5 ay tutuklu kalan ve müebbet hapis cezasıyla yargılanan sanık tazminat davası açacak.

Güncelleme: 27.08.2017 11:05

5 ay tutuklu kalan ve müebbet hapis cezasıyla yargılanan sanık tazminat davası açacak.

İzmir'de, iddiaya göre kız meselesi yüzünden çıkan kavgada bir kişiyi bıçakla yaraladığı için hakkında 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan müebbet hapis cezasıyla dava açılan, 5 ay tutuklu kaldıktan sonra ilk mahkemesine çıkan Ramazan Tilaver, yargılama sonucu beraat etti.
Davaya konu olay, Karabağlar ilçesinde, 14 Mayıs 2016 tarihinde meydana geldi. Olayı soruşturan cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianameye göre, aynı mahallede birbirine yakın oturan ve her ikisi de bayan kuaförü olan Ramazan Tilaver (30) ile Barış T. arasında, kız meselesinden dolayı husumet çıktı. Zaman zaman ikili arasında olay çıkarken, olayın büyümemesi için her iki tarafın büyükleri olaya dahil olup tarafları barıştırmak istedi. Olay günü, Barış T.'nin babası Zeki T., Ramazan Tilaver'in amcasının evine gitti. Taraflardan Ramazan gelmeyince Zeki T. evine geri döndü. Zeki T. ile oğlu Barış T., evlerinin balkonunda otururken araba ile geçen Ramazan Tilaver, balkonda oturan Zeki T.'ye seslenerek, "Zeki amca gel, amcam Enver'in yanına gidelim konuşalım" derken, bu sırada bir alt katta oturan Zeki T.'nin kardeşi ve yakınları, Zeki'nin Ramazan ile gitmesini istemediği için aşağı inip, iddiaya göre Ramzan Tilaver'e saldırdı. Araçta kardeşi ile olan Tilaver elinden yaralanırken, aracı ile saldırganlardan güçlükle kaçtı. Bu olay sonrası T. ailesi, yakınları ve komşuları Zeki T.'nin evinin önünde toplandı. Orada olan mahalle büyüğü İ.D.'nin evinde, her iki tarafın buluşup konuyu tatlıya bağlamak için anlaşıldı. Ancak Ramazan Tilaver buraya gelmeyince, İ.D.'nin evinin önünde toplanan grup dağılmaya başladı. Dağılan grup ile kargaşanın çıktığı olayda eli kapıya sıkıştığı için hastaneye giden ve tedavi sonrası annesi ve kardeşleriyle aracına doğru giden Ramazan Tilaver karşılaştı. İddiaya göre, burada Tilaver ile T. ailesinin yakınları arasında arbede çıktı. İddiaya göre, arbede sırasında Barış T.'nin yanına misafir olarak Ağrı'dan gelen akrabası Mustafa T., Ramazan Tilaver tarafından sol göğsünden bıçaklandı. Mustafa T. hastanede tedavi edilirken, Tilaver olay sonrası kendisi polise teslim oldu. Ramazan Tilaver, olayı kendisinin yapmadığı yönünde ifade vermesine rağmen sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı hazırladığı iddianamede, Ramazan Tilaver hakkında 'Adam öldürmeye teşebbüs' suçundan müebbet hapis istedi. İddianame, İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi ve görülmeye başlandı.
İlk duruşmada tahliye
İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesinde, 28 Eylül 2016'da görülen ilk duruşmada tutuklu sanık Ramazan Tilever'in savunmasını yapan avukat Çiler Nazife Koşar, "Tutuklama kararının gerekçesinde, suçun müvekkilim tarafından işlendiğine ilişkin kuvvetli suç şüphesine, hangi somut olgulardan hareketle ulaşıldığı açıklanmamıştır. Müştekinin ve tamamı müştekinin yakın akrabası olan tanıkların ifadeleri dışında iddia edilen suçlamaya dayanak teşkil edecek somut bir olgu gösterilmemiştir. Öte yandan, dosyada mevcut Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 14.05.2016 tarihli raporunda; 'Darp iddiasıyla acil servise başvuran hastanın yapılan ortopedik muayenesinde, sağ el 5. metakarp basis kırığı saptandı' denilerek, müvekkilim Tilaver'in olay günü sağ elinde kemik kırığı olduğu tespit edilmiştir. Bu tespit sanık Ramazan Tilaver ile kendisine saldıran grup arasında yaşanan boğuşmayı ve müvekkilin tüm aşamalarda kendisini korumak için mücadele ettiği yönündeki savunmalarını doğrular niteliktedir. Kaldı ki sağ elini kullanan müvekkilim, sağ el bileği kırık bir şekilde, müştekiyi bıçakla yaralaması hayatın olağan akışına aykırıdır" dedi.
Sanık avukatı Çiler Nazife Koşar, şöyle devam etti:
"Yirmi beş veya otuz kişi müvekkil ve kardeşi Bayram Tilaver'in bulunduğu eve doğru ellerinde sopa, bıçak ve silah olduğu halde gelmişlerdir. Müvekkilin yanında kalp rahatsızlığı olan annesi de olduğu için bir an önce olay daha da büyümesin diyerek annesi ve erkek kardeşini olay yerinden uzaklaştırmaya çalışmıştır. O sırada Fırat T., o kalabalığın arasında öne çıkarak müvekkile doğru bıçak sallamış, müvekkil de Fırat'ı ittirmiş, olay yerinde birkaç metre ötede duran annesi ve kardeşini korumaya çalışmıştır. Müvekkile, yarım saat arayla aynı kalabalık iki defa saldırmıştır. Fırat T., müvekkil Tilaver'e bıçakla saldırınca, müvekkil Fırat T.'yi kalabalığa doğru itmiştir, çünkü hemen yanlarında bir uçurum vardır ve hatta kalabalıktan birisi Ramazan'ın kardeşi Bayram T.'yi o uçurumdan atmaya kalkmış, komşulardan Süleyman M. isimli şahıs buna engel olmuştur. Yargılama konusu olayda, sanık müvekkil Ramazan Tilaver isnat edilen suçu işlememiştir, Mustafa T.'yi yaralayan kişi değildir. Soruşturma dosyasında toplanan deliller arasında, müşteki Mustafa T. ve akrabaları olan tanıkların bir biriyle çelişen ve gerçekleri yansıtmayan ifadelerinden başka, sanık Ramazan Tilaver aleyhine delil bulunmamaktadır" diye konuştu.
Avukat Koşar, müvekkilinin tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, ilk duruşmada, yaklaşık 5 aydır cezaevinde tutuklu bulunan sanık Ramazan Tilaver'i tahliye etti.
İddianamenin aksine duruşma savcısı mütalaasında kesin delil olmadığını belirtti
İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesinde davanın beşinci ve karar duruşmasına tutuksuz sanık Ramazan Tilaver ve sanık avukatı Çiler Nazife Koşar katıldı. Duruşma Savcısı Zafer Sercan Yetişer, esas hakkında verdiği mütalaasında, tüm dosya kapsamı ve toplanan deliller bir bütün olarak ele alındığında dinlenen tanık anlatımlarının gerek birbiriyle gerek sanık ve müşteki anlatımlarıyla gerekse de olaya ilişkin delillerle çeliştiğinin değerlendirildiğini belirtti. Ayrıca sanık Tilaver'in olayın hemen öncesinde sağ elinde saptanan kırık, hastane raporunda da belirtildiği gibi sağ eliyle atılı suçu işlediği hususundaki kuşkunun daha da yoğunlaştığı, sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak kesin delillere ulaşılamadığı sonucuna ulaşıldığından sanık Tilaver'in beraatına kara verilmesini talep etti.
5 ay cezaevinde kaldı, beraat kararı çıktı
Sanık avukatı Çiler Nazife Koşar, müvekkili Tilaver hakkında yapılan yargılamaya yönelik, müvekkilin atılı suçu işlediği hususunda ispata yarar şüpheden uzak kesin ve yeterli deliller olmadığından ve ayrıca yüklenmek istenen suçların unsurları da asla bulunmadığından, müvekkil hakkında kasten öldürmeye teşebbüs suçundan beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti sanığa son sözünü sorarken sanık Ramazan Tilaver, 'Beraatımı talep ediyorum. İşlemediğim bir suçun 5 ay süresince tutuklu kalarak cezasını çektim" dedi.
Mahkeme heyeti, sanığın suçu işlediğinin sabit olamamasından dolayı beraatına karar verdi.
Avukat Koşar: "Haksız tutululuk için tazminat davası açacağız"
Müvekkilini ilk mahkemede tahliye eden ve yargılamada müvekkilinin suçsuzluğunu kanıtlayarak beraat edilmesini sağlayan avukat Çiler Nazife Koşar, "Müvekkilim suçsuz yere 5 ay cezaevinde tutuklu kaldı. Suçsuzluğunu kanıtladık ve beraat etti. Haksız tutukluluk için maddi ve manevi tazminat davası açacağız" ifadelerini kullandı.
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye
Partilere ayrılacak bütçe payı belli oldu
'Kaşıkçı'nın ses kaydında' bomba iddia!
Meteoroloji uyardı! Sağanak geliyor
'Öğrenci Andı' kararına hükümetten ilk tepki!
İstanbul'da Bylock operasyonu!
HDP'li başkanın PKK'lı oğlu öldürüldü!
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin öldüğü olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'de toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler