Siber güvenlik anlamında adından sıkça söz edilen ABD Başkanı Donald Trump'ın iPhone cihazından, bir uygulama daha kaldırıldı. Kaldırılan uygulama ile birlikte ABD Başkanı'nın elinden internete erişim hakkı da alınmış oldu.

Güncelleme: 07.09.2017 15:21

Siber güvenlik anlamında adından sıkça söz edilen ABD Başkanı Donald Trump'ın iPhone cihazından, bir uygulama daha kaldırıldı. Kaldırılan uygulama ile birlikte ABD Başkanı'nın elinden internete erişim hakkı da alınmış oldu.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ülke başkanları fiziki korumadan çok siber koruma altına alınıyor. Çünkü bu denli önemli insanlara yapılan siber saldırıların etkileri, maddi manevi küresel çapta çalkantılara neden oluyor. Hal böyle olunca devletlerin en önemli gizli teşkilatları dahi siber güvenlik alanında üst seviye performans sergilemesi gerekiyor.

Son dönemde bu konu üzerine adından sıkça söz ettiren ABD Başkanı Donald Trump, siber saldırıya maruz kalmamak için öncelikli olarak telefonunda değişiklik yaptı. Senatörlerin uyarısını dikkate alarak elindeki Galaxy S3 model cihazın güvenli olmadığı gerekçesi ile bir iPhone telefonla değiştiren ABD gizli servisi, cihazı teslim etmeden önce çeşitli güvenlik duvarları ile çevirdi.

Gizli servis tarafından yazılım anlamında çeşitli müdahalelerde bulunulan cihazın, ayarının değiştirilememesi ve uygulamaların aktif hale getirilememesi için tüm menünün şifrelendiği ifade ediliyor. Uygulamalar cephesinde ise sadece Twitter'ın kullanılmasına izin verildiği belirtilen cihazda, başka hiçbir uygulama bulunmuyor. Ayrıca cihazda yüklü olarak gelen Safari uygulamasının dahi yakın zamanda kaldırılarak ABD Başkanının internete girmesinin engellendiği söylenenler arasında yerini alıyor.

Şimdilik sadece kişi listesindeki kişiler ile konuşup mesajlaşabilen Trump, birde Twitter uygulaması üzerinden Tweet atabiliyor. Ayrıca telefona yapılan onca yazılımsal müdahaleye rağmen cihaz, iOS güncellemelerini şaşırtıcı bir şekilde otomatik olarak alabiliyor.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler