ABD, misket bombası kullanmama taahhüdünden çark etti ve ölüm saçan bombaları için gerekçesini de açıkladı.

Güncelleme: 01.12.2017 19:33

ABD, misket bombası kullanmama taahhüdünden çark etti ve ölüm saçan bombaları için gerekçesini de açıkladı.

Pentagon'un misket bombasını yasaklama planından vazgeçmesinin gerekçesi: Daha güvenli misket bombası geliştirme planları başarısızlığa uğradığından, çok geniş bir alanda ayrım gözetmeksizin çok sayıda kişiyi öldüren ve uzun vadede öldürmeye devam eden eski tip misket bombaları kullanılmaya devam edilecek.

Salkım bombası da denen parça tesirli misket bombaları, topçu mermileri, bomba ve füzelerin içine yerleştiriliyor. İçinde pinpon topu büyüklüğünde yüzlerce küçük bombanın bulunduğu misket bombaları patladığı yerde canlı bırakmıyor. Çok geniş bir alana yayılan bombacıkların neredeyse yarıya yakını hemen patlamıyor. Bunlar, uzun bir süre daha çoğunluğu çocuk olan sivillerin ölümü ve sakatlanmasına yol açıyor.

1 OCAK 2019'DA ESKİLER RAFA KALKACAKTI

ABD, 2008'de imzaya açılıp 2010'da yürürlüğe giren ve misket bombası üretimi, kullanımı, ticaretini tamamen yasaklayan Misket Bombası Yasağı Sözleşmesi'ni imzalayan 108 ülke arasında değil. Amerikan ordusu misket bombalarını meşru ve önemli bir silah olarak görüyor. 2003 Irak işgalinde çok yoğun şekilde misket bombası kullanan dönemin Bush yönetimi ise Amerikan ordusunun 1 Ocak 2019'dan sonra da misket bombası kullanmaya devam edebilmesi için şart koyan bir karar almıştı. O şart da atıldıkları sırada patlamayan misket bombalarının oranının yüzde 1'i geçmemesi standardının karşılanmasıydı.

STANDARDI YAKALAYAMADIK'

Ancak Pentagon sözcüsü Tom Crosson, bu standardı karşılayan misket bombası üretemediklerini, standardı yakalamalarının ne kadar zaman alacağını da bilemediklerini açıkladı. Crosson, dolayısıyla Pentagon'un, 2019 mühletini süresiz askıya alma ve komutanların gerekli gördükleri durumlarda misket bombası kullanma yetkisini devam ettirme kararı aldığını duyurdu

'MECBUR DEĞİLSİNİZ'

Tepkiler gecikmedi. İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütünün silah incelemeleri sorumlusu Mary Wareham, misket bombası kullanmayı 'zorunlu kılan neden diye bir şey olamayacağını' söyledi. Kararın mantığındaki çelişkiye 'ABD 'güvenli misket bombası üretemiyorum, öyleyse güvenli olmayanları kullanmaya devam edeceğim' diyor' sözleriyle dikkat çeken Wareham, 'Kullanmama taahhüdünden çark etmelerini kınıyoruz' dedi.

LAOS'TA YILDA 300 CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Önde gelen Demokrat Partili Senatör Dianne Feinstein, ABD'nin küresel çapta misket bombası yasağını çiğnemeye devam etmesinin 'bir utanç' olduğunu söyledi ve ABD Başkanı Donald Trump'a kararı değiştirmesi çağrısı yaptı. Feinstein, Vietnam Savaşı sırasında ABD'nin misket bombalarıyla halı bombardımanı yaptığı Laos'ta, 'savaşın bitmesinden 40 yıl sonra hala yılda 300 kişinin patlamamış misket bombaları yüzünden ölmesi' örneğini verdi.

YENİLERİ ANINDA PARÇALIYOR

Bu yılın başlarında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) Ortadoğu ülkelerindeki operasyonlarda parça tesiri daha yüksek top mermileri kullanmayı planladığı açıklanmıştı. 'ABD'nin yeni misket bombası' da denilen M30A1 Çok Namlulu Güdümlü Roket Sistemi Değiştirilebilir Savaş Başlığı adı verilen top mermilerine 'patlamamış parça sayısını minimize etmek için küçük patlayıcıların yerine 180 bin wolfram çelik mermi yerleştiriliyor'. Denemelerde tam isabet ettirilmediği halde wolfram ve çelik parçacıkları sayesinde hedeflenen araç ve siluetleri parçaladığı gözlenen mühimmatın Irak ve Suriye'de kullanılacağı belirtilmişti.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
100 milyon lira kaçan banka müdürü yakalandı
İşlemler tamamlandı: İlk isim o oldu
ABD Suriye'de sivili katliamı gerçekleştirdi
Dünya Türkiye'yi izliyor
Türkiye bizim için çok önemli
ABD-İran krizi büyüyor! Aynaya bakın
Sedanur'un otopsisi ile ilgili üst üste açıklama
'Unutulmaz bir intikam alacağız'
İSKİ'den uyarı! 30 saat su yok
Bu acıya yürek dayanmaz! Feryatlar göğe yükseldi
Yedek işçiye de kadro kararı!
Milyonlara müjde! 520 lira zam
MİT'in paketlediği isim bülbül gibi öttü!
Meteoroloji'den 9 ile sağanak uyarısı
Başkan Erdoğan yurt dışındayken yerine bakacak isim belli oldu

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu anda festival alanında kurulan platformda TEKNOFEST'te bulunanlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye 19 bin tır, 3 bin kargo uçak silah gönderdiğini söyledi.

İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir?

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığına Erdoğan'ın imzasıyla İsmail Cesur atandı. Daha önce Başkan Erdoğan'ın sosyal medya hesaplarının yöneticiliğinden tanıdığımız İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir? İsmail Cesur ne mezunudur? Sorularınızın cevabı için yazımıza bakabilirsiniz.

Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!

Türkiye ve Rusya arasında gerçekleştirilen İdlib mutabakatının yankıları sürüyor. Pentagon'un eski analistlerinden Yarbay Karen Kwiatkowski,İdlib mutabakatına ilişkin "Türkiye ve Rusya, ABD'nin Suriye'de işini zorlaştıracak" dedi.

Nagehan Alçı hastanelik oldu

Gazeteci Nagehan Alçı şiddetli ağrıları sebebi ile ambulansla hastaneye kaldırıldı. Alçı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Af teklifinin detayları belli oldu

MHP Genel Başkan Yardımcı Fethi Yıldız, 24 Eylül'de Meclis'e sunulacak olan af teklifinin detaylarını paylaştı.

Bu kategorideki diğer haberler