Oruç bedenimizi yeniler

Güncelleme: 09.06.2018 00:00

Prof. Dr. Sefa SAYGILI

Ramazan'da belli zamanlarda aç kalmamız yetmez, iftar ve sahurda da az yemeli ve açlığın tadını çıkarmalıyız. Böylelikle bütün sistemlerimiz istirahate çekilecek, adeta yenilenecektir.

Çoğumuz sindirim sürecinin vücuttan çok kuvvet götüren bir faaliyet olduğunu anlamayız. Ağır bir yemek yediğimizde, bunu izleyen bir veya iki saat içinde fiziksel enerjimizin büyük bir kısmı o yemeği sindirmeye kullanılır. Bunun sonucu olarak sindirim sistemine yığılan kan vücudumuzun diğer bölümlerinde kullanılmaz. Bunun sonucu olarak sindirim sistemine yığılan kan vücudumuzun diğer bölümlerinde kullanılamaz. Oruç tutan kişi, hiçbir zaman yapılmayan bir sürü temizlik (vücudumuzu toksin ve zehirli maddelerden arındırma) işi için kanı serbest bırakmış olur.

Aslında fazla yemek yemek, fiziksel enerjimizi azaltır. Vücudumuz için lüzumsuz olan, ihtiyacımız bulunmayan yemekleri sindirterek fazladan ve gereksiz iş yaptırmış oluruz. Sonra vücudumuz yapılması gereken diğer faaliyetleri yapamaz olur. Şahsen bin ağır bir yemek yedikten sonra hasta muayene etmenin zorlaştığını, dalgınlaştığımı ve konsantre olmanın güçleştiğini hep fark etmişimdir. Bu yüzden muayene saatlerinde bundan kaçınmışımdır. Aradan bir iki saat geçmelidir ki yemekler sindirilsin. Kan midemizden beynimize geçsin. Kafamızın bulanıklığı gitsin.

Diyelim oruçluyken başımız ağrıyor. Bilelim ki kanımız serbest kaldığından önceden yapması gereken bir işi yapmak için oradadır.

Yemek zamanı ağrılar çekebiliriz. Aslında o yemeğe gerçekten ihtiyacımız yoktur ama midemiz bunu alışkanlığından dolayı yapmaktadır. Yemek yemediğimiz halde bir saat içinde karnımızın gürültüsünün geçtiğini görürüz. Bu sadece alışkanlıktan ötürüdür. Midemiz o saatte bu tepkiyi vermek üzere kurulmuş bir saat gibidir.

İşte mübarek ay bu yanlış şartlanmayı kırar, bize sağlıklı alışkanlık kazandırır.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Siyonistler belgeseli bile hazmedemedi
CHP'de toplu istifa
Suudi Arabistan'a şok! ABD harekete geçti
Gri listedeki sözde sorumlu öldürüldü
Trump'tan Cemal Kaşıkçı çıkışı
Katil Esed mazlumun enkazına göz dikti!
Kilise savaşları büyüyor! Artık gidemeyecekler
Melanie Trump'a yaptırım
Pompeo'dan yaptırım açıklaması!
Rusya'dan 'YPG koridoru' açıklaması!
Başkonsolosluk konutunda arama
Suudi Arabistan konsolosu görevden alındı
Siyonistlerin yeni hizmetkarı!
Dünyada sadece o ilimizde var!
İran ve Rusya'yı çok kızdıracak hamle

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Suudi Arabistan'dan terör örgütü için 100 milyon dolar daha

Kışıkçı hadisesi üzerinden ABD ve Avrupa Suudi Arabistan'dan para koparmak için birbiriyle yarışırken, Suud'a ilk pençeyi ABD'nin attığı ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nın, Kaşıkçı olayı üzerinden menfaat sağlamak için Suud Arabistan'a ayak bastığı sırada, Suud yönetimi YPG için ABD'ye 100 milyon dolar vermiş.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Dünyada sadece o ilimizde var!

Karaman'da koyun ve keçi sütünden geleneksel yöntemlerle yapılan peynirler, özel hazırlanan kuzu ve oğlak derilerine basılıyor. Obruğa konulan peynir tulumları, yaklaşık 5 ay sonra içerideki bir bakteri sayesinde kırmızı renk alıyor.

Bu kategorideki diğer haberler