İHH İnsani Yardım Vakfı ve beraberindeki 10 sivil toplum kuruluşu uyuşturucu bağımlılığına dikkat çekmek ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele konusunda alınması gerekenlerin önlemleri bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdular.

Güncelleme: 05.10.2017 11:26

İHH İnsani Yardım Vakfı ve beraberindeki 10 sivil toplum kuruluşu uyuşturucu bağımlılığına dikkat çekmek ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele konusunda alınması gerekenlerin önlemleri bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdular.

KORAY TAŞDEMİR

İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte uyuşturucu bağımlılığına dikkat çekmek isteyen 10 sivil toplum kuruluşu, uyuşturucu bağımlığı konusundaki çalışmalara katkı sağlamak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Uyuşturucu ile bağımlılık konusunda en büyük görevin devlete düştüğünü ifade eden STK temsilcileri, ancak sadece devletin polisiye tedbirlerinin bu mücadelede yeterli olmayacağının altınız çizdiler. STK'ların da bu konuda ellerini taşın altına koymasını gerektiğini dile getirerek kendilerinin her zaman mücadeleye hazır olduklarını ifade ettiler. Uyuşturucu ile mücadele konusundaki açıklamaya destek veren STK'lar ise şunlar: Akabe Vakfı, Anadolu Platformu, FEZA, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Medeniyet Vakfı, Türkiye Gönüllüleri Teşekküller Vakfı, Uluslar arası Doktorlar Derneği, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu, ve Umran Kültür ve Medeniyet Hareketi.

Çok yönlü politikalar uygulanmalı

Söz konusu STK'lar adına açıklama yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay, yeni başlayan eğitim ve öğretim yılıyla birlikte okul çevrelerinde yapılan denetim çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ifade ederek "Ülkemizde uygulanmakta olan uyuşturucu ile mücadele eylem planlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor ve sahadaki gerçeklikle örtüşecek nitelikte çok yönlü politikaların uygulanması gerekiyor" dedi. Farklı ülkelerde başarılı sonuçlar getiren kapsamlı gençlik modellerinin yakından incelenmesi gerektiğini dile getiren Atalay, "Özellikle okullarda yürütülen önleme temelli çalışmaların artırılması, müdahale temelli programlarının geliştirilmesi gerektiğini inanıyoruz" diye konuştu.

Üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız

Ülkemizde açılan AMATEM'ler tedavi ve rahabilitasyon merkezlerinin ihtiyaç duyulduğu mesleki yeterlilik ve nitelikli kadro ihtiyacının karşılanması gerektiğine dikkat çeken Atalay, "Rehabilitasyon noktasında daha etkin politikalar geliştirilmesi lazım" ifadelerini kullandı. Atalay, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu alandaki yetkinliğinin ve kapasitesinin artırılarak inanç temelli programların geliştirilmesine vurgu yaparak "Uyuşturucu önleme ve müdahale programlarının eğitim ve öğretimin tüm kademelerinde yaygınlaştırılması gerektiğine inanıyoruz" dedi. Atalay, "Ülkemizin imkan ve kapasitesi, uyuşturucu ile mücadele için yeterli olup doğru politika ve uygulamalarla Türkiye'deki uyuşturucu sorunun daha makul seviyelere indirilmesinin mümkün olduğuna inanıyor, bu mücadelede sivil toplum kuruluşları olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu bir kere daha ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler