Kadem ve AFAD işbirliği ile hayata geçirilen Sığınmacı Kadınlar Sosyoekonomik Araştırmalar Merkezi, "Türkiye ve Suriye Kültür Buluşması" programını gerçekleştirdi.

Güncelleme: 05.11.2017 12:07

Kadem ve AFAD işbirliği ile hayata geçirilen Sığınmacı Kadınlar Sosyoekonomik Araştırmalar Merkezi, "Türkiye ve Suriye Kültür Buluşması" programını gerçekleştirdi.

Latife Beyza Kahvecioğlu/İSTANBUL

Göç sebebiyle yaşanan uyum sürecinin hızlandırılması, farklı ülkelerde gerçekleştirilmiş olan çalışmalar ile Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar için benzer modellerin incelenmesi üzerine hazırlanan "Başarılı Uyum Modelleri" paneli geçtiğimiz Cumartesi günü Altunizade Kültür Ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Programda, toplumların kültür göstergelerinden biri olarak kabul edilen mutfak kültürü sayesinde kadınların birbirleriyle iletişime geçmesini sağlamak amacıyla Türk ve Suriye Mutfağından yemek örneklerinin sunumu ile devam edildi.

Moderatörlüğü KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz'ın yaptığı panelde AFAD Genel Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve KADEM Akademik Kurul Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Çıtpıtoğlu, ülkemizde bulunan sığınmacıların uyum sürecinin hızlandırılması ve diğer ülkelerde uygulanan benzer modellerle ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

Yalnızca Türkiye'de değil dünyada da bu krizin yalnızca bir iç savaş olmadığını, insani bir kriz olduğunu anlatmaya çalıştıklarını ve anlatmaya da devam edeceklerini belirten Dr. Mehmet Güllüoğlu " Dünya medyasının bunu unutmaya meyilli ancak biz hatırlatacağız" şeklinde konuştu.

Prof.Dr. Ayşegül Çıtpıtoğlu ise yürüttükleri çalışmada iki konuyu ön plana çıkardıklarını, birincisinin dil ikincisinin kadınlar için nitelikli istihdam sağlanması olduğunu söyledi.

Panel kapsamında savaştan önce ülkesinde İngilizce Öğretmenliği yapan şuanda da KADEM Sığınmacı Kadınlar Sosyoekonomik Araştırmacılar Merkezi üyesi olan Dina Ziyada, Türkiye'deki uyum tecrübelerini konuklarla paylaştı.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!
Kaşıkçı olayında Suudilerin yalanları!
Karar verildi! Metro hattı uzatılıyor
Erdoğan'dan 'özerklik' açıklaması!
İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor
Türkiye imzalı proje Afrika'yı uçuracak!
7'ncisi TSK'nın hizmetine girdi! Adeta kale...
Kurtulmuş'tan flaş ittifak açıklaması!
Teröristlerden yeni talimat! Sosyal medyada..
Brexit kaosu! Oyalama taktiği başladı
AB ülkesinden Türkiye'ye skandal suçlama!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Bu kategorideki diğer haberler