge ve Türkiye Şampiyonaları var. Orayı da aştıktan sonra Dünya Şampiyonası'na katılıp oradan da başarılı bir şekilde döneriz diye düşünüyorum."

Madalyayı şehit ve gazilere armağan edecek

Aşama aşama, zorlukları yene yene bu hale geldiklerini ve ne söylese Fatma Çağla'nın yapmaya çalıştığını ifade eden Demir, şunları kaydetti:

"Fatma, şehit haberlerini duyunca çok üzülüyor. 'Dünya Şampiyonası'na gidince başarılı olacağım. Şampiyonanın 15 Temmuz'a denk gelmesi nedeniyle orada madalya kazanacağım ve şehitlerimize, gazilerimize bu madalyayı armağan edeceğim, bayrağımızı göklerde dalgalandıracağım.' diye evde hep söylüyor. Bu anlamda kızımızla gurur duyuyoruz. Sosyalleşmesi, öz güveni ve kendini planlayıp programlaması gurur verici. Bu arada diğer ailelere seslenmek istiyorum. Çocukları için 'Yapamaz.' demesinler. Biz kızımızın down sendromlu olduğunu öğrendiğimizde 20 günlüktü ve şok olmuştuk. 'Okuyamaz, yazamaz, kendi işlerini göremez.' demişlerdi ama çocuğumuz şu anda üniversitede okuyor. Örnek vatandaş, örnek down sendromlu oldu."

Kara hareketleri ve yüzme çalışmalarıyla günde yaklaşık 5 saat çalıştıklarını aktaran baba Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın engellilere ilgi ve alakasını göstermesinin, kamuoyunun bilinçlendirilmesi anlamında pozitif etki oluşturduğunu ve çocukları motive ettiğini sözlerine ekledi.

Anne Gönül Demir de herkesin kendine göre bir karakteri olduğunu, kızının, öz güveni yüksek, azimli bir çocuk olduğunu söyledi.

Kızının çalışkanlığının yanında, doğru insanlarla olmasının yanlış yapma olasılığını azalttığını belirteren anne Demir, "Bu çok önemli. Doğru yerlerde doğru insanlarla bulunmaya çalışıyoruz. Olayın uzmanından öğrenmeye çalışıyoruz ve bunun da faydasını görüyoruz. Azimle her şey yenilebiliyor. Kimseye zorla bir şey yaptıramazsınız. Kızım kendi hazırlığını yapar, çantasını hazırlar, bize bir zorluğu yok. Fatma Çağla kendi kendini motive ediyor, bazen bizi bile motive ediyor." ifadelerini kullandı.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Trump açıkladı! Çekiliyoruz
AB: Suudiler anlaşmayı iptal etti
Fransa'dan Cemal Kaşıkçı kınaması
Fenerbahçe Sivas'ta umduğunu bulamadı
Suudi Arabistan'dan yeni Cemal Kaşıkçı açıklaması
'Biz davamızın, milletimizin yolunu takip ettik'
Devlet Bahçeli'den 'andımız' açıklaması
Erdoğan: Etnik ayrımcılık yapan karşısında önce bizi bulur
Yanlış bilgilendirme olmasın diye...
Bakan Pekcan: Fırsatçıları tespit ettik
Para cezası olanlar dikkat!
Türkiye Katar'ı koruyacak!
Türk polisi cesedi bulmaya çok yakın
Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü
Hükümet'ten flaş Kaşıkçı yorumu

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Suudi Arabistan'dan yeni Cemal Kaşıkçı açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler