Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa'da İslam karşıtlığında bir artış olduğunu söyleyerek, "Avrupalı siyasetçiler üç beş oy fazla almak için nefret dili kullanıyorlar. Oysa AB'de bu suçtur" dedi.

Güncelleme: 12.04.2018 11:00

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa'da İslam karşıtlığında bir artış olduğunu söyleyerek, "Avrupalı siyasetçiler üç beş oy fazla almak için nefret dili kullanıyorlar. Oysa AB'de bu suçtur" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından yayınlanan Avrupa İslamofobi Raporu 2017'nin tanıtımı, SETA Ankara'da düzenlenen bir panelde yapıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'da İslam düşmanlığının artığına dikkat çekti. Bakan Çavuşoğlu, "İkinci dünya savaşından bu yana Türkler dahil birçok millet, Avrupa'ya gitmiştir. Avrupa Birliği'nin başarısız politikaların sebebi göçmenler değildir. Tam tersine göçmenler bu ülkelerin ekonomik kalkınmaların büyük katkı sağlamıştır. Üç beş daha fazla oy almak adına birçok politikacının nefret dili kullandığını görüyoruz. Oysa AB'de bu suçtur" ifadelerini kullandı.

'İslam düşmanlığı prim yapıyor'

SETA'da düzenlenen panelde Avrupa ülkelerindeki İslamofobiyi araştırarak Avrupa'da Müslümanlara yönelik ırkçı eğilimlerin değerlendirmeleri yapıldı. Önde gelen 40 bilim adamı ve sivil toplum aktivistleri ile neredeyse tüm Avrupa Birliği (AB) üyelerinin yanında Rusya ve Norveç'in de dahil olduğu 33 ülke ile ilgili bir rapor kaleme alındı. İstihdam, eğitim ve siyaset gibi kilit alanlarda karşılaşılan İslamofobik olaylara yer veren bu raporların her biri ayrıca bahsi geçen olguya karşı ülke bazlı politika tavsiyelerinde bulunmakta ve olayların ayrıntılı bir analizini yapmaktadır. SETA'nn yayınladığı 2017 Avrupa İslamofobi Raporu sözlü saldırıdan fiziksel saldırıya ve cinayete kadar değişen birçok olayı kayıt altına aldı. Almanya'da Müslümanları hedef alan 908, Polonya'da 664, Hollanda'da 364, Avusturya'da 256, Fransa'da 121, Danimarka'da 56 ve Belçika'da 36 olduğu tespitinin yapıldığı raporda gerçek sayıların çok daha fazla olduğu belirtildi.

'Müslümanlar kendilerine yapılan saldırıları gizliyor'

Avrupa Temel Haklar Ajansı'nın (FRA) bir araştırmasına dikkat çekilen raporda, İslamofobi kurbanlarının yalnızca yüzde 12'sinin uğradıkları saldırıları yasal mercilere ihbar ettiğine değinildi. Bu durumun Avrupa'da İslamofobi ile ilgili mevcut kayıtların gerçekte olanın çok az bir kısmını gösterdiği vurgulandı. SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı'nın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Salzburg Üniversitesi Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümünden Farid Hafez, 2017 Avrupa İslamofobi Raporu'nun temel bulgularını sundu. Sabahattin Zaim Üniversitesi'nden Linda Hyökki, Finlandiya özelindeki İslamofobiyi değerlendirdi. Adalet ve Özgürlük Komitesi'nden Yasser Louati ise Fransa'da yaşanan Müslüman karşıtlığını ortaya koydu. Trakya Üniversitesi'nden Ali Hüseyinoğlu ise Yunanistan'da yaşanan İslamofobinin temel dinamikleri üzerine açıklamalarda bulundu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Ruhani'den Trump'a şok: Hiçbir etkisi olmayacak
Dev derbinin galibi yok
Başkan'dan ABD'de kritik görüşme
'Ne yazık ki Türkiye'nin omuzlarına bırakıldı'
ABD'den ilginç Brunson açıklaması: Türk yetkilerle konuşacağız
MİT'in paketlediği Reyhanlı planlayıcısı tutuklandı
1,5 milyon lira ödüllü terörist öldürüldü
Putin'den teröristbaşına: Sebebi sensin!
ABD'nin teröristleri yine sivilleri hedef aldı!
RTÜK'ten ebeveynleri rahatlatacak karar!
Yunanistan 'insanlık'tan sınıfta kaldı!
Norveç'ten 'Kaddafi' itirafı! ABD izin vermedi...
ABD'den flaş 'Esad' kararı!
Türkiye'den dev petrol hamlesi! Anlaştılar
İşte Kaddafi'nin vasiyeti!

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Hürkuş teslimata gün sayıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen ilk milli hava aracı Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Çok Okunanlar

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

ABD'den flaş 'Esad' kararı!

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu istifaya zorlamıyor'' dedi.

Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği

Süper Lig'de bugün oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren Ahmet Çakar'ın bu maç için 'derbicik' demesi Sinan Engin'i kızdırdı. Kamera arkası görüntülerde ikilinin ciddi bir gerginlik yaşandığı görüldü.

Bu kategorideki diğer haberler