Koltuk savaşlarının devam ettiği CHP ile istifa depremlerinin yaşandığı İP'teki son durumu değerlendiren Prof. Dr. Sofuoğlu, "Yaşanan istifalar İP'in bir proje partisi olduğunu ortaya koydu. CHP'de ise Kılıçdaroğlu 'nu kasetle getirenler şimdi onun gitmesini istemiyorlar" dedi.

Güncelleme: 07.08.2018 11:17

Koltuk savaşlarının devam ettiği CHP ile istifa depremlerinin yaşandığı İP'teki son durumu değerlendiren Prof. Dr. Sofuoğlu, "Yaşanan istifalar İP'in bir proje partisi olduğunu ortaya koydu. CHP'de ise Kılıçdaroğlu 'nu kasetle getirenler şimdi onun gitmesini istemiyorlar" dedi.

KORAY TAŞDEMİR

Girdikleri seçimden seçilemeden çıkan muhalefet partileri, 24 Haziran seçimlerinin üzerinden henüz 45 gün bile geçmeden parçalanmaya başladı. Bu kapsamda istifalar, kurultay tartışmaları, oturma eylemleri ve açlık grevlerinin adresi olan muhalefetin şu anki tek derdi  parti bütünlüğünü sağlayabilmek. CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay ve imza sayısı tartışmalarının gölgesinde  koltuğunu korumaya çalışırken,  partide değişim isteyenlerin açlık grevleri ile mücadele ediyor.  Meral Akşener'in İP'i ise, istifa furyası ile karşı karşıya kaldı. Seçim öncesinde, AK Parti'nin artık yorulduğunu iddia eden bütün muhalefet partileri bugün ayakta durmaya çalışırken, AK Parti gücünden hiçbir şey kaybetmeksizin yepyeni projeler ve çalışmalarla yoluna devam ediyor.

İP'in proje partisi olduğu ortaya çıktı   

Yaşanan istifaların İP'in proje partisi olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Sakarya Üniversitesi Öğreti Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, ""Hedefleri olmayan bir parti olduklarından, şimdi başarısızlık sonucunda parti içinde tartışmalar başladı. Biz bu tartışmaların daha da büyüyeceğini görüyoruz. Ama gelecekte İP içerisinde MHP'ye transfer olan milletvekilleri olursa bu şaşılacak bir şey olmaz. Akşener bu durumu gördüğü için geri çekilmek istemiş olabilir. Koray Aydın'ın Bahçeli'ye olan tavrı yanında İP içindeki vekillerin bir kısmının MHP'ye olan meylini tahmin etmiş olabilir.  Bundan dolayı İP'in gelecekte bir şey vaat etmediği görüldüğü için parti içinde kaynamalar başladı. Küçük bir alicengiz oyunu yapılarak Meral Akşener'in liderliğini güçlendirmek istediler. Daha önce biz bu filmi çok gördük.  Liderin kenara çekilip hadi beni ikna edin türünden tiyatroları çok yaşadık. Eğer belediye seçimlerinde başarısız olurlarsa İP'in tamamen buhar olacağını göreceğiz" şeklinde konuştu.

Kaptırılmak istenmeyen bir mevzi var

CHP'nin söyledikleri gibi köklü, kurumsal ve demokrasinin işlediği bir parti olması durumunda liderinin onurlu şekilde geri çekilmesi gerektiğini dile getiren Sofuoğlu, "Bu kaçıncı seçim kaybı? Kılıçdaroğlu başka demokratik ülkelerdeki seçimleri, örnek gösterip istifaları hatırlatıyor ama kendisi koltuğa yapışmış durumda. Ben bunun Kılıçdaroğlu'nun kendi kararı olduğunu da düşünmüyorum. Onu kasetle getirenlerin kararı bu.  625 sayısına ulaşıldı ulaşılmadı tartışması bir yana,  604 sayısında genel merkez de hemfikir. 604 imza bile yeterlidir. Kendileri 'Biz kongreye gidiyoruz' açıklamasını yapmalıdırlar.  Kritik süreci kendisinin başlatması gerekir. Anlaşılıyor ki burada kaptırılmak istenmeyen bir mevzi var" dedi.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
ABD'nin kararına Rusya'dan misilleme
Firar eden asker AVM'de dehşet saçtı!
Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni görüntüler!
Adnan Oktar operasyonunda ikinci dalga! 
ABD Meclisi'nden Suud'a soğuk duş
Bodrum'daki faciadan korkunç kareler!
Cinayetin ardından, Selman 'kurnazlığı'!
Erdoğan ile Trump arasında kritik görüşme
Günün Ayeti, Hadisi, Duası
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatör, Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

Prens Selman Siyonizm'in emrinde

Milat'a konuşan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Siyonizm'e adapte olan Suudi Prens Salman'a, yeni Filistin haritasına tüm Arap ülkelerini ikna etme görevi verildiğini belirterek “Kaşıkçı da bu projenin önünde engel görüldüğü için öldürüldü” dedi.

Günün Ayeti, Hadisi, Duası

Günün Ayetini, Hadis-i Şerifini ve Duasını sayfamızdan okuyabilirsiniz...

Bu kategorideki diğer haberler