Kurban Bayramı tatilinin 10 günü bulması piyasalarda doping etkisi yarattı. Kurbanlıktan bıçağa, otelden uçak ve otobüs biletine, bayramlık giysiden ikram alışverişine bayram ekonomisinin büyüklüğü 17 milyar TL'yi aştı..

Güncelleme: 27.08.2017 16:09

Kurban Bayramı tatilinin 10 günü bulması piyasalarda doping etkisi yarattı. Kurbanlıktan bıçağa, otelden uçak ve otobüs biletine, bayramlık giysiden ikram alışverişine bayram ekonomisinin büyüklüğü 17 milyar TL'yi aştı..

Bakanlar Kurulu kararı ile Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkması, büyük ekonomik hareketliliği de beraberinde getirdi. Başta kurbanlık hayvan olmak üzere kesim bıçağından derin dondurucuya ve kıyma makinesine, tatil için uçak, otobüs ve tren biletinden araç kiralamaya, otel rezervasyonundan mayo alışverişine kadar pek çok kalemde harcama yapılacak. 10 milyar liraya ulaşacak kurban pazarı dahil Kurban Bayramı tatilinde toplam ekonomik hareketliliğin 17 milyar lirayı aşması bekleniyor.

KURBANA 10 MİLYAR TL
Türkiye'nin her tarafında kurulan yüzlerce kurbanlık pazarında küçükbaş ve büyükbaş toplam 4 milyon adet kurban satılması hesaplanırken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin verilerine göre kurbanlık için harcanacak para ise 10 milyar 193 milyon TL olacak. Canlı kurban fiyatları ise İstanbul'un Avrupa Yakası'nda 19-21 lira, Anadolu Yakası'nda 19-23 lira, Ankara'da 18-20 lira, İzmir'de 16-20 lira arasında değiştiğini ifade eden Bayraktar, küçükbaş hayvan fiyatlarının ise canlı kilogram olarak, İstanbul'un Avrupa yakasında 20-23 lira, Anadolu yakasında 20-24 lira, Ankara'da 17-20 lira, İzmir'de 20 lira düzeyinde seyrediyor.

TATİL VE ULAŞIMA 5.2 MİLYAR TL
Bayram tatilinin uzamasıyla birlikte ekonominin çarklarının hızla döndüğü bir diğer sektör ise turizm oldu. Tatilin 10 güne çıkmasıyla birlikte turizm acentaları rezervasyon yağmuruna tutulurken, uçak, otobüs ve tren biletleri de kısa zaman içinde tükendi. Talebi karşılamak için yüzlerce ek sefer konuldu. Akdeniz ve Ege'de birçok otel ve tatil köyü yüzde 100 doluluğa ulaştı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla iç turizmde 1.5 milyon tatilci hareketi olacağını belirterek, yaklaşık 5 milyar 200 milyon TL gelir elde edilmesini beklediklerini söyledi. 80 ile 130 TL'den satılan biletleriyle bayramda ek seferlerle birlikte 1 milyon bilet satılırken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan bayramda 42 bin uçağın sefer yapacağını söylemişti. Atatürk Havalimanı'nda cuma gününde kırılan yolcu rekoru da bu hareketliliği teyit etti.

KIYAFETE 1 MİLYAR TL
Hazır giyim ve ayakkabı sektörü de bayramda 1 milyar TL'nin üzerinde bir ciro bekliyor. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, perakende sektörünün bayramda büyük hareketlilik içinde olduğunu ifade ederek, "Dini bayramların alışverişe elbette pozitif katkısı oluyor. Ancak kurban bayramlarında alışverişin ramazan bayramlarına oranla daha düşük olduğunu biliyoruz. Bu yıl özelinde baktığımızda markalarımız 10 günlük bayram tatilini yaz stoklarındaki ürünleri eritmek için son bir fırsat olarak değerlendirmeye çalışacaklar. Diğer taraftan bu yıl uzun bayram tatili ile okul alışverişi birleşecek. Haliyle çocuk ve okul malzemeleri alışverişinde tatil süresince ciddi bir artış bekliyoruz" diye konuştu. Öncel, kartla bu bayramda yapılacak harcamanın 8.5 milyar TL'yi bulmasının beklendiğini de söyledi.

İKRAMA 1 MİLYAR TL
Bayramların olmazsa olmazı şeker, çikolata ve diğer ikram çeşitleri de vatandaşın radarında. Kilosu 20 TL'den başlayıp lüks oranına göre 300 TL'yi aşan şeker ve çikolata sektörü de bayram için fazla mesai yaparken, bayram ziyaretlerindeki hediyeler de dahil olmak üzere toplamda 1 milyar TL'ye yakın şeker, çikolata ve ikramlığın satılması bekleniyor..

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye
Partilere ayrılacak bütçe payı belli oldu
'Kaşıkçı'nın ses kaydında' bomba iddia!
Meteoroloji uyardı! Sağanak geliyor
'Öğrenci Andı' kararına hükümetten ilk tepki!
İstanbul'da Bylock operasyonu!
HDP'li başkanın PKK'lı oğlu öldürüldü!
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin öldüğü olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'de toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler