Muhalefetin stratejisinin, Erdoğan'ı seçtirmemek üzerine kurulu olduğunu aktaran Optimar araştırma şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, muhalif kanadın Abdullah Gül'de birleşeceğini bildirdi.

Güncelleme: 03.01.2018 10:38

Muhalefetin stratejisinin, Erdoğan'ı seçtirmemek üzerine kurulu olduğunu aktaran Optimar araştırma şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, muhalif kanadın Abdullah Gül'de birleşeceğini bildirdi.

KORAY TAŞDEMİR

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve AK Parti'nin politikalarına yönelik eleştirileri, Gül'ün 2019 cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlandığı yorumlarına neden oluyor. Optimar Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir ile Gül'ün son zamanlardaki tavrını, cumhurbaşkanlığı seçim sürecini ve muhalefet cephesinin Gül'e dair senaryolarını konuştuk. 'Abdullah Gül'ün hazırlandığını ilk ben söyledim' diyen Daşdemir, "Tabii burada çok farkı senaryolar var. 2014 yılında çıkarmış olsalardı, belki şansı olabilirdi. Burada uygulayacakları strateji ilk tura birçok adayla çıkıp Tayyip Erdoğan'ı seçtirmemek olacaktır. Meral Akşener'in partisi bunların içinde tahtaya sürecekleri ilk piyondur. Aslında o ekibin arkasında Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın da dahil olduğu ekibi vardır. Amaç şu, Türkiye'de bir Macron modelinin oluşturulması hedeflerine ulaşabilirlerse bizim Macron'umuz biraz yaşlı olacak ama Gül buna hazırlanıyor. Ali Babacan da onunla birlikte hareket ediyor" dedi.

Erdoğan'ı yıpratıp surda gedik açma derdindeler

'Çankaya Noteri' sıfatıyla Gül'ü eleştirenlerin şimdi ondan medet umduğunu aktaran Daşdemir, "Bunların hiçbir önemi yok. Zamanında CHP Ekmeleddin İhsanoğlu'na MHP'den daha çok sahip çıkmıştı. Buradaki amaç Tayyip Erdoğan'ın yıpratılmasıdır. Zira Erdoğan zayıfladığı anda AK Parti de yıpranmış olacak, bu sayede surda bir gedik açmış olacaklar. Abdullah Gül'ün yeni parti kuracağı yönünde bazı söylentiler var ama Gül yeni bir parti kurmayacak onun zaten partisi var. Eğer başarır da bir şekilde cumhurbaşkanı olursa 'Benim partim var' diyecek ve AK Parti üzerinden siyaset yapmaya çalışacaktır. Nasıl geçmişte, siyasete Erdoğan'ın soktuğu ve bir yerlere Erdoğan sayesinde gelenler Davutoğlu'nun yanında yer almışsa önümüzdeki süreçte de Erdoğan sayesinde bir yerlere gelmiş olanlar Gül'ün safına geçiverecekler" ifadelerini kullandı.

CHP, İP ve HDP Gül'ü destekleyecek

Daşdemir sözlerini şöyle sürdürdü, "Gezi ile başlayan sürecin amacı nasıl cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemekse buradaki seçim sürecini etkiyecek birçok hamleler göreceğiz. Bunların en önemli adımlarından biri de Meral Akşener'in sahaya sürülmesiydi, ama Akşener'in AK Parti'den herhangi bir oy alamadığı net bir şekilde görülüyor. Akşener'in CHP'den de büyük bir oy kapabileceğini sanmıyorum, aslı varken neden sahtesine oy versinler, anıtkabirde iman tazeleyen birçok CHP'li var." MHP'den bazı isimlerin Akşener'in partisinde olmasını yorumlayan Daşdemir, " Bu kişiler daha çok siyaset dışı kalmış isimler olduklarından kendilerine bir alan açmak için çabalıyorlar. Önümüzdeki dönem de Abdullah Gül ile birlikte hareket edecekler. Hatta çerçeveyi biraz daha genişletirsek CHP, İP ve HDP Gül'ün ekibiyle birlikte hareket edecektir. HDP'nin sekülerleri Gül'den yana, mütedeyyin Kürtler ise AK Parti ile birlikte olacaktır" dedi.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Bu kategorideki diğer haberler