Merhum mütefekkir yazar Ahmet Arvasi, vefatının 29. Yılında TYB'nin düzenlediği bir panelle anıldı. Arvasi'nin talebelerinden Hüdavendigar Onur, "Seyyid Ahmed Arvasi 'müellim-eziyet eden' değil, 'muallim-öğreten'dir" dedi.

Güncelleme: 03.01.2018 10:12

Merhum mütefekkir yazar Ahmet Arvasi, vefatının 29. Yılında TYB'nin düzenlediği bir panelle anıldı. Arvasi'nin talebelerinden Hüdavendigar Onur, "Seyyid Ahmed Arvasi 'müellim-eziyet eden' değil, 'muallim-öğreten'dir" dedi.

HABER MERKEZİ

MÜTEFEKKİR Seyyid Ahmet Arvasi, 29. vefat yıldönümü dolayısıyla Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Yarın dergisinin hazırladığı bir panelle yad edildi. TYB İstanbul'un mekanı olan Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleşen panelde, Arvasi'yi talebelerinden Dr. Kemal Tekden, Dr. Semih Uşaklıoğlu ve Hüdavendigar Onur anlattı. Yöneticiliğini Yarın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Bilal Yamak'ın yaptığı panelde Arvasi Hoca'nın hayatını ve düşünce dünyasını anlatan konuşmacılar, onun İslam'dan kopuk olmayan milliyetçilik anlayışı üzerinde durdular.

Gençler onu tanımalı

Açılış konuşmasını yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, bir mütefekkir olarak Arvasi'nin Türkiye'nin bugünkü meselelerine dair önemli çıkış yolları sunduğunu ve yerli bir aydın olarak mutlaka okunması ve gençlerimizin eserleriyle tanışması gerektiğini ifade etti. Arvasi'yi bir kesime hapsetmenin Türkiye'nin kaybı olacağını belirterek Arvasi'nin entelektüel birikiminin hem ülkemiz insanına hem de bu çağın evrensel sorunlarına çözüm üreten bir yetkinlikte olduğunu ifade etti.

Hem vel\u00ee hem alim

Dr. Kemal Tekden, Arvasi'nin şahsi düşüncelerinin inşasında çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, "Arvasi üst sistem olarak İslam'ı işaretler." dedi. Arvasi'nin eğitimci yönünü anlatan Hüdavendigar Onur, "Seyyid Ahmed Arvasi 'müellim-eziyet eden' değil, 'muallim-öğreten'dir." dedi. Arvasinin düşünce yapısının bir analizini ortaya koyan Dr. Semih Uşaklıoğlu ise "Arvasi Hoca, hem alimdi hem de veliydi." dedi. İzleyiciler arasında yer alan gazeteci yazar Rahim Er ise, Arvasi'yi düşünce ve inanç istikameti üzerinden anlattı.

Yarın dergisinin 3. Sayısında dosya konusu olarak yer alan Seyyid Ahmet Arvasi'nin anıldığı program, derginin ilgili sayısının konuklara hediye edilmesiyle son buldu.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler