Seyrantepe Alibeyköy cep otogarı arası metro geliyor. 823 milyon 472 bin TL yatırımla hayata geçirilecek metro hattı 6,8 kilometre uzunluğunda olacak.

Güncelleme: 29.11.2017 15:41

Seyrantepe Alibeyköy cep otogarı arası metro geliyor. 823 milyon 472 bin TL yatırımla hayata geçirilecek metro hattı 6,8 kilometre uzunluğunda olacak.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan proje 823 milyon 472 bin TL yatırımla hayata geçirilecek. Habertürk'te yer alan habere göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan Seyrantepe Alibeyköy cep otogarı Kağıthane, Sarıyer ve Eyüp ilçelerini kapsıyor.

6,8 kilometre uzunluğundaki hat 3 istasyondan oluşuyor. Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı, halihazırda işletilmekte olan Yenikapı-Hacıosman-Seyrantepe (M2) metro hattının devamı olarak planlanıyor.

Seyrantepe Alibeyköy metro hattı güzergahı Kağıthane'de mevcutta bulunan Seyrantepe istasyonundan başlıyor Hamidiye Mahallesi'nden Alibeyköy Cep Otogarı ve Eyüp ilçesinde bulunan Çırçır istasyonundan geçiyor.

Hat, Çırçır İstasyonunda yapım aşamasındaki Kabataş-Mahmutbey Metrosu(M7) ile, Alibeyköy Cep Otogarı istasyonunda ise yapım aşamasındaki Eminönü-Alibeyköy tramvayı ile entegre olacak. Projenin inşaat aşamasında 50 kişinin çalışması öngörülüyor.

Seyrantepe İstasyonu

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattının ilk İstasyonu. Bu istasyon Sarıyer ilçesi sınırları içinde yer alan ve çok kullanılan raylı sistem hatlarından olan Yenikapı- Hacıosman (M2) metro hattının önemli istasyonlarından biri. Seyrantepe İstasyonu (M2) metro hattına Sanayi Mahallesi istasyonundan ayrılan tüneller ile bağlanıyor. Mevcut işletmede git-gel olarak çalışan Sanayi-Seyrantepe Hattı, Seyrantepe-Alibeyköy hattı bittiği zaman Yenikapı-Alibeyköy olarak normal işletmeye geçecek.

Hattın yaklaşık 300 metre kuzeybatısında Galatasaray Spor Kulübü için yapılan stadyum (Türk Telekom Arena) ve 200 metre güneyinde Polis Lojmanları bulunyor. Ulaşım bu istasyon üzerinden yapılıyor. Hat bu istasyonda İstinye-Kağıthane metro hattı ile entegre olacak.

Hamidiye İstasyonu

Hamidiye, Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattının ikinci istasyonu oluyor. I 19 Hamidiye İstasyonu Huzur mahallesinden (5.Levent in altında geçecek) sonra Viyadüğe çıkacak hat, 3 katlı büyük İstanbul tüneli için ayrılan rezerv alandan geçerek Hamidiye mahallesine gidecek. Cendere Vadisi geçişinde hem NATO/BOTAŞ Boru Hatlarının koruma bantları dikkate alınmış hem de ileride yapılması planlanan büyük İstanbul Tüneli için ayrılan rezerv alan en az şekilde etkilenecek bir geçiş öngörülmüştür. Böylece 3 katlı büyük İstanbul tünelinin Cendere Vadisi geçişindeki güzergah serbesitesi arttırılacak.

Alibeyköy-Cep Otogarı İstasyonu

Hamidiye İstasyonundan sonra güneybatıya yönelen ve derin tünel olarak devam edecek hat üçüncü istasyon olan Alibeyköy-Cep Otogarı İstasyonuna gelecek. Hat, yaklaşık 5.kilometresinde yüzeye çıkacak, istasyon bölgesini geçtikten sonra hat tekrar derin tünel olarak devam edecek. İstasyon, Seyrantepe Alibeyköy Cep Otogarı ile birlikte Alibeyköy Deresi'nin de üzerinden geçerek, derenin her iki tarafındaki yapılara hizmet edecek şekilde konumlandırılmış. Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı raylı sistem metro hattı bu istasyonda yapım aşamasındaki Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı ile entegrasyon yapacaktır. Hat aynı zamanda Medya Center projesinin güneyinden geçerek bu istasyona varacak.

Çırçır İstasyonu

Çırçır istasyonu, 42 metre derinlikte tasarlanan Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattının son istasyonu. Alibeyköy Cep Otogarı istasyonundan sonra güneybatıya yönelen hat Çırçır istasyonuna varacak. İstasyonun hemen yanında Beka belediye blokları ve 30 m karşısında İstanbul Eyüp Refhan Tümer Meslek Teknik Anadolu Lisesi bulunuyor . İstasyon ev-iş ve ev-okul yolculuklarına hizmet etmesi bekleniyor. Makasın sonunda ise Şehit Çatalkaş Parkı ve Çirçir Ortaokulu bulunuyor. Hat Çırçır İstasyonu yapım aşamasında olan Kabataş- Mahmutbey (M7) hattıyla entegre olacak.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler