Türkiye'nin ilk ve tek dizel motor üreten fabrikası olan Pancar Motor, üretimde zirvede olduğu halde kapatıldı ve tamamen talan edildi. Ancak, İstanbul Barosundan bir avukat, bu soygunu durdurduğu gibi, fabrikayı yeniden işler hale getiriyor.

Güncelleme: 15.09.2017 11:41

Türkiye'nin ilk ve tek dizel motor üreten fabrikası olan Pancar Motor, üretimde zirvede olduğu halde kapatıldı ve tamamen talan edildi. Ancak, İstanbul Barosundan bir avukat, bu soygunu durdurduğu gibi, fabrikayı yeniden işler hale getiriyor.

ERDAL ŞİMŞEK

Merhum Necmettin Erbakan'nın bin bir emekle kurduğu Pancar Motor, on binlerce sipariş aldığı sırada kasten kapatıldı. Fabrika yerinde sökülerek paramparça edildi. Ancak, bir avukat ve kurucu yöneticilerin başlattığı mücadele mutlulukla sona erdi.

Avukat Hakkı Kurtuluş'un başlattığı hukuki mücadele ile geri alınan Pancar Motor, yeniden üretim için gün sayıyor. Ancak Fabrikanın inşaatı dahi yerle bir edildiği için şimdi kaçırılan makine aksamlarının peşine düştü

Türkiye'nin ilk dizel motor fabrikası olan Pancar Motor, yanlış yönetim ve kasıtlı tutum yüzünden iflas ettirilip kapatıldı. Fabrikanın kapatıldığı gün, binlerce motor siparişi kuyrukta bekliyordu.

Fabrikayı hurdacılara sattılar!

Ancak Fabrika'nın İstanbul'daki arazisine göz dikenler, kurumu iflas ettirip fabrikaya el koydular. Türkiye'nin tek motor üretim fabrikası olan Pancar Motor'un fabrikasını hemen söküp hurdacılara sattılar. Fabrikaya ait bir cıvata dahi bulunmadığı gibi, üretilen motorların plan ve projeleri de kaybedildi.

Usulsüz ve hukuk dışı yöntemlerle fabrikayı ele geçirenlere karşı kurucu üyelerin başlattığı mücadele aleyhlerine sonlanmak üzere iken İstanbul Barosundan bir avukat davayı üstlendi ve fabrikayı kurtardı.

Tekrar üretime geçiyor

1956 yılında Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Süleyman İshakoğlu, Zeki Aytaç, Adil Saraçoğlu, Enver Aptik ve Fehmi Bilge' den oluşan yönetim kurulu tarafından kurulup üretime geçti.

Türkiye'nin ilk dizel motoru olma sıfatına sahip olan ve 1956'dan itibaren 640 bin adetlik satış adedine ulaşarak bir başarı öyküsü haline gelen Pancar Motor, 1990'lı yıllarda ekonomik sıkıntılar içerisine sürüklendi. Ekonomik dar boğazdan kurtulmak amacıyla arazi satışına yönelen yeni yönetim, 1994 yılında yapılan Gayrimenkul Kiralama Ve Değerlendirme Sözleşmesi 1 Ocak 1996 tarihinde geri alınmak üzere pancar motorun iştirakçileri olan Amasya, Konya ve Kayseri Şeker İşletmeleri'ne göstermelik ve geçici olarak mülkiyet devredildi. Fabrika arazisi iştirakçilerden borç alınmış ve arazi rehin olarak gösterilmişti.

Daha sonrasında fabrika 2011 yılına kadar faaliyetine devam etti. Bu süreçte bir çok kez mülkiyeti devri için Kayseri Konya Ve Amasya Şeker İşletmeleri ile yapılan görüşmelerde sonuç alınamadı. Nitekim iştirakçiler "zaten bizim işletmemiz" diyerek oyalar.

Üçüncü şahsa satılıyor

Gelinen durumda ise bunca yıllık milli servet olan ve milyonlarca çiftçiyi direkt etkileyen bu kurumun arazisi, fabrikası yardımcı olunması amacıyla geri verilmek üzere Pancar Motordan alınmış mülkiyeti geri verilmediği gibi fabrika tahliye edilmiş ve şu anda amacı dışında değerinin çok altında adeta peşkeş çekilerek üçüncü şahsa satılır.

Oynanan hukuk oyunları!

Fabrika, usülsüz yöntem ve hukuk hileleri ile tahliye edilir. Olaydan haberdar olan İstanbul Barosu avukatlarından Hakkı Kurtuluş olarak davayı üstlenir. Oynanan hukuk oyunları ve hilelerini bir bir ortaya çıkaran Avukat Kurtuluş, fabrikanın tüm haklarını kazanarak kamuye yeniden iade edilmesini sağler.

Ve Avukat Kurtuluş'un şu andaki tek hedefi bir an ince Pancar Motor'un yeniden faaliyete geçmesini sağlamak.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Avukat Hakkı Kurtuluş, Milat'a şunları söyledi: "Biz mesleki olarak hukuki mücadelemizi devam ettiriyoruz ve davamızda haklıyız. Fakat bundan öte davamız milli sermayeye sahip çıkmak çiftçimize sahip çıkmak, bu kurumu kuran başta Merhum Erbakan ve diğer devlet büyüklerimizin hazinesine, hatta davalılarında haklarına sahip çıkmaktır."

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!
Köstebeğe teröristbaşından 'ödül' gömlek!
Trump'ın 'nükleer' şantajına Rusya'dan cevap!
5 bin 500 başpolise terfi imkanı!
Türkiye'yi yine Batı'ya şikayet etti!
Andımız ve ibadet dilinin Türkçeleştirilmesi!
Başkan Erdoğan'ın katılımıyla bugün açılıyor!
S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması!
Son röportajında 'Türkiye' övgüsü!

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler