NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ankara'ya yapacağı resmi ziyaret öncesinde "Tüm müttefiklere Türkiye'ye daha fazla destek sağlama çağrısında bulunuyorum" açıklamasında bulundu.

Güncelleme: 15.04.2018 15:25

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ankara'ya yapacağı resmi ziyaret öncesinde "Tüm müttefiklere Türkiye'ye daha fazla destek sağlama çağrısında bulunuyorum" açıklamasında bulundu.

Yarın Türkiye'ye gelmeye hazırlan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AA'ya önemli açıklamalarda bulundu.

Ziyaret kapsamında konuşulması beklenen Zeytin Dalı Harekatı, terörle  mücadele, Suriye, Doğu Guta gibi birçok kritik konuya ilişkin açıklamalarda  bulunan Stoltenberg, Türkiye'nin NATO için değerli ve stratejik öneme sahip bir müttefik olduğunu söyledi.

Geliş amacını açıkladı

Türkiye ziyaretinin temel amacını temmuz ayında Brüksel'de düzenlenmesi planlanan NATO Zirvesi'ne hazırlık yapmak olduğunu söyleyen Stoltenberg, '2014 yılında göreve başladığımdan bu yana Türkiye'ye birçok ziyaret düzenledim. Ziyaretimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'yle görüşeceğim.' dedi.

Türkiye'ye konuşlu NATO silahları

Türkiye'ye konuştu NATO ünitelerine de değinen Stoltenberg, şöyle konuştu:

'Türkiye'ye destek veriyoruz. Bazı güvence tedbirlerimiz mevcut.  Örneğin Türkiye'nin hava sahasını korumak için ülkeye füze bataryaları  konuşlandırdık. İtalya ve İspanya'nın Türkiye'de Patriot ve SAMP-T bataryaları  bulunuyor. Aynı zamanda erken uyarı ve gözlem uçakları (AWACS) Türk hava  sahasında keşif uçuşları yapıyor. Diğer yandan Doğu Akdeniz'deki deniz kuvvetleri  varlığımızı da artırdık. Altyapı, tatbikatlar ve İzmir'de konuşlu NATO Kara  Komutanlığı (LANDCOM) gibi diğer bazı unsurlarla da Türkiye'ye destek veriyoruz.

'Türkiye'yi daha destekleyin' dedi ama...

Türkiye'de ciddi bir NATO mevcudiyeti var ancak tüm müttefiklere  Türkiye'ye daha fazla destek sağlama çağrısında bulunuyorum.

NATO Türkiye'ye aynı zamanda siyasi destek de veriyor. Çünkü hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırılarına maruz kalmamıştır. Türkiye aynı  zamanda 2016 yılında başarısız bir darbe girişimi de yaşamıştır. NATO Türkiye'deki demokratik kurumları hedef alan bu darbe girişimini derhal kınamıştır.'

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler