Eğitim uzmanları adrese dayalı yeni yerleştirme sistemini yorumladı. TEOG'un yerini alan Mahalli Yerleştirme Sisteminde sınav mecburiyetinin kalkması ve yerleştirmede adres, eğitim bölgesi kuralının esas alınmasının "doğru bir yaklaşım" olduğunu belirten Uzmanlar, "Öğrencilerimiz artık "Açıkta kalacak mıyım?" korku ve endişesinden kurtuldu" dedi.

Güncelleme: 07.11.2017 10:09

Eğitim uzmanları adrese dayalı yeni yerleştirme sistemini yorumladı. TEOG'un yerini alan Mahalli Yerleştirme Sisteminde sınav mecburiyetinin kalkması ve yerleştirmede adres, eğitim bölgesi kuralının esas alınmasının "doğru bir yaklaşım" olduğunu belirten Uzmanlar, "Öğrencilerimiz artık "Açıkta kalacak mıyım?" korku ve endişesinden kurtuldu" dedi.

Ezgi ÇelikAnkara

TEOG yerine gelen yeni lise yerleştirme sisteminin ismi Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) oldu. Liseye geçişte yeni sistemin ayrıntılarını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı. Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) sistemini değerlendiren Eğitim Uzmanı Bekir Gür, "Aileleri ve çocukları telaşlandırmaya gerek yok. Yeni sistemdeki teknik eksiklikler giderilecektir" uyarısında bulundu.

"Doğru bir sistem kurgulandı"

Eğitim Uzmanı Bekir Gür, Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS)'nin temel yaklaşımının doğru olduğunu belirterek, öğrenci ve velileri telaşlandırmaya gerek olmadığını belirtti. Sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerinin sınava gireceğini hatırlatan Gür, bu yaklaşımı ve sistemin detaylarını olumlu değerlendirdiğini ifade etti. Gür, "Genel olarak doğru bir sistem kurgulandı. Öğrencilerin adrese dayalı okul tercihi yapabilmesi doğru bir yöntemdir. TEOG sınavı ile tercih yaptığı halde liselere yerleşemeyen binlerce öğrenci vardı. Öğrenciler mecburiyetten açık liselere kayıt yaptırıyordu. Yeni sınav sistemi ile bu sorun ortadan kaldırıldı ve gözden çıkarılmış öğrenciler algısı dağıtıldı. Artık öğrencilerimiz "Açıkta kalacak mıyım?" korkusu ve endişesinden kurtulacak. Çünkü bütün öğrenciler garanti olarak evine yakın bir liseye kayıt yaptırabilecek" dedi.

"Soru sayısı artırılmalı"

Yeni sistemin sakıncalı detaylarına değinen Gür, "Öğrenciler, 6. ve 7. sınıf müfredatından da sorumlu tutulacak. Daha önce böyle bir bilgi verilmediği için öğrenciler üzerinde bir kaygı yaratabilir. Sadece 8. sınıf müfredatından sorumlu tutulmaları daha uygun olurdu diye düşünüyorum. Nitelikli liselere girişte 60 soru yeterli olmayabilir. Sınavın daha ölçücü olması için soru sayısının artırılması gerekiyor. Yaklaşık 600 köklü liseye sınavla öğrenci alınacağı açıklandı. Bu 600 okul nasıl seçilecek? Kriterleri neye göre belirlenecek? Bu durumunda netleştirilerek kamuoyuna duyurulması gerekir" dedi.

"Zorunluluk ortadan kalktı"

Özel Okullar Birliği Başkanı Nurullah Dal ise yaptığı açıklamada sistemi genel olarak olumlu değerlendirdiğini ve öğrenciler üzerindeki sınav kaygısının ortadan kalkacağını dile getirdi. TEOG sistemi ile öğrencilerin sınav stresiyle kendini tüm sosyal faaliyetlerden ayırdığını ve sadece test çözmeye odakladığını hatırlatan Dal, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Yeni sınav sistemi ile öğrenciye sınava girmeme hakkı veriliyor. Bunun yanında bölgesinde bulunan 5 okul türünden birini seçerek sınav sonucuna göre istemediği bir liseye gitme zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Özel okullar açısından değerlendirdiğimizde ise sistemin bize bir etkisi yok. Çünkü özel okullar zaten öğrencilerin zorunluluktan değil tercih ederek geldikleri bir yer. Sadece MEB tarafından yapılan ortak sınavla mı yoksa her okulun kendi sınavına göre mi öğrenci alımı konusunda önümüzdeki günlerde karar verilecek" dedi.

"Okullarda yığılma yaşanabilir"

Eğitim- Bir- Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Liseye girişte TEOG'un yerini alacak yeni sisteme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Selvi, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu düzenlemeye ilişkin bazı noktalara açıklık getirmesi gerekmektedir. Okullar arasındaki başarı farkı ortadan kaldırılmalıdır. Bu konuda herhangi bir popülizme kaçınılmamalıdır. Sınavla öğrenci alacak okulların ortaya koydukları başarılar dikkate alınmalıdır. Okullar arasındaki farklar minimum seviyeye indirilmeli ve E-kayıt sistemine göre yerleştirme yapılmalıdır. İkamet taşımalarına fırsat verilmemelidir. Nüfus idarelerince verilecek bilgilerle değerlendirilmelidir. Sınavla öğrenci alacak okullara yalnızca fen liseleri, sosyal bilimler liseleri değil, belli sayıda anadolu lisesi, imam hatip lisesi ve endüstri meslek liselerinin de dahil edilmesi gerekmektedir. Tercihe dayalı bir yerleştirme yapıldığında belli okullarda yığılma diğer okullarda ise ikincil duruma düşme söz konusu olabilir. Okulları sınavla öğrenci alan okullar ve sınavsız öğrenci alan okullar olarak değerlendirmek doğru bir tanımlama değildir. Ayrıca yeni sınav sisteminde okul başarı puanının etkisi olacak mı? Hangi seviyede olacak? Buna dair net bir açıklama yok. Okul türleri ile ilgili de net bir açıklama yok. Buna ilişkin net bilgilerde yakın zamanda açıklanmalıdır" dedi.

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler