Her senenin bir ayını Ramazan oluşturuyor ve miladi takvime göre her yıl on gün önce gelmesi ile senenin bütün zamanlarını dolaşıyor. Dolayısıyla önce sıradanlaşmaya bir meydan okuma olarak önümüze çıkıyor Ramazan.

Güncelleme: 18.05.2018 00:00

Her senenin bir ayını Ramazan oluşturuyor ve miladi takvime göre her yıl on gün önce gelmesi ile senenin bütün zamanlarını dolaşıyor. Dolayısıyla önce sıradanlaşmaya bir meydan okuma olarak önümüze çıkıyor Ramazan.

Prof. Dr. Mustafa TEKİN

İnsan alışkanlıklarının çocuğudur. Gündelik hayatın bilgisi ile hayatını yaşamaya devam eder ve bu hayatta her şey olağan gittiği sürece, sorgulamaya çok fazla konu olmaz. Oruç, işte bu sıradanlığı bozarak sorular üretilmesini sağlar. Doğrusu ramazanın bir ay olması da süre olarak buna imkan verir.

Bu açıdan ramazanı hem beden hem de düşünce iklimi açısından yenile(n)me imnkanı olrak görmek gerekir en başta. Önce beden ile başlayalım. İçinde yaşadığımız çağ tüketim toplumu ve tüketim kültürü ile karakterize edilmektedir. Tüketim toplumu, insanın kimlik kazanımını da tüketimi üzerinden şekillendirmektedir. Buna göre insan tükettiği kadar vardır ve tükettiği şeylere göre kimliği şekillenmektedir.

İkincisi, tüketim toplumunun önümüze koyduğu fikir; insanın hiçbir şeyden kendisini mahrum etmemesi gerektiğidir. "Mahrumiyet" reklamlardan filmlere ve haberlere kadar her yerde negatif bir bakış açısıyla değerlendirilir. Bu sebeple de bireyler kendilerini hiçbir şeyden mahrum etmemelidirler. Bu fikrin yarattığı bir takım sonuçlar vardır ki, kişinin arzularını geleceğini ipotek etme pahasına yerine getirmesi; yani büyük bir borç altına girmesidir.

Bu perspektif oruca da hoş gözle bakmamaktadır. Çünkü oruç da bedenin uzun bir süre yiyecekten, sudan yani bir takım arzulardan mahrum kalması demektir. Artık böyle bir mahrumiyetin mantığı nedir diye sorulmaya başlanmıştır.

Mahrumiyetin çok derin boyutlarda yaşanması insan için sağlıklı değildir. Mesela; aşırı fakirlik, kişiyi yanlış yollara saptırabilir; tıpkı aşırı nimetin saptırma ihtimali olduğu gibi. Ama insanın kemale erebilmesi mahrumiyetlerle birlikte mümkündür. İslam mentalitesi açısından bakıldığında, nefsin birçok arzuları vardır. Bu arzular anında yerine getirilmek isterler. Fakat insanın kemale ermesi, yani insanlık bakımından olgunlaşması bir takım maghrumiyetlerle birlikte mümkündür. Bu açıdan da tüm arzuları yerine getirmek değil, ona mahrum olmayı da öğretmek gerekiyor. İşte oruç bunun eğitimini insana sağlamaktadır. Hz. Peygamber (SAV)'e atfedilen bir hadiste, "bir insanın canının çektiği her şeyi yemesi, ona israf olarak yeter" buyururlar. İnsan arzuları dizginleştikçe kemale erecektir.

Bütün dinlerde oruç veya oruca benzer perhizler mutlaka bulunur. Dolayısıyla temel mentalite hepsinde aynıdır. Pre-modern dönemde temel mantık, insanın tabiata uyumu ve kendisini değiştirmesi üzerine kurulu idi. Bu, insanın nefs-i emmaresini kontrol etmek üzerine dayanıyordu ve bu sebeple "içsel kontrol" ve "içsel dönüşüm"ü önemsiyordu. Dolayısıyla insan bir hakikati bütünüyle barındırmıyosa şayet, bu durumda hakikate ulaşmak için içsel dönüşümü sağlamalıydı. Bunun ilk baştaki yeter şartı, bedenin kontrol edilmesi idi.

Modern mantık ise, insanın kendisini (dolayısıyla arzularını) merkeze aldığından, değişmesi gerekenin insan değil dış dünya olduğunu belirtmiştir. Doğal olarak, işe tabiatı değiştimekle başladı ve sonra her bir insanı mikro tanrı haline getirdi. İşte tam da bu sebeple, orucu mantığı alamıyor ve bunu insanın mutlak anlamda mahrumiyeti olarak gören zihniyet giderek sirayet ediliyor ve içeselleştiriliyor.

İnsanın kendisini gerçekleştirmesinin, insanlık yolunda kemale ermesinin, arzuların kontrolünden geçtiği ve dolayısıyla bedenin bazı mahrumiyetlerden geçmesi gerektiğini oruç bize hatırlatıyor ve talep ediyor.

Bu yaz gününde akşamleyin iftarda ilk içtiğiniz bir bardak suyun tadına varabilmek için, oruç tutmak gerekiyor. Böylece "su içme" faaliyetini bile sıradan olmaktan çıkarıp hayattan tat almaya başlayacaksınız.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
İzdivaç genelgesinin şok detayları!
Amerika'nın köpekleri hayali sıfatlarla Münbiç'te!
İstanbullular dikkat! Seferler iptal ediliyor
Bingöl'de toprağın altında yangın çıktı!
Yeni düzenlemeyle 'yaz saati'
Vatandaşa çifte müjde!
Ruhani'den Trump'a şok: Hiçbir etkisi olmayacak
Dev derbinin galibi yok
Başkan'dan ABD'de kritik görüşme
'Ne yazık ki Türkiye'nin omuzlarına bırakıldı'
ABD'den ilginç Brunson açıklaması: Türk yetkilerle konuşacağız
MİT'in paketlediği Reyhanlı planlayıcısı tutuklandı
1,5 milyon lira ödüllü terörist öldürüldü
Putin'den teröristbaşına: Sebebi sensin!
ABD'nin teröristleri yine sivilleri hedef aldı!

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Hürkuş teslimata gün sayıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen ilk milli hava aracı Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Çok Okunanlar

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

ABD'den flaş 'Esad' kararı!

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu istifaya zorlamıyor'' dedi.

Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği

Süper Lig'de bugün oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren Ahmet Çakar'ın bu maç için 'derbicik' demesi Sinan Engin'i kızdırdı. Kamera arkası görüntülerde ikilinin ciddi bir gerginlik yaşandığı görüldü.

Bu kategorideki diğer haberler