Arakanlı yazar Habib Rahman, Myanmar'da dünyadan izole edilmiş 42 toplama kampı bulunduğunu ve kimsenin buraları görmesine izin verilmediğini açıkladı.

Güncelleme: 01.09.2017 08:02

Arakanlı yazar Habib Rahman, Myanmar'da dünyadan izole edilmiş 42 toplama kampı bulunduğunu ve kimsenin buraları görmesine izin verilmediğini açıkladı.

Arakan'da Myanmar ordusu ve Budistler Müslümanları katletmeye devam ediyor. Yaşadıkları köylerden canlarını kurtarmak için kaçan binlerce Rohingya Müslümanı, Naf Nehri'ni geçip Bangladeş'e ulaşabilmek için büyük tehlikeleri göze alıyor. Şimdiye dek bu nehirde boğularak can veren yüzlerce Arakanlıya dün yenileri eklendi. Müslümanları taşıyan teknenin nehirde alabora olması sonucu tamamı kadın ve çocuk 19 kişi yaşamını yitirdi. Bangladeş yerel basınındaki habere göre, Arakan'dan kaçarak Bangladeş'in Cox's Bazar kentine ulaşmak için yola çıkan Arakanlıların bindiği tekne Naf Nehri'nde battı. Yaşamını yitiren 10 çocuk ve 9 kadının cansız bedenine Bengal Körfezi'nde ulaşıldığı belirtildi. Aynı nehirde salı gecesi de yine tekne batmış, 4 kişi can vermişti.

42 TOPLAMA KAMPI VAR

Müslümanları, yaşadıkları Arakan eyaletinden kovmak isteyen Myanmar yönetimi, yıllardır sürdürdüğü zulmü 25 Ağustos'tan beri soykırım boyutuna ulaştırdı. Onlarca köyü yakıp yıkan ordu güçleri ve Budist milisler, 3 bini aşkın Müslüman'ın ölümüne yol açtı. On binlerce Arakanlı ise köyünden kaçıp soluğu dağlarda aldı. Myanmar yönetimi, dünyadan tecrit ettigi bölgelere giriş çıkışlara da izin vermediği için ölen sivillerin sayısına ilişkin kesin tespitler yapılamıyor. Bölgede sürdürülen sistematik katliama ilişkin bilgi veren Arakanlı yazar Habib Rahman, orada 'sessiz bir soykırım' yaşandığını, bölgede dünyadan izole edilmiş 42 toplama kampı bulunduğunu ve kimsenin buraları görmesine izin verilmediğini dile getirdi. 'Biz Tarifsizler, Bir Myanmar Tabusu' kitabının da yazarı olan Rahman, şunları söyledi:

KAÇANLARI DA VURUYORLAR

"Bu olaylar hükümet güçlerinin bölgedeki Budistleri silahlandırmasıyla başladı. Rathedaung, Maungdaw ve Buithdaung bölgelerinde Müslümanlara karşı saldırılar sürüyor. 20 kasabada katliamlar yaşandı. Askerler, evlerinden kaçan Müslümanların üzerine bile tankları sürüp roketatarlarla saldırıyor. Son olaylardan toplam 60 bin insanın etkilendiğini tahmin ediyoruz. Sadece 10 bini Bangladeş sınırına kaçabildi. İnsanların çoğu halen ormanların içinde kendi evlerine yakın bölgelerde saklanıyor çünkü bir yerden başka bir yere gitmeye çalışanlar vurularak öldürülecekler. Saldırılar Haziran 2012'den beri sürüyor. Bu sessiz bir soykırımdır."

ETNİK TEMİZLİK ÇILGINLIĞI

Güneydoğu Asya'daki trajediye dikkat çeken uluslararası insan hakları örgütü Özgürlük ve Onur İttifakı'nın (Alliance for Freedom and Dignity) Asya Pasifik Direktörü Mustafa Akoub da uluslararası topluma 'etnik temizlik çılgınlığını' durdurmak için acil harekete geçme çağrısında bulundu. Akoub, "Myanmar'ın savunmasız, değer verilmeyen ve tanınmayan Müslüman halkına karşı soykırım süreci işletiliyor" diye konuştu.

KAYNAKYENİ ŞAFAK
A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Kaşıkçı olayında yeni arama kararı!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!
Milyonları ilgilendiren teklif Meclis'ten geçti
Suudilere şok! Savaş uçağı düştü
Patolojik hal almaya başlayan bir 'sıkıntı'
Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
2 metrelik kız tedavi kabul etmiyor!
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler