Bulgaristan'da yayın yapan NOVA TV'de, Bulgaristan'ın komünist dönemden kalma gizli belgelerinin açıklandığı programın geçtiğimiz akşamki gündemi Naim Süleymanoğlu oldu.

Güncelleme: 24.11.2017 14:25

Bulgaristan'da yayın yapan NOVA TV'de, Bulgaristan'ın komünist dönemden kalma gizli belgelerinin açıklandığı programın geçtiğimiz akşamki gündemi Naim Süleymanoğlu oldu.

GİZLİ BELGELER İLK DEFA AÇIKLANDI

Gizli belgelerin açıklanması ve analizi ile ilgili görev yürüten Ekaterina Boncheva, katıldığı programda Naim Süleymanoğlu'nun Türkiye'ye kaçışını ve devam eden süreçte Bulgaristan'ın nasıl bir yol izlediğini anlattı.

İŞTE O DOSYADA YAZANLAR

İşte Boncheva'nın anlatımı ile o günler ve Bulgaristan gizli belgelerinde yer alan Naim Süleymanoğlu dosyası\u2026

BULGARİSTAN SPORUNA VURULAN BİR TOKAT

"Naim'in kaçmayı 1 yıldır planladığı biliniyordu. Ancak engel olunamadı. Türkiye'ye gittikten sonra büyük bir panik yaşandı. Kimse ne yapacağını bilemez haldeydi. Bu, Bulgaristan sporuna vurulan bir tokattı ve utanç kaynağıydı."

GİZLİ SERVİS SÜREKLİ NAİM'İN PEŞİNDEYDİ

"Naim'i geri döndürmeye çalıştılar. Adına 'bukalemun' dedikleri bir operasyon başlatıldı. 1987'de başlayan bu operasyon 1990'ın ilk aylarında sona erdi. Amaç Naim'in Türkiye'de başarısız olmasını sağlamak ve yeniden Bulgaristan'a dönmek zorunda bırakılmasıydı. Eğer bunda başarısız olunursa, psikolojik harp başlatılacak ve Naim'in Türkiye adına başarılı olması engellenecekti."

NAİM'İN TÜRKİYE'DE KAHRAMAN OLMASI ENGELLENEMEDİ

"Bulgaristan'ın o dönemki yönetimi bu konuya büyük bir yatırım yaptı. Komünist rejim, 88 Seul Olimpiyatları öncesi bir sonuca varmak istiyordu. Ancak Türkiye, 1 milyon dolara yakın bir ödeme yaparak Naim defterini kapattı. Rejim onu bir süre daha izlese de, Olimpiyatlarda başarılı olmasını ve Türkiye'de bir kahramana dönüşmesini engelleyemedi"

Sabah

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
'Biz davamızın, milletimizin yolunu takip ettik'
Devlet Bahçeli'den 'andımız' açıklaması
Erdoğan: Etnik ayrımcılık yapan karşısında önce bizi bulur
Bakan Pekcan: Fırsatçıları tespit ettik
Para cezası olanlar dikkat!
Türkiye Katar'ı koruyacak!
Türk polisi cesedi bulmaya çok yakın
Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü
Hükümet'ten flaş Kaşıkçı yorumu
Kaşıkçı için acil çağrı: Başlatın
İstanbul'da dev operasyon!
'Sırada Şişe Cam var'
Almanya'dan Suud'a rekor silah satışı
Kaşıkçı'ya ait ilk delil ortaya çıktı!
Trump zevkten dört köşe!

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

'Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk, tarihi silmişlerdi, yazdık'

Yazar Cem Sancar: “Bu topraklarda kimseyi ötekileştirmeden tüm mirası, hepsini kucaklamalıyız. Dilimizi kesmişlerdi, tedavi olduk. Tarihi silmişlerdi, yazdık. İnşallah bundan sonra güzel şeyler olacak.” dedi.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Bu kategorideki diğer haberler