TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Türkiye'nin son dönem büyük projelerinden Akkuyu Nükleer Enerji Santrali için, "AKP İktidarının Nükleer Santral konusundaki ısrarı ve acelesinin sebebi ülkemizin nükleer enerjiye olan ihtiyacı değildir. Ülkemizin nükleer santrale ihtiyacı yoktur" dedi. TMMOB'un Nükleer enerji karşıtı açıklaması Nükleer Enerji Mühendisleri gibi birçok oda üyesi mühendisi kızdırdı.

Güncelleme: 16.04.2018 08:31

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Türkiye'nin son dönem büyük projelerinden Akkuyu Nükleer Enerji Santrali için, "AKP İktidarının Nükleer Santral konusundaki ısrarı ve acelesinin sebebi ülkemizin nükleer enerjiye olan ihtiyacı değildir. Ülkemizin nükleer santrale ihtiyacı yoktur" dedi. TMMOB'un Nükleer enerji karşıtı açıklaması Nükleer Enerji Mühendisleri gibi birçok oda üyesi mühendisi kızdırdı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Türkiye'nin yeni enerjilere ve yeni teknolojilere ulaşmak için gösterdiği çabalara karşı bir duruş sergileyen TMMOB Yönetimi, bu alanlarda çalışacak mühendislerin oda üyelikleri ise aynı tutumu sergilemiyor. Ülkemizde bulunmayan yeni teknolojileri içerecek enerji yatırımlarına karşı tavır sergileyen TMMOB Yönetimi'nin, Birliğe ve Odalara bağlı enerji mühendislerinin üyelikleri konusunda karşı duruş belirten hiçbir açıklaması bulunmuyor. TMMOB Yönetimi, son teknolojik yatırım Akkuyu Nükleer Santrali'ne de karşı çıktı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin temelinin atılmasının açtıkları davanın devam etmesi gerekçesi ile hukuksuz olduğunu savundu. Koramaz, temel atma töreni ile alakalı mahkemenin herhangi bir durdurma veya aksi bir kararı olmamasına rağmen Türkiye'nin bu en büyük projesini durdurması gerektiğini söyledi. Manisa'ya ciddi bir istihdam kapısı olacak bu dev projenin Manisa halkı tarafından 40 yıldır istenmediğini iddiasında bulunan Koramaz,  tüm gelişmiş ülkelerde kullanılan ve birçok yeni teknolojinin kullanımına da imkan sunan nükleer santrale Türkiye'nin ihtiyacının olmadığını söyledi.

TMMOB Türkiye'nin nükleer geleceğini istemiyor

Koramaz'ın yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye'nin Nükleer Santrale ihtiyacı yoktur. TEİAŞ'ın uzun dönemli tahmin raporları, Türkiye'nin mevcut elektrik üretim tesislerinin, ülkemizin ihtiyacı olan elektriği üretmeye yeterli olduğunu göstermektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye alınmasıyla birlikte, nükleer santral tümüyle gereksiz bir yatırım haline dönüşecektir. Buna rağmen AKP iktidarı, mevcut elektrik maliyetinden 3 kat daha pahalı bir satın alma garantisi vererek, ülkemizin geleceğini de ipotek etmektedir. AKP İktidarının Nükleer Santral konusundaki ısrarı ve acelesinin sebebi ülkemizin nükleer enerjiye olan ihtiyacı değildir. Ülkemizin nükleer santrale ihtiyacı yoktur. Ülkemiz nükleer santral macerası ile uluslararası bağımlılık ilişkileri içerisine zorla sürüklenmektedir. TMMOB; Mersin'de ve Sinop'ta nükleer santrale karşı direnen halkın yanındadır. TMMOB; doğanın, toplumun ve ülkenin geleceğinin yanındadır. TMMOB geleceğimizi tehdit eden ihanet projelerinin karşısında olmaya devam edecektir. Mersin'de, Sinop'ta ya da başka bir yerde nükleer santral istemiyoruz. Ülkemizin ve coğrafyamızın geleceğini tehlikeye atan nükleer macerasından derhal vazgeçilmelidir!"

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

FETÖ'cülerden şeytani taktik

Terörist başı Gülen ve onla bağlı örgüt olan FETÖ'cülerde taktik bitmiyor. Bursa'da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, 17 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden İ.K'ya ait araçta yapılan arama sonucu, motor bölümünde yanmaması için alüminyum folyoya sarılmış halde ve ilk yardım çantasındaki pamukların arasında 15 bin 500 dolar ele geçirildi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler