Tarihiyle, dünüyle, bugünüyle, kubbesiyle, ihtişamıyla, işlemeleriyle, anlamıyla, anlattıklarıyla, insanıyla kısacası bir tek taşıyla dahi Müslümanlara bahşedilmiş olan Mescid-i Aksa bir başka dünya\u2026

Güncelleme: 02.12.2017 09:34

Tarihiyle, dünüyle, bugünüyle, kubbesiyle, ihtişamıyla, işlemeleriyle, anlamıyla, anlattıklarıyla, insanıyla kısacası bir tek taşıyla dahi Müslümanlara bahşedilmiş olan Mescid-i Aksa bir başka dünya\u2026

ÖZLEM DOĞAN'ın kaleminden\u2026

O sarı kubbeyi uzaktan görmek bile gözlerin dolmasına yeterli bir sebep. Kutsal bir miras olan Mescid-i Aksa uğruna dökülen kanların sahibi şehitlerin ruhunun Aksa bahçesinde huzur ve sük\u00fbnla gezdiğine inanıyorum. Dış kapılarında Yahudilerin, iç kapılarında Müslümanların beklediği bu mabet bir gün yine sadece İslam ümmetinin olacak ama o vakit ne zaman gelir bunu kestirmek şu an için mümkün değil. Taş kemerlerle çevrili avlunun dış bahçesinde boyunları göğe uzanmış selvi, çam ve zeytin ağaçlarının gölgesinde bir zamanlar kim bilir kimler dinlendi? Hz. Peygamber'in Miraç hadisesinden bu yana geçen sürede yaşanan ve tarihe kazınan tüm fetihler ve işgaller hep bu coğrafyanın ekseninde gerçekleşti. İşte peygamber, halife ve İslam kumandanlarından miras kalan bu hazineye sahip çıkmak da bizlerin boyunlarının borcu.

Kudüs'ten Beyazıt'a yansıyan gölge

Mescid-i Aksa'nın avlusunda Cuma namazı kılmanın huzuru tarif edilmez ancak yaşanır. Öyle ki; bu huzuru bozmamak için kuşların bile sessizce kanat çırptığını düşündürür insana. İbadetin ardından Kapalıçarşı'ya çıkan kapılardan birinden geçtiğinizde de orada farklı bir dünyaya adım atıyorsunuz. Giysiler, takılar, lokantalar, rengarenk taşlar, zeytinciler, tatlıcılar, çeyizciler, çamaşırcılarıyla kendinizi Beyazıt Kapalıçarşı'da geziniyormuş gibi hissediyorsunuz.  

Önemli şahsiyetlerin makamında\u2026

Kudüs ve civarında bulunan tarihi yapıtları, mezarları, ibadetgahları hakkıyla gezmek için ömürden belki birkaç ay ayırmak gerek belki de yıl. Doğu Kudüs'te yer alan ve Hendek Savaşı'nda hendek kazılmasını tavsiye eden Selman-ı Farisi'nin sembolik kabrinin bulunduğu yapı aynı zamanda çocuklara yönelik medrese olarak da kullanılıyor. İdaresi Ürdün Vakıflar Bakanlığı'na ait. Yine Kudüs topraklarında metfun olan kadın evliyalardan biri olarak anılan Rabia'tül Adeviyye'nin de kabrini de ziyaret edip dua okumadan geçmedik.

Mezarları da işgal ettiler

İdaresi Filistin'e güvenliği İsrail'e bağlı El-Halil'de işlemeli mermerler ve toprak kaplardan oluşan taş işçiliği çok yaygın. Çok çalışkan olan yöre halkı genelde ticaretle uğraşıyor. Bölgede bulunan Halilurrahman Camii'ne girmek de meşakkatli. Bir camiden çok hapishaneye girer gibi yüksek demir parmaklıklardan, X-ray cihazından ve İsrail kontrolünden sonra içeri girilebiliyor.

Sinagog bölümündeki Yahudiler rahatsız olduğu için yasaklanmasından ötürü ezansız ve kametsiz namaz kılınan mabedin yüzde 60'ı sinagog, yüzde 40'ı cami. Hz. Yusuf, Hz. Yakup ve eşlerinin kabirleri sinagog tarafında bulunuyor. Bu kabirleri ziyaret için yılda 10 gün Müslümanların geçişine izin veriliyor. Karşılık olarak cami tarafına geçen Yahudiler de peygamberler ve eşlerinin makamları önünde şarkılar söyleyip dans ederek onların ruhaniyetine saygısızlık ediyor.

Onurlu bir padişahtan kalma eserler

Sultan Abdülhamid'in Hz. İbrahim'in huzuruna gönderdiği şamdanların üzerindeki Osmanlıca yazıları okuyunca hüzünlenmemek elde değil. 33 yıl boyunca ümmeti ve Osmanlı Devleti'ni ayakta tutabilmek için gayret sarf eden hamiyetli bir padişahın hediyesi de Halilürrahman Camii gibi bir yanıyla işgal edilmiş gibi\u2026

Filistinlilerin Türkiye sevgisi

Mescid-i Aksa'daki çocuklar Türk grupları 'Türkiye' temposuyla karşılıyor. Filistinli bir hanım kardeşimiz Türk olduğumu öğrenince 'seni seviyorum' diyerek sarıldı ve benimle fotoğraf çekildi. Meyve aldığımız manav 'ben Türklerden para almam, siz bizim kardeşimizsiniz' diyerek bizi duygulandırdı. Selahattin Eyyubi'nin evinin avlusunda bulunan bir evde ise boy boy Erdoğan fotoğrafları ve Türk bayraklarıyla karşılaştık. Ev halkı Türkleri ve Erdoğan'ı çok sevdiklerini, ülkemizin desteğini her zaman arkalarında hissettiklerini dile getirdiler.

Osmanlı'dan kalma Kapalıçarşı dükkanlarında bulunan Türk bayrağı motifli kolyeler ve Türk dizilerine ait yüzükler de dikkat çeken ayrıntılardan birkaçı. Fakat Kudüs'te hayatın çok pahalı olduğu da bir gerçek. Esnaf, küçük ve değersiz olmasına rağmen gümüş dahi olmayan ince bir yüzüğe büyük meblağlar istiyor. Çünkü İsrail'de sürülen refah dolu hayat Filistin'e pahalılık olarak yansıyor.

Biz Türklerle tek milletiz

Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah'ın dava arkadaşı, Dr. Nasır Halit'le de tanışma imkanı bulduk. İsrail hapishanelerinde 100'ün üzerinde kadın 60 kadar da çocuktan oluşan 12 bin tutuklunun bulunduğunu ifade eden Halit şu açıklamalarda bulundu: Daha üç ay önce 13 yaşındaki bir çocuğu 17 yıla mahk\u00fbm ettiler. Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin değil bütün İslam aleminin kutsal mekanı. Biz en ön safta bulunmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Ama yine de tüm Müslümanların Aksa'nın yanında durması, koruması gerekiyor.  Türkiye Filistin davasının yanında olan tek ülke. Biz kendimizi Türklerle tek millet olarak görüyoruz.

Ermenilerin soykırım yalanı

Ermeni Mahallesi'nin duvarlarında Türkiye'nin büyük bir bölümünün Ermenistan olarak gösterildiği haritalar asılı. Kimisi sökülmeye çalışılmış kimisinin üzerine de Türkler harita aleyhine not düşmüş. Ben de haritaya 'Osmanlı tokadını hazmedemeyenlerin haritası' yazarken yanımdan geçen iki Ermeni soykırım anlamına gelen 'genocide' sözleriyle tepki gösterdi. Ellerinde üçüncü ağızlardan dinledikleri aktarılmış hatıralardan başka belgeleri olmayan Ermeniler, Türk makamlarınca karşılıklı arşiv açma teklifini reddetmeye ise halen devam ediyor.

Bir mezarın ardından buğulu bakış

Osmanlı mezarlarının da bulunduğu, arada sıkışıp kaldığı bakımsız ve adeta katledilmiş 'Mücahitler Mezarlığı' adlı kabristanın haline üzülmemek elde değil. Kudüs topraklarında kıyameti bekleyen bu kabirlerin sahipleri de bir zamanlar bizim gibi nefes alıyorlar, yaşıyorlardı. Şimdi ise muhtemelen arkalarından bir Fatiha okuyacak kimsesi olmayan ölüler olarak yatıyorlar toprağın altında.

Yafa'da eğlence Filistin'de mahrumiyet

Batı Kudüs'te yer alan Yafa Caddesi ve Mamilla'da İsrailliler lüks ve refah içinde yaşıyor. Sokakta piyano çalan kipalı gençler ve içkili cafelerde oturan bağırıp çağıranlar, eğlenenler, Mc Donalds da dahil olmak üzere koşer yazılı dükkanlar, Doğu Kudüs'ten esirgenen tertemiz sokaklar, Müslüman olduğunu anladıkları insanlara uzaylı görmüş gibi bakan İsrailliler\u2026

Bir tramvay hattının ayırdığı iki ayrı dünya. Filistinli Müslümanların haklarını sömürerek semiren işgalcilerin sahte dünyası sabaha kadar ışıklarını kapatmazken, Doğu Kudüs sabah namazına kalkmaya hazırlanıyor.

Kubbesi satın alınan Kıyamet Kilisesi

Hz. İsa'nın kabrinin bulunduğu yer olduğuna inanılan Kıyamet Kilisesi'nin kapıları, Kudüs'ün fethinden sonra Hz. Ömer'in namaz kıldığı kayanın bunduğu alana halifenin adına mescid yaptıran Selahattin Eyyübi'den beri Müslüman aileler tarafından açılıp kapatılıyor. Kilise girişinin üstündeki balkonda yer alan ahşap bir merdiven Sultan Abdülmecid'in fermanına istinaden 163 yıldır aynı yerde duruyor. Büyük bir kalabalıkla dolup taşan kilisenin kubbesinin Selahattin Eyyubi tarafından satın alındığı rivayet ediliyor.

Her adımda tarih

Ben Gurion Havaalanı'ndan kalkacak olan uçakla İstanbul'a dönmeden önceki son durağımız liman şehri Yafa idi. Gerek Akdeniz iklimi gerekse doğal güzelliğiyle insanı büyüleyici bir güzelliği olan Yafa'nın tarihinde Haçlılar, Melik Selahattin, Memlükler ve Osmanlı önemli bir rol oynamış. Ortadoğu ve Avrupa tarzı mimari yapıların yer aldığı Yafa'da müdavim bir cemaati olmayan Hasan Bey Camii, 2. Mahmut tuğralı çeşme ve Sultan Abdülhamid'in tahta çıkışının 25.yılında yaptırılan bir saat kulesi de yer alıyor. Bu güzel şehri istemeyerek de olsa İsrail'in inisiyatifine bırakmış olmak son derece üzücü. 'Mirasımız Derneği'nin eşliğinde çıktığımız yolculuk İstanbul'da noktalanırken biz kalbimizin bir köşesini Kudüs'te ve Mescid-i Aksa'da bırakarak vatanımıza geri döndük.  

8 milyon işgalci

Yeryüzünde 12 milyon Yahudi var ve 8 milyonu işgalci olarak Filistin topraklarında. Bunların kurmuş olduğu dernek sayısı üç bin. Yılda 1 buçuk milyar doları sadece Kudüs'ün Yahudileştirilmesi için harcıyorlar. Şeyh Raid Salah'ın telkinleriyle Muhammed Demirci tarafından kurulan uluslararası ilk Kudüs Derneği 'Mirasımız', 2008 yılından bugüne kadar Kadim Kudüs'te 70 ev ve 40 caminin restorasyonunu yaptı. Maddi ve manevi ihtiyaçları konusunda da Kudüslü Müslümanların yardımına koşan dernek, gezide bulunduğumuz süreç içerisinde de Aksa'da kılınan Cuma namazı çıkışı halka gıda ikramında bulundu.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Polis Konsolos'un konutuna girdi
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler