Araç sahiplerinin vergisini vermek suretiyle yükümlülük sahibi olduğu konulardan biri de (MTV) Motorlu taşıt vergisidir. trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar Uçak,helikopter ve deniz taşıtları da bu vergiye tabi tutulur. Bu haberimizi okuduğunuzda Motorlu taşıt vergisi nedir? Neye göre hesaplanır ve nasıl ödenir? Motorlu taşıt vergisi nasıl sorgulanır? sorularının yanıtını alacaksınız.

Güncelleme: 08.08.2018 14:18

Araç sahiplerinin vergisini vermek suretiyle yükümlülük sahibi olduğu konulardan biri de (MTV) Motorlu taşıt vergisidir. trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar Uçak,helikopter ve deniz taşıtları da bu vergiye tabi tutulur. Bu haberimizi okuduğunuzda Motorlu taşıt vergisi nedir? Neye göre hesaplanır ve nasıl ödenir? Motorlu taşıt vergisi nasıl sorgulanır? sorularının yanıtını alacaksınız.

Araç sahiplerinin vergisini vermek suretiyle yükümlülük sahibi olduğu konulardan biri de (MTV)  Motorlu taşıt vergisidir. trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar Uçak,helikopter ve deniz taşıtları da bu vergiye tabi tutulur. Bu haberimizi okuduğunuzda Motorlu taşıt vergisi nedir? Neye göre hesaplanır ve nasıl ödenir? Motorlu taşıt vergisi nasıl sorgulanır? sorularının yanıtını alacaksınız.

Ulaşım, tekerleğin ilk bulunmasından itibaren önemi anlaşılmış, her geçen gün eksikliği en çok hissedilen hayatımızın en önemli sorunudur. Çağımız dünyasında teknolojinin de ilerlemesiyle ulaşımda   hava,deniz ve kara sahalarında yapılan ve bir çok yeniliği üzerinde barındaran araçlar icat edilmiş ve geliştirilmiştir. Tekerleğin icadı ile başlayan bu serüven, bilgisayar sistemlerininde devreye girmesiyle hayatımızda büyük kolaylıklar sağlamıştır. Tabi devletler de ülke gelirine katkı sağlaması amacı ile bu araçlara sahip olanları vergiye bağlamış ülke ekonomisine büyük katkı sağlamışlardır. İşte Motorlu taşıtlar vergisi de bu minvalde çıkmış bir vergi çeşididir.

MTV BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
1- MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV'yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.
 
2- Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak ödeme yapılabilir.
 
3- gib.gov.tr'de yer alan "Borç Sorgulama ve Ödeme" bölümüne 02:00 - 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabiliyor.
 
4- GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme mümkün.
 
MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NEDİR?
 
Araç sahipleri MTV vergilerini her yıl iki kez ödemekle yükümlüdür. MTV vergisi Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak da tanımlayabiliriz. Kara taşıtlarının yanında uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları gibi araçlar da MTV vergilerini ödemek zorundadırlar.
 
Araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra MTV vergileri ödenmeye başlanır. Aracın üzerinden trafik sicil kaydı silinene kadar MTV vergisi zorunludur.

MTV VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Tüm araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu MTV her yıl Ocak (1 Ocak \u2013 31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz - 31 Temmuz) aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor.

HANGİ ARAÇLAR İÇİN MTV ÖDENMEZ?

Sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, genel ve özel bütçeli idareler, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar,
Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye'de bulunan elçilik ve konsoloslukları ile elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar,
Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar,
Aracın geçmiş döneme ait borcu olmaması kaydıyla hurda halinde olan araçlar.MTV ödemekle yükümlü değildirler. Bu araçlardan MTV tahsil edilmemektedir.

MTV ÖDENMEZSE NE OLUR?
Şayet Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zamanlarını geçirmeniz durumunda faiz işlemeye başlayacaktır. Yani ödeyeceğiniz tutarın üzerine her bir aylık gecikme için %2.5 gecikme zammı eklenir. Bu sebepten dolayı Ocak ve Temmuz aylarında olan ödeme zamanlarını kaçırmamanız gerekmektedir. Şayet hiç ödeme yapmadıysanız bu sefer de Maliye Bakanlığı tarafınıza bir uyarı mektubu iletir. Bu uyarının sonunda da herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirilmez ise, banka hesaplarınıza haciz konulabilir. Ayrıca verginin tahsil edilmesi adına vergi dairesince araca haciz konulabilir. Bu duruma düşmemek adına araç vergimizi zamanında ödemek gerekmektedir.

 MTV GİDER YAZILIR MI?
Motorlu Taşıtlar Vergisi gider yazılması sadece oto kiralama işi ile uğraşanlara tanınmış bir haktır. Harici olarak taksiciler, sürücü kursları ve benzeri işletmeler ne yazık ki gider olarak MTV ödemelerini gösteremezler.

Her sene iki kere ödemek durumunda bulunulan Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler