İsrail, Mısır ve BAE'nin tetikçisi Muhammed Dahlan, bölgeyi karıştırmak için yeni planlarını uygulamaya koydu

Güncelleme: 31.08.2017 09:41

İsrail, Mısır ve BAE'nin tetikçisi Muhammed Dahlan, bölgeyi karıştırmak için yeni planlarını uygulamaya koydu

Dahlan, ABD destekli PKK/PYD'ye de 3 bin kişilik taze kuvvet kazandırdı. Dahlan'ın kontrol ettiği güçlerin hedefinde ise İdlib var.

Ortadoğu'nun kiralık katili Muhammed Dahlan'ın, kontrolünde olduğu bilinen Suriye Muhalif Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun eski başkanı Ahmet Carba, aşiretlerden topladığı binlerce militanı PKK/PYD saflarına kattı. Carba, aşiret liderleriyle yaptığı görüşmelerde, hedeflerinin Rakka sonrası İdlib olduğunu söyledi. Dahlan, kontrol ettiği Suriyeli aktörlerle ABD-PYD ittifakına Arap gençlerden oluşan 3 bin kişilik kuvvet kazandırdı. Carba'nın Haseke'de karargah kurduğu ve İdlib'e saldırmaya hazırlandığı öğrenildi. Bu şebekenin, Fırat Kalkanı bölgesinde faaliyet gösteren ÖSO'ndan çok sayıda savaşçının da para karşılığı PKK saflarına geçmesine neden olduğu biliniyor.

1,5 MİLYAR DOLAR AKTARDI

Öte yandan Dahlan'ın Suriye'de muhaliflerin denetiminde bulunan Halep'in 2016 yılının son aylarında rejim kontrolüne girmesinde de etkili olduğu ortaya çıktı. Katar merkezli Körfez Krizi, Yaser Arafat'ın zehirlenmesi, HAMAS-Fetih çatışması gibi olayların da mimarlarından olarak gösterilen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) güdümlü Dahlan'ın, Halep'i kuşatan Esed rejimine de her türlü desteği verdiği belirlendi. 2016 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Mısır'ın başkenti Kahire'de Suriye Genelkurmay Başkanı Casim el-Fireyci ve Suriye gizli servisi El-Muhebarat'ın bir numaralı ismi Ali Memluk'le görüşerek Halep işgalinin maliyetini üstlenme sözü veren Dahlan, 8 ay süren kuşatma sırasında Esed'e BAE kanalıyla 1,5 milyar dolar aktardı. Destek sadece maddi değildi. Dahlan'ın çabalarıyla Mısır ordusu da Şam yönetimine binlerce füze ve tonlarca mühimmat teslim etti. Sonuçta kuşatmayı yaramayan muhalifler Halep'ten çekilmek zorunda kaldı. Muhaliflerin Halep'i kaybetmesinin ardından geriye kalan en önemli yerleşim alanı olan İdlib'te de benzer bir proje yürütülüyor.

PLANI İŞLİYOR

Filistin asıllı Muhammed Dahlan'ın SMDK'yı pasifize etme ve Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan güdümlü yeni bir yapı kurma çalışmaları da sürüyor. SMDK üyesi Besam el-Melik'in Türkiye'den ayrılarak Şam yönetimine sığınması ve ülkenin en büyük aşiretlerinden Beggara'nın reisi Nevaf el-Beşir'in yeniden rejime katılmasının bu kapsamda meydana geldiği bildirildi.

KAYNAK YENİŞAFAK

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Türk polisi cesedi bulmak için harekete geçti!
Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü
Hükümet'ten flaş Kaşıkçı yorumu
Kaşıkçı için acil çağrı: Başlatın
İstanbul'da dev operasyon!
'Sırada Şişe Cam var'
Almanya'dan Suud'a rekor silah satışı
Kaşıkçı'ya ait ilk delil ortaya çıktı!
Trump zevkten dört köşe!
'Dünyadaki en alçak, en gaddar eylem'
ABD Meclisi'nin hedefinde Prens Selman var
Kral Selman ile Sisi görüştü
Prens Selman'a yeni görev!
'Suikast hazırlıkları' görüntüleri ortaya çıktı!
Gazeteci Kaşıkçı'nın cesedi nerede?

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Bu kategorideki diğer haberler