Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni için Türkiye'ye gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Hüseyin, Türkiye ve Pakistan ilişkilerinin dünyada bir benzeri daha olmadığını belirterek "İlişkimiz ortak miras ve ortak kültüre dayanıyor ve dolayısıyla çok güçlü." dedi.

Güncelleme: 09.07.2018 14:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni için Türkiye'ye gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Hüseyin, Türkiye ve Pakistan ilişkilerinin dünyada bir benzeri daha olmadığını belirterek "İlişkimiz ortak miras ve ortak kültüre dayanıyor ve dolayısıyla çok güçlü." dedi.

Hüseyin, Türkiye ve Pakistan halkları arasında çok özel bir bağ olduğunu vurgulayarak "Türkiye ve Pakistan ilişkilerini ifade etmekte kelimeler kifayetsiz kalır." diye konuştu.

Yüksek katılım oranıyla gerçekleştirilen 24 Haziran seçimleri için Türk halkını tebrik eden Hüseyin, "Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'ı da ayrıca bu seçimlerde elde ettiği başarı için kutluyorum. Türk milletinin gelecekteki refahı ve selameti için dua ediyorum." ifadelerini kullandı.

İki ülke ve insanları arasındaki dostluğun herhangi bir siyasi sistem değişikliği ya da küresel değişimden etkilenmeyecek yapısı olduğunu kaydeden Hüseyin, "Bizim ilişkimiz, ortak miras ve ortak kültüre dayanıyor ve dolayısıyla çok güçlü. İlişkilerimizin zamanla daha da gelişeceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Savunma alanındaki iş birliği

Türkiye ve Pakistan'ın birçok alanda yakın iş birliğine sahip olduğuna dikkati çeken Hüseyin, Türkiye'nin Pakistan'a 4 Milgem korvetin satışına ilişkin anlaşmanın bu açıdan önemli olduğunun altını çizdi.

Hüseyin, "Türkiye ve Pakistan savunma alanında uzun zamandır iş birliği içinde. İki ülke, savunma alanında karşılıklı uzman değişimi yapıyor. Umuyorum ki savunma alanındaki bu gelişim, Türkiye-Pakistan arasındaki stratejik iş birliklerinin ilerlemesine vesile olur." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Hüseyin, gelecekte Türkiye ve Pakistan'ın savunma alanında çok daha yakın olacağından ve iş birliklerini geliştireceklerinden şüphesi olmadığını dile getirdi.

İki ülkenin uzun süredir ekonomi, politika ve insani ilişkiler gibi birçok alanda iş birliği içinde olduğunu kaydeden Hüseyin, bu ortaklığın savunma sanayi ile kısıtlı kalmayacağına dikkati çekti. Hüseyin, "Ne olursa olsun, siyaset, savunma, insani ilişkiler ve eğitim alanlarındaki ilişkilerimiz daha da gelişecek." dedi.

Hüseyin, iki ülke arasındaki ticaret seviyesinin ikili ilişkileri yansıtmadığına işaret ederek "Ticaret alanında ilişkilerimizi pekiştirmemiz gerekiyor. Bu çok önemli." diye konuştu.

Türkiye'yi "bölgesinde iyi bir ekonomik performansa sahip çok önemli bir ülke" olarak niteleyen Hüseyin, iki ülkenin ticarette birbirlerinin ürünlerini tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

'Türkiye'nin ŞİÖ'ye olumlu katkıları olacağını düşünüyorum'

Pakistan Cumhurbaşkanı Hüseyin, Türkiye'nin Şangay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) üye olması durumunda Pakistan'ın desteğinin gecikmeyeceğini vurgulayarak "Türkiye, iyi ekonomik imkanlara sahip önemli bir ülke. Türkiye'nin ŞİÖ üyeliği, örgütün yararına olacaktır diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin ŞİÖ'ye üye olması için çaba harcayacaklarını kaydeden Hüseyin, "Bence bu, ŞİÖ'ye iyi bir katkı olacak. Stratejik olarak da Türkiye'nin ŞİÖ'ye olumlu katkıları olacağını düşünüyorum." dedi.

'TİKA, Pakistan'da harika iş çıkarıyor'

Memnun Hüseyin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Pakistan'daki yardım faaliyetlerine ilişkin "TİKA, ihtiyaç sahibi Pakistanlılara yardım etme konusunda harika iş çıkarıyor." ifadesini kullandı.

TİKA'nın ülkesindeki faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Hüseyin, "Pakistan halkı, 2005 ve 2010'da meydana gelen deprem ve sel felaketlerinde TİKA'nın yardıma koşmasını asla unutmayacak. TİKA, Pakistan'da birçok okul ve bir hastane kurdu." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, dün Tekirdağ'da meydana gelen tren kazasında 24 kişinin ölmesinden derin üzüntü duyduğunu belirterek tüm Türk halkına baş sağlığı dileklerini iletti. 

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor
Sorguda itiraf etti! O ABD'li kim?
Katil devlet İsrail Filistinlilere saldırdı!
ODTÜ Ormanı'nda cinayet!
Erdoğan: 'Zahmetsiz rahmet olmaz'
Abdülhamid'in müzik albümü ortaya çıktı
Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor
100 milyon lira ile kaçan banka müdürü yakalandı
İşlemler tamamlandı: İlk isim o oldu
ABD Suriye'de sivili katliamı gerçekleştirdi
Dünya Türkiye'yi izliyor
Türkiye bizim için çok önemli
ABD-İran krizi büyüyor! Aynaya bakın
Sedanur'un otopsisi ile ilgili üst üste açıklama
'Unutulmaz bir intikam alacağız'

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor

BM Zirvesi'ne katılacak olan Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmek istediği açıklandıç

100 milyon lira ile kaçan banka müdürü yakalandı

Antalya'da çalıştığı bankadan, döviz bürolarından ve iş insanlarından aldığı 100 milyon lira kayıplara karıştığı öne sürülen banka müdürü İzmir'de gözaltına alındı.

Milyonlara müjde! 520 lira zam

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı enflasyon tahminine göre yüzde 10.65 olacak. Buna göre maaşlarda 108 ile 521 lira arasında artış yaşanacak.

Başkan Erdoğan yurt dışındayken yerine bakacak isim belli oldu

Resmi Gazete'de yer alan kararnameye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışında iken yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay vekalet edecek.

HDP'nin bitişinin görüntüsü

Van'da HDP'li vekillerin katılımıyla gerçekleştirilen mitinge sadece 500 kişini katılması Kandil'in partisine şok yaşattı.

Bu kategorideki diğer haberler