Her yıl iki kere ödediğimiz motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödenmediği takdirde ceza uygulanan zorunlu yapılan bir işlemdir. Araçların cinsine türüne göre değişiklik gösteren motorlu taşıt vergisi trafik sicil kaydımız olduğu her dönem ödenir. Durum bu kadar ciddi iken araç sahipleri de doğal olarak bazı soruların cevabını arıyor. MTV borcu nasıl sorgulanır? MTV nasıl ödenir? MTV'de artış olacak mı? Ne zaman ödenir?

Güncelleme: 09.08.2018 10:40

Her yıl iki kere ödediğimiz motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödenmediği takdirde ceza uygulanan zorunlu yapılan bir işlemdir. Araçların cinsine türüne göre değişiklik gösteren motorlu taşıt vergisi trafik sicil kaydımız olduğu her dönem ödenir. Durum bu kadar ciddi iken araç sahipleri de doğal olarak bazı soruların cevabını arıyor. MTV borcu nasıl sorgulanır? MTV nasıl ödenir? MTV'de artış olacak mı? Ne zaman ödenir?

Her yıl iki kere ödediğimiz motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödenmediği takdirde ceza uygulanan zorunlu yapılan bir işlemdir. Araçların cinsine türüne göre değişiklik gösteren motorlu taşıt vergisi  trafik sicil kaydımız olduğu her dönem ödenir. Durum bu kadar ciddi iken araç sahipleri de doğal olarak bazı soruların cevabını arıyor. MTV  borcu nasıl sorgulanır? MTV nasıl ödenir? MTV'de artış olacak mı? Ne zaman ödenir?

Araçlar trafik sicil kaydı başladığından itibaren MTV'ye tabi olurlar ve MTV sicil kaydı silinene kadar bu vergiyi ödemek zorundadırlar. Motor gücü  (CC) nün ve türünün etkili olduğu MTV'yi  internet üzerinden onlıne ödeme imkanı da sunan bankalar ödeme kolaylığı olsun diye çeşitli imkanlar da sunuyor. MTV ödemeyenlerin ve karşılığında ceza görenlerin sayısı çok fazla. Devlet konu ile alakalı insanalrın mağduriyetlerini gidermek amaçlı bazı taksitlendirmelerle vatandaşa kolay ödeme imkanları dizayn eder.

NASIL BELİRLENİR
MTV, öncelikli olarak araç türüne göre farklılıklar gösterir. Vatandaşlar yıl içerisinde iki kez MTV ödemesi yaparken bu ödeme de aracın türü, yaşı , silindir hacmi gibi bazı farklılıkları hesaba katılarak göz önünde bulundurulur. Örnek olarak göstermemiz gerekirse otobüsler için yaş ve koltuk kapasitesine göre vergi alınır.

MTV vergisi ödenmediği durumda araç sahiplerine ceza uygulanır. Araç sahibi MTV vergilerini hiç ödemediyse bir mektup gönderilerek uyarılır. Uyarı dikkate alınmazsa Maliye Bakanlığı'nın yeni uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına bir haciz konarak tüm ödenmemiş vergilerin tutarı tahsil edilir.

2018 YILINDA YÜZDE 40 ARTIŞ YAŞANACAK
Motor hacmi 1300 cc ve altındaki 1-3 yaş araçlardan 646 TL, 1300 cc-1600 cc arası araçlardan 1035 TL, 1601 cc-1800 cc arası araçlardan 1827 TL, 1801-2000 cc arası araçlardan da 2878 TL yıllık MTV alınıyor.

Yüzde 40'lık artışın ardından, 1300 cc ve altındaki 1-3 yaş araçların vergisi 904 liraya, 1300 cc-1600 cc arası 1449 liraya, 1601 cc-1800 cc arası 2558 liraya, 1801-2000 cc arası 4 bin 29 liraya çıkacak. Daha yüksek motor hacmi ve daha yaşlı araçların vergilerinde de benzer şekilde yüzde 40'lık artış meydana gelecek.

MTV VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Tüm araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu MTV her yıl Ocak (1 Ocak \u2013 31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz - 31 Temmuz) aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor.

MTV BORÇ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Araç borç sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

GİB'in internet sitesinden "Motorlu Taşıtlar" bölümünü seçin. Karşınıza gelen sorgulama ekranına plaka, T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası gibi bilgilerinizi girin. Bu işlemlerin ardından aracınızla ilgili borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

GİB'in sorgulama işlemlerinde vergiler ve trafik cezaları için ayrı sorgu ekranları bulunmaktadır. Yönlendirmeleri takip ederek ve istenilen bilgileri girerek araçla ilgili güncel borç durumu kolaylıkla öğrenebilir.

2018 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NE KADAR?

2018 yılı Motorlu Taşıtlar vergileri 1300 cc motora kadar olanlar için yüzde 15 zamlanırken 1300 cc üstü araçlarda ise yüzde 25 zamlandı. TBMM'de kabul edilen tasarıyla otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme usulü değiştirilerek, mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değeri de eklendi. Bu araçlarda MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranı ise 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 oldu.

MTV 2. TAKSİT SON ÖDEME TARİHİ NEDİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) Ocak ayında yapılacak ilk taksit ödemesi, 31 Ocak'ta sona erdi. MTV'nin ikinci taksit ödemesi ise 1-31 Temmuz tarihinde yapılıyor

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
ABD'nin kararına Rusya'dan misilleme
Firar eden asker AVM'de dehşet saçtı!
Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni görüntüler!
Adnan Oktar operasyonunda ikinci dalga! 
ABD Meclisi'nden Suud'a soğuk duş
Bodrum'daki faciadan korkunç kareler!
Cinayetin ardından, Selman 'kurnazlığı'!
Erdoğan ile Trump arasında kritik görüşme
Günün Ayeti, Hadisi, Duası
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatör, Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

Prens Selman Siyonizm'in emrinde

Milat'a konuşan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Siyonizm'e adapte olan Suudi Prens Salman'a, yeni Filistin haritasına tüm Arap ülkelerini ikna etme görevi verildiğini belirterek “Kaşıkçı da bu projenin önünde engel görüldüğü için öldürüldü” dedi.

Günün Ayeti, Hadisi, Duası

Günün Ayetini, Hadis-i Şerifini ve Duasını sayfamızdan okuyabilirsiniz...

Bu kategorideki diğer haberler