Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hasan Bahar, Moğolistan'da yaptıkları kazılarda, Orhun Kitabeleri ve Cengizhan'ın mezarını bulduklarını, 2001 yılından beri yaptıkları çalışmalarda Türkiye Moğolistan arasında dostluğun geliştiğini söyledi. Moğolların Cengizhan'ı adeta Tanrı gibi gördüklerini söyleyen Prof. Bahar, "Budizm ve eski geleneklerine son 10 yıldır hızlı bir dönüş var" dedi.

Güncelleme: 17.04.2018 14:23

Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hasan Bahar, Moğolistan'da yaptıkları kazılarda, Orhun Kitabeleri ve Cengizhan'ın mezarını bulduklarını, 2001 yılından beri yaptıkları çalışmalarda Türkiye Moğolistan arasında dostluğun geliştiğini söyledi. Moğolların Cengizhan'ı adeta Tanrı gibi gördüklerini söyleyen Prof. Bahar, "Budizm ve eski geleneklerine son 10 yıldır hızlı bir dönüş var" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Birlik Vakfı'nın düzenlediği "Moğolistan'da Türk İzleri (Bilge Kağan'ın Hazinesi)" konulu konferansta konuşan Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hasan Bahar Cengizhan'ın mezarı ve Orhun kitabelerinin kalıntılarını bulduklarını ve devletin buna sahip çıktığının belirtti. Prof. Dr. Bahar, "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Devletimizin buraya sahip çıkması gurur verici. 2000 yılından beri Türkiye Moğolistan dostluğunun sürmesine katkı sağlamaktan dolayı mutluyuz" diye konuştu.

Kamlumbağa Ölümsüzlük Sembolü

Türkistan'ın ana merkezinin Moğolistan olduğunu dile getiren Prof. Dr. Bahar, kültürümüzün temelinin bu coğrafyada atıldığını söyledi. Bahar sözlerini şöyle sürdürdü: "Sovyetler ile Çinliler bu bölge için uzun zaman mücadele vermiştir. Ancak Ruslar bu bölgenin Türk bölgesi olduğunu kabul etmezler. Aksine bu bölgeye 'Sovyet Orta Asyası' derler. Moğolistan ile aramızda 8.500 km var ama kültürel farklılıklar yok. Türkiye'nin iki katı büyüklükteki coğrafyada 2 milyon 800 bin nüfus var. Kendi geliri olmayan ülkede halk, yardımlarla geçiniyor. Türkiye de yardım yapan ülkeler arasında yer alıyor. Halkın yarısı hayvancılıkla uğraşıyor. Moğollar için Cengizhan çok önemli. İçeceklerine, sigaralarına marka olarak isim vermişler. Tanrı gibi görüyorlar. Moğollar için şapka ve kuşak çok önemli, namus gibi görüyorlar ve kimseye vermiyorlar. At yarışları, ok yarışları güreşler önemli. Misafirlerine nezaket olarak burun sigarası dedikleri enfiye ikram ediyor, geyik eti yiyorlar. Aşık oyunları UNESCO'da kültürel mirasa aday gösterildi. Budizm ve eski geleneklerine son 10 yıldır hızlı bir dönüş var. Ovo denen, mavi renkli, gök tanrıyı temsil eden anıt etrafında üç kez dönerek her seferinde bir taş atıyorlar. Buraya hatık dedikleri mavi bezler bağlıyorlar. Bu bezleri atlarına da bağlıyorlar. Kaplumbağa onlar için ölümsüzlük sembolü. Birisi kadını, birisi erkeği temsil eden 2 direkli büyük çadırlarda yaşıyorlar" dedi.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler