Suudi Arabistan'da yaşanan ekonomik ve sosyal dönüşüm çalışmaları çerçevesinde ilk kez havalimanındaki pasaport kontrollerinde kadınların istihdam edilmesi kararı verildi. Ancak Suudi Arabistan Pasaport Kontrol Ajansı'nın işe alacağı 140 kadın için tam 107 bin kişi başvurdu

Güncelleme: 02.02.2018 12:01

Suudi Arabistan'da yaşanan ekonomik ve sosyal dönüşüm çalışmaları çerçevesinde ilk kez havalimanındaki pasaport kontrollerinde kadınların istihdam edilmesi kararı verildi. Ancak Suudi Arabistan Pasaport Kontrol Ajansı'nın işe alacağı 140 kadın için tam 107 bin kişi başvurdu

Suudi Arabistan'ın ekonomisini petrole olan bağımlılıktan kurtarmak için hazırladığı dev 2030 vizyonu içerisinde kadınların istihdamı ve sosyal hayata katılımı önemli bir yer tutuyor. Kadınların stadyuma girişlerine ve araç kullanmalarına izin verilirken, ülkede 1980 yılında yasaklanan sinemalar da yeniden açıldı.

Ayrıca ilk kez bu yıldan başlamak üzere ülkeyi gezmek isteyenlere turist vizesi verilecek. Daha önce sadece iş veya ibadet amaçlı gezilere izin veriliyordu.

Suudi Arabistan, bu açılım politikası doğrultusunda ilk kez havalimanlarında kadın personel istihdam etme kararı da verdi. Suudi Arabistan Pasaport Kontrol Ajansı, havaalanlarında ve sınır kontrollerinde görevlendirmek üzere 140 kadın çalışan alacağını duyurdu.

Ancak bu pozisyona beklentilerin çok üzerinde bir başvuru geldi ve ülke genelinde çalışma alanı çok kısıtlı olan kadınlar adeta hücum etti. Sadece 140 kadının işe alınacağı pozisyona bir hafta içerisinde tam 107 bin kadın başvurdu. 

Ajansın verdiği ilanın görüntülenmesi de 600 bini aştı. Havalimanında çalışacak olan kadınların mutlaka Suudi Arabistan'da doğmuş ve orada yaşamış olması gerekiyor. 25-35 yaş arası lise diplomasına sahip kadınlar ilgili pozisyona başvurabiliyor.

500 MİLYAR DOLARLIK ŞEHİR

Suudi Arabistan, 2030 vizyonu çerçevesinde ülkesini petrole olan bağımlılıktan kurtarmak için ekonomik olarak büyük atılımlar yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda 500 milyar dolar harcanarak bir ülke kadar büyük ve tamamen yenilenebilir enerji kaynakları kullanacak dev bir teknoloji şehri inşa edilecek.

NEOM adı verilen yenilik merkezi, ülkenin kuzey batısındaki 26 bin 500 km2 bir alana kurulacak ve Akabe Körfezi ile Kızıl Deniz'e sahilleri olacak. NEOM projesinin Mısır ve Ürdün'e de uzanması ve böylece üç ülkeyi kapsayan ilk özel alan olması planlanıyor.

Bir teknoloji ve iş merkezi olarak hayal edilen NEOM, 9 sektörde inovasyon yapmaya odaklanacak: Enerji ve su, mobilite, biyoteknoloji, üretim, medya, eğlence, teknolojik ve dijital bilimler ve yaşam. (Habertürk)

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!
Köstebeğe teröristbaşından 'ödül' gömlek!
Trump'ın 'nükleer' şantajına Rusya'dan cevap!
5 bin 500 başpolise terfi imkanı!
Türkiye'yi yine Batı'ya şikayet etti!
Andımız ve ibadet dilinin Türkçeleştirilmesi!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler