Türk Telekom, TÜBİTAK BİLGEM ile yerli mobil EKG cihazı geliştirmek için iş birliğine gidiyor.

Güncelleme: 02.11.2017 21:54

Türk Telekom, TÜBİTAK BİLGEM ile yerli mobil EKG cihazı geliştirmek için iş birliğine gidiyor.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom, yüksek teknolojinin sunduğu fırsatları sağlık sektörüne taşımaya devam ediyor. TÜBİTAK BİLGEM ile Türk Telekom, yüzde 100 yerli mobil EKG cihazı geliştirmek için iş birliğine gidiyor.

Hastanelerde yer alan EKG cihazları ya da 24 saat takip için hastalara takılan holter ile benzer işlev gören "Mobil EKG" cihazı ile hastanın kalbinden gelen veriler, Türk Telekom'un bu iş birliği ile geliştireceği sistem sayesinde hasta, doktoru tarafından anlık izlenebilecek. Mobil EKG takılı hastanın kalbinden gelen verilerde herhangi bir anormallik görüldüğünde, bir alarm mekanizması ile doktora mesaj gidecek.

Mobil EKG cihazında toplanan veriler hastanın cep telefonundan anlık olarak doktorun bilgisayarına aktarılırken, bu verilerin anında analiz edilmesi sayesinde önleyici sağlık hizmetleri ve özellikle kardiyoloji hastaları için erken harekete geçme gibi çok önemli avantajlar sağlanmış olacak. İstanbul'da Siyami Ersek Hastanesi iş birliği ile yapılan test çalışmaları sonucunda Mobil EKG cihazının dünyadaki diğer klasik EKG cihazları ile benzer hassasiyette veri okuduğu tespit edildi.

Hastanın kalbinin üzerine yapıştırılan Mobil EKG, ortalama bir kibrit kutusu büyüklüğünde olmasına rağmen, Türk Telekom'un TÜBİTAK BİLGEM ile birlikte geliştirdiği yazılım sayesinde doktora anlık veri bildirimi yapabilecek kapasiteye sahip.

-"Cihazın yüksek bir üretim maliyeti yok"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, kalbin üstüne yapıştırılan mobil EKG cihazının sürekli olarak kalpten aldığı EKG verilerini dinleyeceğini ve bu verileri buluta göndereceğini belirterek, "Türk Telekom ise TÜBİTAK-BİLGEM iş birliği ile kalpten buluta gönderilen verileri anlaşılır hale getirerek, doktora gönderecek bir yazılım hazırlayacak." dedi.

Er, bu yönüyle Mobil EKG'nin, Türkiye'de giyilebilir sağlık teknolojisinin ve dijital sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması açısından son derece önemli bir adım olduğuna dikkati çekerek, yaptıkları denemelerde oldukça yüksek isabetli sonuçlar aldıklarını kaydetti.

Mobil EKG cihazının saha çalışmalarını gelecek bir yıl boyunca Türkiye'nin farklı bölgelerindeki araştırma-üniversite hastanelerinin kardiyoloji bölümlerinde gerçekleşeceğinin bilgisini veren Er, elde edilen sonuçlara göre cihazın yaygınlaştırılması konusunda karar vereceklerini kaydetti.

Er, ikinci aşamada cihazın Türkiye çapındaki tüm hastanelerde kullanılmaya başlanmasının planlandığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Mobil EKG ile hastanın daha düşük maliyetle sürekli olarak izlenmesi mümkün. Bu da Sağlık Bakanlığı'nın giderlerine son derece olumlu yansıyacak bir durum. Cihazın yüksek bir üretim maliyeti yok. Ancak cihazdan gelecek verilerin aktarılması ve anlamlı hale gelerek doktorlar tarafından yorumlanması önemli bir teknolojik altyapı gerektiriyor. Bunu Türkiye'nin lider iletişim ve bilgi teknolojileri şirketi olarak biz üstleniyoruz.

TÜBİTAK BİLGEM ile olan iş birliğimiz bu kapsamda. Dijital sağlık teşhis ve tetkik konusunda, giyilebilir sağlık teknolojileri alanında Türkiye'de büyük bir potansiyel bulunuyor. Mobil EKG ile halihazırdaki yüksek maliyetli EKG cihazlarına olan ihtiyaç azalacak, hastaların hastaneye gitme sayısı düşecek."

-"Geliştirilecek sistem yaygın kullanıldığında, cihaz maliyeti sigorta şirketlerince karşılanabilecektir"

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar da, TÜBİTAK BİLGEM olarak sanayi ile Ar-Ge ve inovasyon alanlarındaki işbirliği geliştirme faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti.

TÜBİTAK BİLGEM olarak Türk Telekom ile 'Mobil Sistemler ve Akan Veri' alanında bir protokol imzalayarak bu alanda iş birliği çalışmalarını başlattıklarını belirten Mantar, "Bu protokol ve iş birliği kapsamında, insan üzerinde taşınabilecek donanım ve yazılım sistemlerin geliştirilmesi ve benzeri mobil sistemlerden akan verilerin toplanması ve bulut ortamında analizinin yapılması konuları çalışılacaktır. TÜBİTAK BİLGEM olarak Türk Telekom tarafından talep edilen bu alandaki araştırma geliştirme faaliyetleri ile danışmanlık hizmetlerini sağlayacağız." dedi.

Mantar, imzaladıkları bu protokol kapsamında ilk çalışmalarının "Giyilebilir Mobil Elektrokardiyografi ve Büyük Veri Altyapısı Geliştirilmesi - Mobil EKG" projesi olduğunun bilgisini vererek şunları kaydetti:

"Türkiye'de her yıl yaklaşık 300 bin kalp krizinin görüldüğü bunun da 125 bin kişinin ölümüne yol açtığı belirtilmektedir. Toplumun çok önemli kesimi kısa zamanda sistemin getirdiği güvence ve kazanımlarından yararlanabilecek ve büyük boyutta veri toplanabilecektir. Geliştirilecek Sistem yaygın kullanıldığında, cihaz maliyeti sigorta şirketlerince karşılanabilecektir. İleride veriler anonimleştirilerek Büyük Veri Bilimcilerinin hizmetine sunulabilecek; geniş kapsamlı veri ile kalp hastalıkları konusunda yepyeni bulgular ortaya çıkarılabilecektir. Türkiye kalp krizinin çevrim-içi tespitinde dünyada önemli bir aşamayı tamamlayan ülke konumunda olacaktır."

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler