İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporunda, mültecilerin Ukhiya bölgesinde daha küçük ve daha az kalabalık kamplara yerleştirilmesi gerektiği vurgulandı

Güncelleme: 06.08.2018 13:54

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporunda, mültecilerin Ukhiya bölgesinde daha küçük ve daha az kalabalık kamplara yerleştirilmesi gerektiği vurgulandı

Bangladeş'te çok kalabalık bir kampta barındırılan Arakanlı Müslüman mültecilerin, daha güvenli yerlere yerleştirilmesi gerektiği bildirildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün, ülkenin Cox's Bazar kentine mayıs ayında yapılan ziyaret sonrasında hazırladığı 68 sayfalık raporda, Arakanlı Müslüman mültecilerin, sel ve toprak kayması riskiyle karşı karşıya kalmamaları, daha sağlam barınaklara ve eğitim olanağına sahip olmaları gerektiği belirtildi.

Raporda, Cox's Bazar'daki mega kampın, aşırı derecede kalabalık olduğuna, kişi başına 10,7 metrekarelik kullanım alanı düştüğüne işaret edilerek tavsiye edilen uluslararası standardın 45 metrekare olduğu kaydedildi.

Kalabalık nedeniyle bulaşıcı hastalık, yangın, çatışma ve cinsel taciz olasılığının arttığına dikkat çekilen raporda, Bangladeş hükümetinin, Arakanlı Müslüman mültecileri, Ukhiya bölgesinde daha küçük ve daha az kalabalık kamplara yerleştirmesi gerektiği ifade edildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün mülteci hakları yöneticisi Bill Frelick, "Bangladeş, 700 bin Rohingya mülteciyi kabul ederek, haklı olarak uluslararası takdir topladı. Ancak mülteciler hala zor koşullarla karşı karşıya. Bangladeş, kaçıp gelen Rohingyaları mülteci olarak kayıt altına almalı, yeterli sağlık ve eğitim hizmeti temin etmeli, onların kamp dışında yaşamlarını sürdürmelerine izin vermeli." ifadelerini kullandı.

Raporda ayrıca Bangladeş'in 100 bin Arakanlı Müslümanı, Bhasan Char adasına taşıma planından vazgeçmesi gerektiği çağrısında bulunuldu ve örgütün, Ukhiya'da 263 bin kişinin yerleştirilebileceği 6 uygun bölgeyi tespit ettiği vurgulandı.

Raporun hazırlanması aşamasında görüşülen Arakanlı Müslüman mültecilerin, gönüllü dönüşlerini sağlayacak koşullar oluştuğunda Myanmar'a geri dönmek istediklerini dile getirdikleri, bu koşullar arasında; Rohinya kimliğinin kabul edilmesi, işlenen suçlar için adaletin sağlanması, evleri ve mülklerinin iadesi ile güvenlik teminatının bulunduğu belirtildi.

Raporda bağışçı ülkelere, örgütlere ve STK'lara da Arakanlı Müslüman mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için daha fazla katkıda bulunmaları çağrısı yapıldı.

- Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

BM'ye göre, 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda kalarak Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

Uluslararası medya ve kuruluşların Arakan eyaletine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti, bugüne kadar Arakanlı Müslümanların geri dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmedi.

Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar ve insan hakları örgütleri, gerekli güvenli ortam sağlanmadan bu kişilerin Myanmar'a dönmelerinin, yeni bir etnik temizliğe yol açacağı endişesini taşıyor.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler